reklama

Naše vztahy by měly dostat novou šanci v normálních podmínkách, tvrdí terapeutka

Vlna omezení zamávala s partnerskými vztahy napříč planetou. Zatímco někteří odborníci kvůli tomu předpovídají velký nárůst rozvodovosti, jiní zase očekávají na konci roku babyboom. Terapeutka Lenka Matoušová ale vidí v aktuální pandemii něco jiného: aktuální situace především prověřila naši osobní schopnost zvládat zátěžové situace.

Foto: iStock

Zatímco se svět v průběhu posledních týdnů zaměřoval především na ekonomickou situaci a pomáhal hledat řešení, jak přežít, v době uvolňování vyvstávají na povrch duševní bolesti, partnerské neshody i prohlubující se krize, kterou nezalepí žádná vládní opatření. Jaké důsledky karantény mohou partnerské vztahy postihnout? A z čeho naopak mohou v této situaci páry těžit, aby zachránili svou lásku? Odpovídá psychoterapeutka Lenka Matoušová.  

O kolik odhadujete, že se zvýší počet rozchodů po konci této karantény?

Se současnou situací, kdy se lidé po celém světě na několik týdnů ocitli se svými partnery mezi čtyřmi stěnami, nemá nikdo v naší novodobé historii žádnou zkušenost. Nemáme bohužel ani křišťálovou kouli, abychom byli schopni přesně odhadnout, jak bude situace po konci karantény vypadat.

Názory odborníků se liší, většina z nich se však shoduje na tom, že po skončení karantény dojde k celosvětovému nárůstu rozvodů. Situace v Číně tento negativní trend potvrzuje. Zvýšený počet rozvodů lze očekávat už jen proto, že některé páry rozvod během karantény odložily na později a momentálně přednostně řeší své zdraví a své živobytí. Věřím však, že by se lidé neměli ukvapovat. Měli by si uvědomit, že momentálně jde o nesmírně zátěžovou situaci, a s tímto vědomím by měli k řešení svých vztahových problémů přistupovat. Je to dočasná situace a vztahy by měly dostat novou šanci v normálních podmínkách.

Dá se říct, že doba pandemie, ve které musíme všichni žít za abnormálních podmínek, je velkou zkouškou pro partnerské vztahy?

Ing. Lenka Matoušová

Ing. Lenka Matoušová

Psychoterapeutka, www.servisvztahu.cz

  • Vystudovala Vysokou školu ekonomickou se zaměřením na psychologii a sociologii.
  • Dlouhodobě působila v personálním oddělení, prošla systematickým a narativním psychoterapeutickým výcvikem.
  • V současnosti pracuje v projektu Servis vztahů v rámci prospěšné společnosti Women for Women, kterou založili manželé Tykačovi. 

Počet rozvodů se obvykle zvyšuje po dlouhých společných dovolených nebo po Vánocích. Současná situace je však úplně jiná než společná dovolená, při které se mohou partneři rozptýlit novými zážitky, sportem či s přáteli. Aktuální stav prověřuje především naši osobní schopnost zvládat zátěžové situace a také jak jsme své úzkosti, strachy a frustrace schopni do vztahu přinášet a společně zvládat.

Co všechno se podle vás může v partnerském vztahu v souvislosti s omezeními aktuálně odrážet?

Zůstat v bytě společně několik týdnů bez možnosti uniknout je velmi náročné. Zda a o kolik se zvýší počet rozvodů po zdlouhavé karanténě, je těžké odhadnout. Nucená karanténa je však velkým stresem i u manželů, kteří jsou ve stabilním vztahu. Pro páry, které mají problémy, může být fatální. Tato situace zvýrazní tendenci, která ve vztahu existovala již před pandemií. Pokud byl vztah v dobré kondici, partnery tato krize možná ještě více sblíží a vzájemně si uvědomí, jak je fajn nebýt v tato složité situaci sám. Pokud však vztah balancuje již delší dobu na okraji propasti, může v některých případech tato krize konec vztahu urychlit.

Přestože došlo k uvolnění některých restrikcí, rande nebo zpestření vztahu nemůže mít ještě standardní formu - nedá se jít jen tak na večeři, do wellness centra, do hotelu. Čím to nahradit?

Zkuste něco úplně nového, třeba něco, co jste spolu ještě nikdy nedělali. Jděte si spolu zaběhat, oprašte své dětské hudební dovednosti, hrajte na klavír, na housle, tančete, zkuste se spolu naučit stoj na hlavě, face jógu, udělejte si vzájemnou masáž, prohlížejte si společné fotky, pořádně se vyspěte. Dělejte věci, při kterých zapomínáte na čas i na okolní svět. Zeptejte se svého partnera na věci, na které jste se nikdy nezeptali, prodiskutujte například, čím se vzájemně inspirujete. Naslouchejte si. Dívejte se jeden na druhého se zvědavostí. Každý máme kolem krize nějaké nové neznámé pocity, obavy, ale i naděje. Prozkoumejte, jak to má váš partner. Koukněte se na něj jako na úplně cizího člověka se zájmem o to, jak se doopravdy cítí, jak tuto situaci prožívá, co si o ní myslí. Zkuste prozkoumat i to, co si váš partner přeje, v co doufá a co potřebuje od vás. A zkuste nezapomenout na společné plány do budoucna. Nepřestávejte společně snít.

Problémy ve vztazích mohou v domácím prostředí bez výrazného sociálního kontaktu nabírat na své intenzitě. Existuje nějaká možnost, jak se z toho vymanit i v této situaci?

Věřím, že je dobré vědomě usměrňovat témata vzájemných rozhovorů. Čemu dáte prostor, to posilujete. Pokud necháte rozbujet pouze diskuse o pandemii a své starosti s ní spojené, stane se strach a úzkost vaší každodenní realitou. Tím, jaký společný prostor vytváříte, ovlivňujete vnímání celé situace. To, o čem mluvíte a přemýšlíte, má obrovský vliv na vaše prožívání. Je optimální ztlumit množství negativních myšlenek a diskusí na minimum a upřednostnit příjemnější témata. Je užitečné do společného prostoru vnášet co nejvíce radosti, naděje a příjemných chvil, jelikož se svou náladou dokážeme vzájemně velmi lehce nakazit. Je také dobré společně posilovat odolnost vůči stresu. Pokud se čas od času přinutíme k něčemu, do čeho se nám úplně nechce, ale víme, že je to užitečné, posilujeme tak naši schopnost postavit se jakýmkoliv dalším nepříjemnostem. A pokud doma občas pocítíte nepřekonatelný stres či napětí a máte pocit jako sopka těsně před výbuchem, bouchněte! Můžete například společně rozbít všechen čínský porcelán, který doma najdete. Jestli je však vaše vztahová krize opravdu vážná, zkuste se obrátit na odborníka.

Podle studií, které se prováděly v podobných situacích například po zemětřesení, poklesla sexuální aktivita lidí v postižené oblasti. Může i tento faktor, který je aktuální, negativně ovlivnit stav vztahů?

Je to velmi individuální. U některých párů sexuální aktivita klesá, v některých zemích ale v současné době naopak zaznamenávají větší nárůst zájmu o erotické pomůcky. Ze zkušeností z minulosti, kdy byli lidé doma uzamčeni například kvůli přírodním katastrofám, naopak vyplývá, že výsledkem může být i babyboom. Již dokonce existuje jméno pro budoucí generaci, "generace koroniální".

Co bonitního si do partnerského života můžeme z této pandemické éry vzít?

Bonitní je rozhodně více času na sebe navzájem. Být spolu, zpomalit, zastavit se, vnitřně se ukotvit může být velmi užitečné i přes všechny nepříjemné okolnosti. Je to příležitost napojit se více sám na sebe, na svého partnera, na své potřeby a hodnoty. Je to také příležitost uvědomit si, na čem mi záleží, za co jsem vděčný, co mi dává sílu a energii. Svět se ze dne na den změnil a musíme se změnit i my. Musíme se naučit žít v nových podmínkách a v těchto podmínkách co nejlépe uspět. Je to jedinečná příležitost uvědomit si, co nám v takto zátěžové situaci náš vztah přináší. Možná si ho začneme mnohem více vážit.

reklama
reklama
reklama