reklama

Konec divokých hádek: Víte, co je bezpečný konflikt?

Nikdo z nás netouží po konfliktech se svými nejbližšími, přesto se bez nich neobejdeme. Jak využít negativní emoce hádek a přetvořit je do něčeho prospěšného?

Foto: Shutterstock

Představujeme si sami sebe, jak budeme vždy klidní, chápající, laskaví a nad věcí. Pak ale partner udělá něco, co není podle našich představ, a vybuchneme. Stává se to i těm nejvyrovnanějším z nás.

Ačkoliv není zdravé častovat jeden druhého jedovatými poznámkami, hněv do naší emocionální škály patří. Potlačovat ho a snažit se, aby k nám nikdy nepřicházel, není zdravé.

Bezpečný konflikt

Pokud podstoupíte psychoterapii, jedna z věcí, kterou vám odborník nabídne, je právě možnost bezpečného konfliktu. Je to něco, co by měly mít všechny funkční vztahy. Je to vědomí, že i když si právě nerozumíte a lezete si na nervy, máte se přesto rádi. Z dětství totiž může mít někdo podvědomou představu, že se musí chovat podle očekávání druhých, a když přijde nesoulad, dotyčný ho už nemá rád. Když se s někým seznámíme, snažíme se prezentovat své nejlepší já. Časem ale odhodí masku každý (ostatně na tom funguje princip reality show typu "Big Brother" nebo "Vyvolení"). Když si dovolíte před tím druhým ukázat i svou méně přívětivou stránku, musíte mu důvěřovat. 

Když nejsou žádná nedorozumění…

I ten nejkompatibilnější pár občas zažívá nesoulad. Je to jako střídání ročních období, naprosto přirozená, i když ne vždy úplně nejpříjemnější záležitost. Naopak dvojice, která na sebe vzájemně rezignovala, už nemá chuť si cokoliv vyjasňovat.

Věnujte pozornost třecím plochám

Jestli vás naštvalo, že partner zapomněl nakoupit nebo jet s autem do servisu, není tu co analyzovat. Ale obecně místa nesouladu ukazují na aspekty, o kterých byste měli společně v klidu mluvit. Pozorujte, co vás na protějšku bytostně rozčiluje. Někdy se za zdánlivými maličkostmi skrývají důležité signály. Například když pořád chodí pozdě, zapomněl na vaše narozeniny a odkládá plánování třeba společného výletu, pravděpodobně se nechce tolik ve vztahu angažovat. Smyslem tedy není zbavit se hněvu v sobě, ale zkoumat, co přesně vás v konkrétní situaci rozčiluje a co to znamená pro váš vztah.

Dara Rolins: Nehoda mě semlela. Z bulváru mi bývalo do breku, teď mě potřebuje | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama