reklama

Chraňte svého seniora: Chce vás potěšit, a tak se snadno zadluží

Každý osmý Čech si bere na Vánoce půjčku, včetně těch už zadlužených. Nejohroženější skupinou dlužníků jsou přitom senioři.

Foto: iStock

Zdaleka ne všichni lidé mají to štěstí, že mohou svátky trávit v kruhu svých blízkých. Spousta lidí je osamělých a čím jsou starší, tím tento stav pochopitelně hůř snáší.

"Senioři se v období svátků často cítí osaměle a mají pocit, že si přízeň rodiny musejí koupit drahými dárky. Své finanční možnosti ale často neodhadnou a následně se dostanou do nepříjemné dluhové pasti," popisuje rizika neuvážených půjček Tomáš Kunc ze společnosti Senior Safe, která nabízí asistenční služby lidem nad padesát let.

Půjčka přes deset tisíc

Podle údajů společnosti Profi Credit letos průměrná zapůjčená částka před vánočními svátky činí 10 825 korun. Zájem o půjčky přitom Češi mají už od začátku října. Peníze pak podle expertů využívají nejen na nákup dárků, ale i elektroniky, nábytku a spotřebičů, které jsou v období svátků a po svátcích často výrazně zlevněné.

Splácení půjčených peněz však Češi nezvládají bez problému. Jednou z nejohroženějších skupin bývají senioři. Podle České správy sociálního zabezpečení vzrostl počet zadlužených důchodců zhruba o čtyři procenta. V první polovině letošního roku tak bylo evidováno téměř 88 tisíc důchodců, jimž byla kvůli nařízené exekuci nebo insolvenci provedena srážka z důchodu.

Do důchodu s dluhem?

Přizpůsobit svůj životní styl finančním možnostem a odolat pokušením kolem sebe neumí v době natřískané konzumem a zážitky skoro nikdo. Tato problematika se přitom týká nejen seniorů, ale také mladých lidí nebo mladých rodin. Ale mezi tu nejčastěji zadluženou skupinu, patří invalidní senioři.

"Se změnou statusu souvisí velmi často i výrazné snížení příjmů. Invalidní důchodci tak mají často problém přizpůsobit svůj životní styl novým finančním možnostem a situaci řeší půjčkami. Právě v období Vánoc je mohou nižší příjmy trápit nejvíce," říká advokát Jan Mandát. Dalším problémem je podle něj stále se zvyšující počet lidí, kteří do důchodu s dluhem vstupují.

Většina z nás má dnes leasingy, hypotéky, spotřební úvěry. Jsme společností žijící na dluh. Opravdu jen minimální část národa si může dovolit finanční nezávislost a svobodu. Ta většinová by měla vědět něco o finanční gramotnosti, která se týká znalosti finančních možností a jejich fungování a samozřejmě umění jejich smysluplného využívání.

Možná by nebylo od věci zavést už na prvních stupních základních škol předmět "finanční gramotnost". A nemusí jít o žádné přednášky finančních poradců, možná by stačilo děti učit jednoduchou poučku: Nemám na to dostatek peněz, tak si to nemohu pořídit.

reklama
reklama
reklama