reklama

Konec dětského vzteku: Jak snadno a rychle uklidnit řvoucí dítě

Každý tuhle situaci zažil. Buď jako aktér nebo jako divák. Rodič s dítětem v obchodě, ozývá se nejdřív „prosím prosím, kup mi to" a potom vzteklý pláč a válení sudů po zemi.

Foto: Shutterstock

Nikdy nevíte, co se z návštěvy obchodu, kam zamíříte s dítětem, vyvrbí. Tak například. Jdete s dcerou do drogerie jen pro to nejnutnější, záležitost na deset minut. Ale místo toho se odtud celí vyšťavení vracíte po dvou hodinách a odnášíte si puzzle s postavičkami z pohádky Frozen.

"Odteď budu objednávát všechno přes internet," říkáte si. Jsou ale i jiné způsoby, jak zvládnout s potomkem pobyt v nákupním centru v klidu. Nejprve se ale musíme vyrovnat s vlastními emocemi. Jakmile si naše ratolest lehne na zem a začne kopat nožičkama, měníme se v ublíženou nebo vzteklou osobu. Pokračovat v nákupu se ale taky jeví jako nepatřičná varianta. Možná se cítíte trapně před ostatními nakupujícími - lidem v nejbližším okolí vždycky můžete říct: "Promiňte". Ale pochopte, že vy jste tu ten dospělý. Než se ke zmítající ratolesti vydáte, absolvujte několik hlubokých výdechů a nádechů, vykročte a…

Vypněte logiku

Když vám synek mává světelným mečem před obličejem, opravdu ho nepřesvědčíte argumenty, že "tuhle blbost kupovat nebudete, stejně je hrozně škodlivá a vyrobená za strašných podmínek v Číně". Psychologové tvrdí, že během hysterických záchvatů děti cítí celou škálu velmi silných emocí, od hněvu po zklamání a smutek.

Takže opakujte si nejdůležitější mantru: dospělý jste tady vy. Dejte dítěti najevo, že vnímáte jeho pocity. "Musí být pro tebe těžké vidět to prasátko Peppa tady v regále a nemoct si ho odnést domů. Jsi kvůli tomu smutný/á a dupeš nožičkou…". Existují děti, co nesnáší diskuze o svých pocitech. Takovým jen dejte najevo, že jste s nimi. Jakmile se dítě trochu uklidní, hned ho odveďte pryč. U regálů s konzervami, v autě, na ulici se mu uleví a vám taky. Nikdy nekupujte to, co hysterický záchvat nastartovalo. Jinak si dítě bude myslet, že taktika zabrala a příště to zkusí znovu. Takže: politovat-obejmout-odnést ven.

Myslete na prevenci

S malými žadonílky obcházejte obloukem regály s hračkami, karnevalovými kostýmy a dalšími barevnými lákadly, které mohou vyvolat nechtěné slzy. Dávejte pozor také na zákeřné malé regály u pokladny, kde se to hemží nejrůznějšími bonbony, žvýkačkami a plastovými hračkami. Stoupněte si k nim zády, a zakryjte tak dítěti výhled.

Sledujte náladu dítěte

Někdy i to nejlépe vychované dítě spustí scénu v supermarketu, protože je unavené, má hlad nebo na něj působí příliš mnoho vjemů. Některé děti nesnáší, když jedou příliš dlouho v nákupním vozíku, jiné zas rozčílí dlouhé zkoušení zimního oblečení. Jako rodič znáte svou ratolest nejlépe a díky tomu dokážete odhadnout, co ji dokáže rozběsnit. Zkuste dát dítěti do ruky nafukovací balonek, co si vezmete z domova. Když bude zaměstnané, nebude na scény prostor.

Vysvětlete, proč jste šli nakupovat

Konkrétně mluvte o tom, co si z obchodu potřebujete odnést. Pokud dítko odpoví, že ono ale potřebuje plyšového delfína, co píská, vyndejte bloček a zapište si tam jeho přání. Všichni potřebujeme pocit, že okolí reflektuje naše přání, která ale vůbec nemusí být splněná! Z wishlistu, co si s dítětem vytvoříte, občas něco pořiďte - jako dárek, odměnu nebo v rámci kapesného, co by dítě mělo dostávat zhruba od pěti let.

reklama
reklama
reklama