reklama

Láska z dovolené: Milenec jako suvenýr

Dovolená. Doba, kdy pustíme z uzdy fantazii i “dobré vychování”. A proč také ne. Jen je dobré připustit si některé věci…

Foto: iStock

Většina mých kamarádek - hezkých a chytrých - nemůže najít chlapa, který by chtěl žít ve vztahu. Podle statistik počet lidí žijících single neustále roste. Není divu, že když máme možnost vyrazit si za hranice všedních dnů, tak toho využijeme - a pořádně.

Milenec jako relax

Jedna moje kamarádka jezdí každý rok do Egypta nebo Tunisu a dva týdny si tam užije v obležení čokoládových krasavců. Vrátí se nabitá energií, která jí vydrží pár měsíců.

"Já vím, že je klišé vyrazit do Egypta a nabalit nějakého týpka. Ale já si nenamlouvám, že mě milují, prostě si užívám pozornost, které se mi doma dostane jen málokdy. Jsem svobodná, tak proč ne. A když si pak vyberu někoho do postele, je to také jen moje věc. Prostě je to relax, který mě baví," řekla mi, když jsem se ptala, jak tyhle dovolené vnímá ona a její okolí. Budiž jí ke cti, že je opravdu pragmatička a nikdy si nenamlouvala, že na dovolené najde partnera na celý život. I když, i to by se mohlo stát…

Z letní lásky manželství

Už dávno neplatí, že ženy jezdí balit chlapy jen do exotických krajin. Přišlo mi několik mailů od dam, které si našly milence, ze kterého se později stal manžel, v sousedním Německu, Francii nebo v Británii.

"Byla jsem u kamarádky, která bydlí kousek od Londýna. Narodila se jí dcera, moc kamarádů tam zatím neměla, tak jsem jí přijela první dva týdny po porodu trochu pomoci. Ted je kamarád jejího manžela; padli jsme si do oka hned druhý večer. Párkrát mě pozval na kávu, drink a přeskočila jiskra. Myslela jsem si, že to bude jen "dovolenková známost", ale po mém návratu do Čech jsme si psali, volali, několikrát za mnou přijel. Nakonec mě požádal o ruku, bylo to dost rychlé, vlastně jsme se znali půl roku a brali se, ale nikdy jsem nelitovala," napsala mi Katka.

A není jediná; už dávno to není tak, že vykulené Češky odfrčí na zajímavou dovolenou nebo zahraniční návštěvu, podlehnou svodům šarmantního šviháka, který už se po vášnivé noci nikdy neobjeví, a ony přijedou s pláčem zpátky domů.

Nic si nenamlouvejte, třeba to klapne

Ženy nejsou naprogramované na single život, i když to neznamená, že jim v něm nemůže být dobře. Spíš jde o to, že na rozdíl od mužů, kteří dokážou napnout myšlenky k práci, kamarádům a lépe zvládnout život bez rodiny, ženy potřebují o někoho pečovat, mít si s kým popovídat a hlavně ocenění lásku a pravidelnou dávku emocí. Lehce se pak může stát, že když v hektickém životě doma v české kotlině partnera najít nemohou, na dovolené, kde je klid, ztratí srdce.

"Základem toho, aby takový romantický dovolenkový vztah vyšel, je být nohama na zemi," říká americká psycholožka Laura Khan. "Pokud se pověsíte na prvního muže, který za vás zaplatí cappuccino a druhý den už mu budete vyznávat lásku, tak to asi neklapne. Ale když budete k případnému nápadníkovi přistupovat normálně, tak jako byste fungovala v běžném životě, nemusí romantika skončit vaším odjezdem." A to docela dává smysl, určitě stojí za to si vyrazit na večeři nebo drink. Ovšem opatrně, nejednou byla po romantice toužící žena okradena nebo ještě hůř…

Chce to tedy být opatrná, trochu prozkoumat, co je fešák zač. Pokud se ale projeví seriózně a bude vám s ním dobře, proč nedat lásce šanci. Je jen dobré víc než jindy myslet na to, že takový vztah má šanci pramalou. Brát to celé pragmaticky a užívat si pozornosti, ale neupínat se. A třeba, co vy víte, to klapne. Když vám ale poslední večer neřekne, že vás ještě touží vidět, nezeptá se, co byste říkala na to, kdyby třeba za měsíc přiletěl na víkend za vámi, uzavřete tuhle kapitolu. S láskou a hlavně sebeúctou, jak také jinak - užila jste si romantiku, načerpala síly na běžný život a třeba ten pravý čeká někde za rohem.

Girstlová: Mnoho rodičů udělalo z dětí manažery čehokoliv. Umět řemeslo je hodnota | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama