reklama

Sexuálně frustrovaní muži častěji nenávidí ženy. Vidí v nich jen objekt touhy

Muži, kteří mají problém s hledáním partnerek, své neúspěchy mnohdy svádějí na to, že "hodní kluci" u opačného pohlaví zpravidla tolik nebodují. Nová studie publikovaná v odborném časopise Personality and Individual Differences ovšem ukázala, že muži žijící v nedobrovolném celibátu vůči ženám častěji projevují nenávistné postoje a vnímají je jako pouhé sexuální objekty.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Pro muže, kteří nedokážou se ženami navazovat romantické či sexuální vztahy, se v posledních letech vžilo označení incel (zkratka z anglického involuntary celibate - nedobrovolný celibát, pozn. red.). Na internetu se začala množit diskusní fóra, kde se sexuálně frustrovaní jedinci sdružují, stěžují si na svou situaci a utvrzují se v sexistických postojích. Píše o tom web PsyPost.

Právě v online skupinách hledala psycholožka Karolin Grunauová z University of Twente v Nizozemsku respondenty do svého výzkumu. Spolu s kolegy nakonec oslovila 156 mužů, kteří dlouhodobě žijí v nedobrovolném celibátu, a 192 mužů, jimž seznamování se ženami nedělá potíže. Většina z nich byla v době výzkumu single.

Účastníci vyplnili dotazníky, které zjišťovaly, jaké jsou jejich osobnostní rysy, jak se chovají k ženám a jestli o nich smýšlejí i jinak než jako o objektech touhy. Některé otázky měly také za cíl odhalit, jestli podporují mýty o znásilnění, které část viny připisují oběti, a jestli by sami mohli mít sklon se sexuálního násilí dopustit.

Výsledky ukázaly, že muži, kteří nedobrovolně žijí bez partnerky, chovají k ženám častěji nevraživý postoj, vidí v nich pouze sexuální objekty a také mají stereotypní představy o znásilnění. Sexuálně frustrovaní respondenti například ve vyšší míře souhlasili s tím, že je přirozené, aby přitažlivé ženy čelily sexuálním narážkám, a že když muž občas potřebuje ventilovat svou sexuální neuspokojenost, jde pouze o jeho biologickou potřebu.

Na druhou stranu se nepotvrdilo, že by se u mužů v nedobrovolném celibátu musely nutně projevovat tendence ženu znásilnit. Výzkumníci zároveň zjistili, že s navazováním intimních vztahů mají častěji potíže muži s neurotickou povahou, zatímco komunikativní extroverti se s problémem tolik nepotýkají. 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama