reklama

Pro tyto účely kondomy nebyly. Americká firma jako první na světě získala povolení

Zdravotnické autority už dlouhou dobu upozorňují na nezbytnou ochranu před pohlavními chorobami a HIV v podobě prezervativu, pro využití i při análním sexu to data ovšem oficiálně neprokázala. To se změnilo minulý týden, kdy první společnost na světě získala povolení inzerovat kondomy právě pro anální praktiky.

Roční studie zkoumající spolehlivost kondomů se zúčastnilo 504 mužů.
Roční studie zkoumající spolehlivost kondomů se zúčastnilo 504 mužů. | Foto: iStock

Americká společnost vyrábějící kondomy a lubrikanty Global Protection Corp. získala pro své prezervativy značky One jako první na světě povolení je inzerovat nejen pro vaginální, ale také pro anální sex. Rozhodl o tom minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Oficiální uznání získala společnost na základě výsledků předložené studie, podle níž je míra selhání prezervativu - jako skluz nebo protržení - během análního sexu nižší než jedno procento. Doposud žádná oficiální data, která by prokazovala spolehlivost kondomu během této sexuální aktivity, neexistovala. 

Povolení mohou získat i další společnosti 

"Spoustu lidí určitě překvapí, že užití kondomů pro anální sex nebylo oficiální. Díky tomuto rozhodnutí ale někteří získají důležitou informaci o bezpečném styku," podotýká v článku The New York Times Davin Wedel, prezident a zakladatel společnosti Global Protection Corp.

Zmíněná studie probíhala od května 2016 do května 2017 a zúčastnilo se jí 504 mužů. Polovina z nich měla sex s muži a druhá polovina se ženami. Respondenti se zúčastnili školení, jak prezervativ správně používat, a každý den vyplňovali dotazník prostřednictvím mobilní aplikace. Konkrétně odpovídali na otázky, zda měli daný den sexuální styk a zda ochrana nějakým způsobem selhala. 

Americký úřad ve svém prohlášení z minulého týdne uvedl, že o totožné schválení mohou požádat také ostatní společnosti vyrábějící kondomy pod podmínkou, že předloží důkazy prokazující stejné výsledky jako u prezervativů značky One.

Mohlo by vás zajímat: Vyhonit ďábla: Sex souvisí se vším, nestydíme se. Ale řešíme i vztahy, úzkosti a sebelásku (20. 7. 2020)

Sex souvisí se vším, lidi láká naše otevřenost, nestydíme se, sebepřijetí je cítit se komfortně sám se sebou, nejúspěšnější je díl o análním sexu. | Video: Emma Smetana

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama