reklama

Kamarádství mezi ženami: Jak dlouho může vydržet?

Dost často se setkávám s názorem, že ženské přátelství je jen utopie. Vždycky mezi ně vstoupí žárlivost, vztek nebo pomluvy. Je to se ženami skutečně tak žalostné?

Foto: iStock

Když jsem svému osobnímu poradci, kamarádovi Jardovi, kterého v mých článcích potkáváte, řekla, jaké je dnešní téma, podivně odfrkl a odpověděl, že dnes tedy bez něj. Zřejmě to mělo znamenat, že jsou ženské beznadějné a něco jako kamarádství mezi nimi fakt nefunguje.

Já to tak tragicky ale nevidím. Alespoň ze své vlastní zkušenosti vím, že přátelství mezi ženami možné je, i když je to věc náročná a musí se na ní pracovat stejně usilovně jako na partnerském vztahu.

Někdy je lepší neanalyzovat

"Základní rozdíl mezi muži a ženami je ten, že ženské se pořád v něčem myšlenkově a slovně babrají," řekl mi kamarád Petr a já musela uznat, že na tom něco je. Ženy jsou prostě takové. Někdy trochu moc analyzují vše, co se jim v životě přihodilo. Ať už se jedná o vztahy, děti, nebo jen oblečení, jídlo a tak vůbec. Jenže ono se to těm chlapům, kteří jsou schopní soustředit se jen na jednu věc, aspoň dokud ji nedokončí, řekne.

Ženy by také prý potřebovaly zvolnit. Ale doba je uspěchaná, a tak žena musí být výkonná manželka, matka, kuchařka, milenka, makat v práci a ještě u toho všeho vypadat krásně. Ono se pak těžko vypíná – hlava i tělo. Jenže právě tohle "věčné přemýšlení" je jednou z hlavních příčin, proč kamarádství mezi ženami není věcí jednoduchou. Moc přemýšlíme o sobě, i kamarádkách. Často si domýšlíme věci, které nemusí být tak úplně pravda. Třeba že si o nás kámoška myslí to nebo ono, protože tuhle na kafi se zatvářila… Často jsme vedle jak ta jedle, ale stydíme se zeptat, jestli je naše "myšlenka" pravdivá. Anebo na to prostě není čas...

Závist a intriky

O ženách se říká, že svým kamarádkám často nepřejí úspěch. Já si myslím, že je to hloupost. Samozřejmě výjimky se najdou, ale to i mezi muži. Vždycky záleží, na čem je přátelství založené, jaká míra upřímnosti mezi "holkami" panuje a také jak často vztahy tuží. Když není čas, jsou brzy z kamarádek dobré známé, protože ženy jsou ve vztazích intenzivní, a to jak v partnerských, tak přátelských.

Když je jedna z žen atraktivnější a druhá holt méně, závist sice nastat může. Ale jen tehdy, pokud si do života “pustíte” řevnivost, nebo soutěžení v počtu ulovených mužů. Nejlepší je chlapy řešit, ale jen spolu na kafi... A krom toho to, že je jedna žena atraktivnější, neznamená, že musí mít nutně větší úspěchy v lásce. Takže závist je velmi sporná. A intriky? V boji o pracovní úspěchy nebo v boji o muže asi dojde na mnohé, jenže to je zase záležitost obou pohlaví, nikoli jen žen.

Já bych to asi shrnula takhle: Ženy jsou v intrikách velmi vynalézavé, protože jejich mysl je barvitá, mužská je mnohem přímočařejší a jednodušší (bez urážlivého podtónu). Proto ve vymýšlení drobných i větších intrik jsou ženy hodně důmyslné, určitě ale ne všechny, protože většina z nich se tímhle tématem ani nezabývá.

Jak být dobrou kamarádkou

Co v základu potřebujete, abyste mohla fungovat jako správná kamarádka? Určitě je to zájem o potřeby i názory toho druhého. Mezi kamarádkami by nemělo existovat dusno z nevyřešené minulosti – tedy pokud jste v pubertě milovala Honzu, své kamarádce to neřekla a ona s ním potom dva roky chodila, a takhle křivda ve vás pořád bují, dobré podhoubí pro přátelství to není. Prostě a jednoduše všechno si vyříkejte, nemusí to být zrovna v moment naštvání, vydýchněte se a pak, třeba za týden, dva, pozvěte kamarádku na víno a všechno jí řekněte.

Pak je samozřejmě důležité udělat si čas. Zní to banálně, ale s tím vším, co obvykle v životě musíme zvládat, to tak jednoduché není. Najděte si tedy společný čas, třeba jednou za měsíc na popovídání a vypovídání se. Protože právě to pořádné vymluvení z věcí, které nás trápí, je skvělou terapií – i pro ženy, které říkají, že o svých niterných potřebách nerady mluví. Ženy se potřebují vymluvit, ať jsou jakékoli, pomáhá jim to utřídit myšlenky i zklidnit psychiku.

A na závěr – přejte, bude vám přáno. Někdy je těžké jemně nezazávidět, že kamarádka zhubla kritických pět kilo, i když vám se to nedaří, nebo že má nového okouzlujícího chlapa. A víte co, malá závist nevadí, pokud jí to všechno hezké přejete…

Hospoda v Obecním domě bere dech. Prozkoumejte další "neznámé" části ikonické stavby | Video: TV Architect
reklama
reklama
reklama