reklama

Pravda a upřímnost: Vyplatí se vám, nebo si spíš zaděláte na problémy?

Nakolik v pracovních i soukromých vztazích platí rčení “mlčeti zlato”? Kdy používat diplomacii a jaký dopad na následující události může mít lhaní? K čemu všemu nám může být otevřená komunikace?

Foto: iStock

Nakolik nám hry, strategie, tajnosti a lži usnadní život a nakolik nás postupně připraví o nás samotné? Je lepší zariskovat a najít v sobě odvahu k upřímnosti i tehdy, kdy se zdá, že na to doplatíme? Zeptala jsem se koučky a lektorky v oblasti mezilidských vztahů, Lucie Mucalové.

"Mluvit pravdu má jednu velkou výhodu. Člověk si totiž nemusí pamatovat, co řekl, jelikož je autentický a neloví pak v paměti, co komu a jak napovídal. Prostě jeho pravda je taková, jaká je a za ní si pevně stojí. I za cenu, že se druhému nebude líbit. Že může vzniknout nedorozumění, ten druhý se urazí a podobně. Říkat pravdu je o velké odvaze, protože se to v naší společnosti bohužel často nevyplácí. Naopak, strategicky a existenčně výhodnější je tvořit scénáře, co plodí zdánlivě menší zlo," říká Lucie Mucalová.

Když lži mají svá ale…

1) Nebýt v komunikaci otevřený je jako zřeknout se vlastního života ve prospěch druhého.
2) Když kličkujeme nebo lžeme, je velká pravděpodobnost, že se stejně neférově budou chovat lidé k nám.

Je dobré svým pravidvým přístupem ukazovat lidem, jak se k nám chovají. Nastavujme ostatním zrcadlo! Je to jediný způsob, jak si zachovat tvář a současně jim ukázat tu jejich. Lidé, kteří dokážou být sami sebou, jsou ti nejschopnější v "prodeji" svých předností.

Lži v partnerství?

Milosrdné lži v partnerských vztazích jsou vražedné téma. "Vlastně druhému dáváme tímto způsobem najevo, že je chudák, co pravdu neunese. Jde o formu neúcty zahalenou do formy milosrdné lži. No a? Proč se stále odvoláváme na ty druhé? Já mám právo jednat tak, aby to se mnou bylo v souladu a nemusela se za sebe stydět. Přestaňme ukazovat prstem, co ti okolo. Na vás záleží, jaký život budete žít, zdali ten autentický nebo ten smyšlený jen z toho důvodu, že mám strach se opřít sám o sebe," dodává Lucie Mucalová.

Lucie Mucalová

Lucie Mucalová

Terapeutka, koučka pro rodiny, děti a mezilidské vztahy. Vystudovala Pedagogickou fakultu UP v Olomouci, je absolventkou ročního koučovacího výcviku a frekventantkou dlouhodobého výcviku v komunikační a strategické psychoterapii a hypnoterapii. Přednáší a publikuje témata z oblasti partnerských vztahů, výchovy dětí a osobnostního rozvoje. Více na  www.koucink-vzdelavani.cz.

Mluvte pravdu i v práci

I v pracovní oblasti lze být otevřený, ale bohužel ne vždy a všude je pracovní ovzduší zdravé. Za svou otevřenost můžeme být potrestáni mnoha způsoby. "Pokud máme špatné zkušenosti, doporučuji jednat diplomaticky, volit slova naučit se preferovat ty funkční strategie. A je to pochopitelné. Ne každý je v situaci, kdy si může zvolit pravdu a pak unést připadné následky. Neexistuje přesný recept. Je to o jedinečnosti pracovního ovzduší, o lidech kolem vás," říká koučka.

Volbu zaměstnání máme ve svých rukou. Pokud jsme v situaci, kdy nám permanentně rozehrané diplomacie a tutlání názorů berou většinu naší energie, je možná na místě přemýšlet o změně pracoviště.

reklama
Doporučené recepty
    reklama