reklama

Manželství bez sexu. Je na vině stres, nevěra, nebo partnerské vyhoření?

Když žijete s jedním partnerem 20 let, vzrušení ze sexu se obvykle po čase vytrácí. Je to ale skutečný důvod k tomu, aby sex nefungoval vůbec?

Foto: iStock

K tomuhle tématu jste mě inspirovali svými maily. Mnoho z vás si totiž stěžuje, že sex v dlouholetém vztahu nebo v manželství nefunguje. Paradoxně často není na vině nedostatek lásky, ale spíš fyzická únava a stres, který většina z nás zažívá na každém kroku. Co s tím?

"Vždycky nám sex klapal na jedničku, stejně jako komunikace ve vztahu, a to už jsme spolu skoro patnáct let. Jenže manžel dostal novou práci a povýšil. Stres a hlavně nároky nadřízených na něj výrazně stouply. Nejdřív jsme byli rádi, že si přilepšíme finančně a budeme moci realizovat naše cestovatelské plány, paradoxně jsme si výrazně pohoršili – v ložnici. Sex proběhne jednou za pár měsíců. Oproti tomu, jak nám to klapalo, je to teď hrůza. Vůbec nevím, co s tím…," otevřeně mi napsala paní Marie a nebyla jediná.

Práce, nebo sex?

Pomalu se zdá, že pokud chcete mít harmonický vztah a dobrý sex, měli byste pracovat na poloviční úvazek nejlépe v nějaké malé firmě. Drtivý dopad stresu na náš život se neřeší jen u nás, americký psycholog David Levy říká: "Největší strašák v našich ložnicích je stres. Sexuální aktivita u dvou dříve ve vztahu spokojených lidí rapidně klesá a jedinou možností, jak se s tím poprat, je změna životního stylu." Podle psychologických výzkumů prý mnoho lidí při občasném sexu myslí na práci. Tomu se opravdu říká smutek.

Musíme změnit život od základů?

Jenže kdo z nás si může dovolit změnit život, nechat práce a začít od začátku? Podle Levyho je především důležité začít, není třeba hned dělat velké kroky. "Pokud chcete v ložnici fungovat tak jako dřív, musíte ubrat jinde. Čím jsme starší, tím méně umíme zvládat zátěže na více frontách," říká psycholog.

Relativního zklidnění prý může hodně z nás dosáhnout pomocí harmonizačních technik, jako je jóga, masáže, meditace. Ale musí se jednat o činnost pravidelnou, jinak efekt nemá. Přesto z dlouhodobého hlediska je nutné ubrat v práci a snažit se víc přidat na odpočinku. Britská sexuoložka Sarah Conelly říká: "Pokud je stopka vašeho sexuálního života stres, je nutné přes pracovní týden pravidelně regenerovat tělo, abyste se o víkendu dobrali aspoň trochu slušného milování." Takže až půjdete na další masáž nebo hodinu pilates, myslete na to jako na investici do dobrého sexu.

Další brzdou je nevěra

Samozřejmě nejen stres je příčinou sexuálního vyhoření ve vztahu. "S manželem nám to v posteli přestalo klapat ze dne na den asi po deseti letech vztahu. Chvíli jsem si myslela, že je prostě unavený. On se tvářil, jako že toho má moc, ale jinak je všechno v pohodě. Nakonec jsem ale přišla na to, že si našel bokovku v práci a už pěkných pár měsíců to s ní táhne. Zhruba to odpovídalo době, kdy nám to přestalo v ložnici fungovat,” napsala mi Eva, která se s manželem rozvádí, protože jeho zálety neustála.

Ani ona nebyla jediná. Kromě stresu a vyhoření byla nevěra druhým častým důvodem, proč to ve vztazích sexuálně neklape. Vztahoví terapeuti se často shodují v tom, že dnes není trendem vztahy udržovat a bojovat o ně. Lidé mají spíš tendenci při prvním problému utéct jinam. A především utíkat z ložnice a své ego si napravovat v náruči milence. Určitě to není nešvar 21. století, ale bohužel se to stává pravidlem skoro každého druhého páru v Čechách. To je trochu hrozivé. Samozřejmě některé páry udělají dohodu, kdy si v sexu dají volnost a "realizují se" jinde. Takových dvojic je ale ve skutečnosti jen pár.

Stres a nevěra – nepříjemná dvojka, která má velký podíl na nedostatku harmonických vztahů dnešní doby. S oběma aktéry jde pracovat, ale musí se snažit oba partneři. Základem vyřešení problémů v ložnici je totiž (překvapivě jako vždy) komunikace.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama