reklama

Stav manželství v Česku? Ženatí žijí o 10 let déle a svatba až po druhém dítěti

Lidé, kteří žijí v manželství, bývají šťastnější a zdravější než jejich nezadaní vrstevníci. Podle některých výzkumů tohle ale platí spíše pro ženaté muže, kteří se zároveň dožívají vyššího věku. Co všechno ovlivňuje to, jestli partnerský vztah dlouho vydrží?

Prohlédnout grafiku
Foto: Shutterstock

Zatímco ještě v roce 1990 u nás manželství uzavřelo téměř 72 tisíc párů, v roce 2009 to bylo 48 tisíc dvojic. V posledních pěti letech ale počet sňatků začal postupně stoupat a například v roce 2019 v Česku proběhlo 55 tisíc svateb. Tento trend zastavila až předloňská opatření proti šíření nemoci covid-19, kdy lidé kvůli vládním omezením svatby spíše odkládali.

"Postoje ke sňatkům se výrazně změnily po roce 1989. Manželství už není jedinou možností partnerského soužití. Od počátku 90. let klesá počet svateb, vstup do manželství se posunuje do vyššího věku a roste podíl dětí narozených mimo manželství," podotýká Jana Klímová Chaloupková ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR, která se dlouhodobě zabývá sociologií rodiny a změnami rodinného chování. 

Nejvíce manželství končí v Rusku, nejméně v Kataru

Podle statistiky zveřejněné na World Population Review k největšímu počtu rozvodů dochází v Rusku, ročně tam připadá necelých pět rozkolů na tisíc obyvatel. Nejmenší rozvodovost naopak hlásí Katar a Guatemala, kde to je pouze 0,4 rozvodu. V České republice se rozvádí v průměru 2,4 páru, přičemž při porovnání s okolními státy je na tom naše země nejhůře. Pro manželství je v Česku nejvíce nebezpečný věk kolem čtyřicítky. Nejčastěji se totiž rozchází páry, v nichž jsou partneři od 35 do 39 let. 

Podívejte do galerie, co všechno pomáhá k tomu, aby lidé prožívali naplněné partnerské vztahy.

reklama
Doporučené recepty
    reklama