reklama

Dnes je mezinárodní den komplimentů. Naučte se dávat a přijímat poklony

Oslavte dnešní den tak, že někomu uděláte radost a pochválíte ho. Jak vyseknout poklonu a jak ji naopak přijmout?

Foto: iStock

Vždycky pro mě bylo mnohem jednodušší komplimenty rozdávat než přijímat. Dá se naučit myslet na druhého a v pravý čas ho pochválit? A je těžké přijmout informaci, že jste podle někoho šikovná, hezká nebo talentovaná? Co dokáže takový kompliment?

Sympatie za pochvalu

Věděli jste, že když druhého pochválíte, bude k vám cítit větší sympatie? Pochvala vyvolává pozitivní pocity, po kterých podvědomě toužíme, a někdy, aniž bychom si to uvědomovali, tak pochvalu vyhledáváme. Samozřejmě i pochvala by měla být upřímná a jít od srdce. Pokud chválíte účelově, abyste z toho měli nějaký profit, často se stane, že to druhá strana vycítí a vám samotným to nakonec také moc radosti nepřinese.

"Jednou z nejúčinnějších metod je vypsat si každý večer alespoň tři věci, které se nám během dne povedly a z nichž jsme měli radost," zmiňuje psycholožka a koučka Kamila Jetmarová.

1) Buďte osobní, neříkejte fráze
"Jakýkoli kompliment udělá radost. Ale kompliment 'na míru' pomáhá v člověku budovat ještě větší pocit jedinečnosti," říká Kamila Jetmarová. Nezůstávejte jen u "hezkého trička" nebo "pěkného účesu". Přizpůsobte lichotku konkrétní osobě a vysvětlete, proč si to myslíte. 

2) Překvapte druhého pozorností, kterou má rád
Nejupřímnější je pochválit člověka z očí do očí ve chvíli, kdy se příležitost ke komplimentu namane. Není na co čekat. Buďte však trochu kreativní a zapojte fantazii – pusťte výstižnou písničku, potěšte květinou se zajímavým vzkazem, nebo překvapte drobnou pozorností. Stačí oblíbená čokoláda nebo sáček gumových medvídků Haribo.

3) V komplimentu buďte autentičtí
Přestaňte být povrchní a nehodnoťte pouze zevnějšek. Jestliže se cítíte v přítomnosti dané osoby příjemně, rozumíte si a můžete spoustu věcí řešit na rovinu, bez obav odkryjte své sympatie. Oceňte intelekt druhého člověka, zmiňte, jak na vás působí, a vyjádřete k němu důvěru například takto: „Jsi velmi upřímný člověk, působíš na mě velice otevřeně. Můžu s tebou probrat úplně všechno.“

Jak přijímat pochvalu?


1) Ne kompliment za kompliment
Když vám někdo vysekne poklonu, neznamená to, že ostatní musíte také okamžitě za něco pochválit. Za vřelá slova hezky poděkujte a obdařte toho druhého úsměvem. Nenuťte se kompliment ihned oplácet jen z obavy, abyste nepůsobili marnivě.

2) Uvědomte si radost
Začne váš mozek pochybovat o komplimentu, jakmile obdržíte lichotku? Nebo ještě hůř, pustíte se do pochybování o sobě samých? Až budete příště pochváleni, zapamatujte si tento moment a přemýšlejte o tom, proč se cítíte zvláštně. Čím dříve začnete věřit tomu, že si kompliment zasloužíte, tím snadněji jej přijmete a udělá vám radost.

3) I tělo za nás mluví
Z neverbálního způsobu vyjadřování občas získáme mnohem víc informací než ze slov samotných. Držení těla ovlivňuje to, jak přemýšlíme a jak nás ostatní hodnotí. Okolí vnímá sebevědomé vystupování pozitivně. Pokud se budeme cítit dobře, nebudeme pochybovat ani o vyjádřeném komplimentu.

Dvořák může vést ČT jen pár měsíců. Policie byla psychologické divadlo, říká Rožánek | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama