reklama

Máte doma workoholika? Nenechejte si to líbit, odnesete si to vy a rodina

Pracovitost je zajisté chvalitebná vlastnost, přemíra všeho ovšem škodí. Pokud váš partner tráví v kanceláři víc času, než by bylo libo, může se to nehezky odrazit na vztazích ve vaší rodině.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Bez práce nejsou koláče, toto rčení zná každý. A ačkoli je pracovitost v rozumné míře velice kladná vlastnost, pokud se to s ní přehání, může si to vybrat krutou daň na našich nejbližších. Workoholismus neboli chorobná závislost na práci je totiž závislost jako každá jiná. Na rozdíl od jiných máme ovšem tendenci ji brát jako něco záslužného a úctyhodného.

Pokud váš partner ale tráví v kanceláři přemíru času, trpí tím váš vztah a potažmo i rodina. Workoholici totiž rádi obětují pohodlí a svůj čas právě postupu po kariérním žebříčku. Jenže vztahy vyžadují také investici, časovou i emoční. Partnerky workoholiků si často stěžují na chabý sexuální život, osamělost a nudu. Cítíte to stejně? Pak je možné, že doma máte workoholika. Zpozornět byste měla, když:

  • pracuje dvanáct a víc hodin denně,
  • kvůli práci zanedbává spánek a své fyzické zdraví,
  • kromě práce nemá jiné zájmy,
  • je posedlý pracovními úspěchy a děsí jej neúspěch,
  • mimo práci je nervózní a podrážděný.

Univerzální recept na to, jak situaci napravit, neexistuje. Klíčem je otevřená komunikace. Psychologie v tomto směru radí ozbrojit se velikou dávkou trpělivosti, jelikož ke změně dochází pomalu. V rozhovoru je potřeba jasně mluvit o svých emocích, poukazovat na to, jak trpí váš vztah, resp. i děti, a zdůraznit, že pro vás peníze nejsou priorita.

Workoholismus ale může být zástěrkou vážnějších psychologických problémů a traumat. Může pramenit z vážných nezpracovaných událostí, jako je ztráta milované osoby, ale i z komplexních osobních problémů: z nízkého sebevědomí, z nespokojenosti ve vztahu nebo i z různých druhů strachu, jako je strach z neschopnosti zabezpečit rodinu, opuštění partnerem nebo nezvládnutí role rodiče. Pokud si s komunikací nevíte rady, obraťte se na školené psychology, párové terapeuty nebo vztahové kouče. 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama