reklama

Lze přestát krizi středního věku ve zdraví?

Zřejmě se s ní v životě potká dříve nebo později každý z nás. Někdy může mít i pro okolí určité poznávací znamení. Jak se z ní nezbláznit a jak z ní ven?

Foto: Shutterstock

Všimla jsem si, že jakmile muži středního věku začnou běhat, je zle. Nevím, za čím běhají a co se snaží chytit. Možná druhou mízu? Ženy, které už v tomto věku mají maratóny naběhané, zase kolem čtyřicítky hledají v ženských kruzích svou sílu a podstatu.

A obě pohlaví často trochu panikaří ze svého vzhledu: nemělo by se tohleto odsát? Přisát? Napíchnout? Naklepat? Uříznout? To všechno jsou formální stránky věci, samozřejmě poněkud zlehčené. Co se ale opravdu skrývá pod pokličkou takových vnitřních krizí?

Jak smysluplně žít v radosti

Prázdnota, deprese, životní únava, pocit, že už všechno hezké skončilo a nic zásadního a radostného nenastane... "Lidé, kterých se krize středního věku dotýká, mají tendence přehodnocovat svůj život, vracet se do minulosti a minulostí žít. Stále mají nutkání se otáčet k tomu, co bylo. Aby člověk toto náročné období překonal, může se obrátit na psychologa či psychoterapeuta, což doporučuji. Jinak se krize bude pravděpodobně prohlubovat a mít nevratné následky, které v člověku zanechávají vnitřní bolest a pomyslné umírání za živa. Je potřeba se v tomto období obrátit k sobě, hledat ztracenou cestu k sobě, hledat opět smysl a výplň života. Uvidět sebe samého jako člověka, co může a má právo dále smysluplně žít v radosti a naplnění," říká psychoterapeutka pro děti a dorost Lucie Mucalová.

Změnit postoje

Je potřeba si uvědomit, že každý sám za sebe je autorem svého života. Nikdo a nic nemá právo nám život smazat. To můžeme dovolit jen my sami sobě. A pakliže se tak stane, je cesta zpět. Ale bez naší víry, snahy, trpělivosti a alespoň malinké chuti to nepůjde. Chceme-li, aby se v našem životě začalo odehrávat něco jinak, je potřeba začít dělat alespoň něco málo jinak. Jinak budeme stagnovat a žít to, co žijeme. A v období krize to bude krize, která se může vléct a táhnout. Cestu k sobě můžeme najít různými způsoby.

Cesty k sobě

"Jsou muži a ženy, co vyhledají pomoc odborníka, jsou lidé, co absolvují různé online kurzy osobního rozvoje s tematikou, která je zajímá – a hlavně – kterou chtějí zase žít. Někdo využívá podpory meditací, relaxací, jiní se zase obklopují afirmacemi a už méně známými aformacemi, které mohou zásadně změnit nezdravé myšlení.  Doporučuji si dělat také malé každodenní radosti. Doporučuji pořídit si nádherné motivační karty od Lucie Ernestové s názvem Cesta k sobě a Cesta životem. Nádherné obrázky s podporujícím textem, co nutí zamýšlet se nad různými životními otázkami a dávají nemalou sílu jít dál, vidět život, sebe a okolí jiným úhlem pohledu," doporučuje Lucie Mucalová.

Všechno je otázkou volby

Krize středního věku staví lidi před určitou volbu. Buď uchopí svůj život opět do svých rukou, budou smysluplně pokračovat ve svých načatých životech a přijmou zodpovědnost za vše, co se s nimi děje, a půjdou vpřed i se vším, co se děje. Nebo naopak nepřijmou sami sebe a vezmou krizi jako součást svého života, a to navždy, vše krizi podřídí a nechají se jí ovládat a ničit. "Trvání krize středního věku souvisí s touto volbou. Můžeme nad ní rychle vyhrát nebo velmi rychle padnout hluboko k zemi. Možnosti ovšem jsou. Každý je expertem na svůj život, nikdo za nás nic neudělá. To zásadní si musíme prožít a odžít sami," dodává Lucie Mucalová. 

reklama
Doporučené recepty
    reklama