reklama
 

Když už si nemáte co říct: Jak poznat, že je lepší ze vztahu odejít

Jste spolu už roky... Možná máte i děti, léta ubíhají a vy zjišťujete, že žijete s člověkem, kterého nejen že nemilujete, ale už si spolu nemáte ani co říct. Na vztahu se dá a také má pracovat, ale pokud vaši společnou budoucnost vidíte jako černou skvrnu, možná je lepší sbalit kufry… Jak poznáte ten správný čas?

Foto: iStock

S funkčností vztahů to v dnešní době moc veselé není. Rozvádí se každé druhé manželství a není lehké na vztahu pracovat, když v práci trávíte osm nebo dokonce deset hodin denně. Po návratu domů jste vyšťavení, a přitom začíná druhá směna - večeře, úklid, péče o děti. Na druhou stranu tahle horečnatá aktivita běžného dne je pro mnohá partnerství naopak záchranou.

Psychologové se shodují, že měrka kvality vztahu je dovolená - čas, kdy nemusíte nic, jen být se svým protějškem. Na začátku, v období zamilovanosti, to bývá nejkrásnější čas, po několika letech ale - pro mnohé páry - očistec.

"Tak by to ale být nemělo. Užít si volna s partnerem, navzájem se hýčkat, povídat si má být příjemné kdykoli. To není o tom, jestli jste na začátku vztahu nebo po uběhnutí deseti let. Je jasné, že hýčkání vypadá jinak v období první zamilovanosti a jinak, když jsou s vámi na dovolené děti, ale pořád by to mělo být o vzájemné lásce a respektu, o obyčejných chvilkách, které jsou pro vás vzácné a milé. Pokud se těšíte do práce a vlastně vám vyhovuje hektický den plný stresu, kdy si s partnerem řeknete maximálně "dobré ráno" a "dobrou noc", něco je špatně," říká vztahová koučka Christine Newton.

Utéct sám před sebou není řešení

Pokud se váš vztah dostal do tohoto stadia a není z něj cesty ven, na vině může být nedostatečná komunikace v páru i neochota partnerů (nebo jednoho z nich) vidět situaci "v celé kráse" a nějak ji řešit. Možná nastal čas přemýšlet, co dál. Podle výzkumů jsou pro mnoho lidí brzdou v rozchodu děti a to je také v pořádku. Vědomě jste se rozhodli přivést je na svět a je dobré se o ně postarat nejen materiálně, ale i po citové stránce. Na druhou stranu je však také nutné myslet na budoucnost. Vaši budoucnost. Pokud ji vidíte jen jako temný obraz přežívání, je nutné s tím něco udělat.

"Za neschopností lidí čistě, bez lhaní a předstírání ukončit dlouhodobý vztah stojí strach. Ten o děti a o to, jak se jich rozchod dotkne, je přirozený a správný. Velmi častý je ale také strach z toho, že musíme sami sobě nalít čistého vína a přiznat si, že vztah je na konci, že už nám nemá co nabídnout. Mnoho lidí, hlavně žen, řeší, jak na jejich rozhodnutí zareaguje širší rodina, přátelé a kolegové. Nikdo nechce být tím, "kdo vztah rozbije". Jenže toto vše jsou jen vnější příčiny. Pak jsou ty vnitřní, neviditelné, které ale výrazně ovlivňují kvalitu života. To, jestli se máme rádi, jsme spokojení a těšíme se na to, co přijde. A když toto není, naše duše uvadá, svět se stává místem k přežívání, a ne k žití. V této fázi je opravdu nutné vztah ukončit, protože se pro nás stává toxický, zdraví nebezpečný…," říká Christine Newton.

Zůstat, nebo odejít

Když se tedy poctivě a upřímně zamyslíte nad situací a nad tím, proč v životě nemáte mnoho radosti,  i když jste zdraví, máte dobrou práci a děti vám dělají radost, a dojdete k tomu, že za nespokojeností či smutkem stojí krachující partnerství, je několik možností, co dělat.

Pokud cítíte, že láskyplné city k partnerovi pořád někde, byť zapadlé hodně hluboko, doutnají, stojí za to na vztahu ještě zkusit pracovat. Je ale nutné, abyste se svým protějškem vše otevřeně probrali, vysvětlili své pocity i to, že pokud se něco nezmění, vnímáte váš vztah v konečné fázi. V tuto chvíli také buďte připraveni na variantu, že partner věci vnímá jinak, nebo nechce nic měnit.

Když už to nejde

Pokud cítíte, že je váš manžel nebo partner osobou, která vás odpuzuje, není vám s ní dobře, vyhýbáte se fyzickému kontaktu a tajně sníte o tom, že potkáte někoho jiného nebo jen o příjemné samotě, je asi zbytečné se pokoušet o "oživovací pokusy". V tuto chvíli přichází čas udělat zásadní rozhodnutí a odejít.

Pohled zvenčí má smysl vždy

V obou případech, ať vztahu ještě chcete dát šanci, nebo ne, je z mého pohledu velmi nápomocné vyhledat psychologa, kouče nebo jakéhokoli jiného odborníka, který vám pomůže se v situaci zorientovat. Už jen to, že vše vypovíte někomu nestrannému, člověku uleví a pomůže mu do záležitosti nahlédnout trochu jiným pohledem.

Krásná a chlupatá. Brenna byla posedlá odstraňováním chloupků, dnes se jimi chlubí | Video: Instagram/Brenna Pennly
reklama
reklama
reklama