reklama

Jakou moc dnes mají slova a jakou ticho?

Nežijeme v poněkud "převerbalizované" společnosti, ve které "držení slova" ztrácí na významu? A dokážeme ještě vůbec žít v tichu?

Foto: Shutterstock

Slova stále mají obrovskou moc, ale jako by v některých směrech ztratila na síle. Žijeme v době zvláštní disproporce: jsme slovy doslova zahlceni ze všech stran, ale málokdo splní to, co slíbil. Slova neodpovídají činům.

Myslím si, že v dnešní době si už například o takové gentlemanské dohodě můžeme právě pouze vyprávět. A jak tohle všechno pak vysvětlit dětem? Někdo ti něco slíbil a nedodržel? To tak bývá, lidi toho nakecají...

Mlčení a mluvení: dvě významné životní polarity

V životě je potřeba hledat harmonii v mlčení a mluvení. Obě tyto polarity jsou cennou součástí života. Tak jako je potřebná komunikace, je stejně potřebné umění bytí v tichu. "Pokud máte pocit, že život jde proti vám, zkuste si uvědomit, co říkáte a co děláte. Aby se mohl život utvářet podle našich představ a slov, musí tomu odpovídat i činy. Říkáte například, jak si vážíte lidí? Je to opravdu tak, nebo je to jen fráze? Dokážete pak vnímat, jestli se k vám lidé chovají upřímně tak, jak tvrdí," radí psychoterapeutka pro děti a dorost Lucie Mucalová.

Zabít slovem

Většina z nás určitě zná pohádku Boženy Němcové Sedmero krkavců, kdy matka ve vzteku prokleje svých sedm synů v krkavce a jediný, kdo chlapce může zachránit, je jejich sestra Bohdanka. Myslím, že podobnou situaci zažila někdy téměř každá máma, v okamžiku, kdy už neměla ani rezervy z rezerv a vypustila z pusy něco ošklivého, co ji pak mrzelo několik let a možná i celý život. Slova opravdu mohou uzdravovat, ale také ničit a "zabíjet". Mluvte proto tak a říkejte to, co opravdu jste v životě ochotni žít. Pozor tedy na nadávky, zlobu, pomluvy vysílané směrem ven. Připravujete si pak stejnou půdu pro svůj vlastní život.

Pravdy v tichu

Ticho je velmi mocné, ale pro mnoho lidí divné až zastrašující. "V tichu přicházejí pravdy, v tichu přicházejí odpovědi. Je to čas strávený sám se sebou, a pokud se nemám ráda, žiji s nezpracovanými tématy, bojím se podívat se pravdě do očí, jen poukazuje na to, že nemáme zdravě vybudován ten nejdůležitější vztah, a to vztah k sobě. Je potřeba si začít dělat generální úklid v životě, abych to pak sama se sebou zvládla, byla v tichu a neutíkala. 

Mnoho partnerů bere ticho jako něco špatného. Často pak u lidí vzniká panika, že si nemáme co říci. Opak je ale pravdou. Důležitá je vzájemná komunikace, ale také vzájemné mlčení, jen tak spolu být a nehledat za tichem problém. Užívat si jeden druhého i v mlčení, to je cenné umění," říká Lucie Mucalová.

Za vším hledej výchovu

Mnohdy si ale "divné" ticho neseme z výchovy. To, jak ticho a mlčení zvládáme, je hodně dáno vzorci od rodičů. Buď bylo zdravou součástí rodiny, nebo znamenalo, že je něco špatně. Pokud vás ticho doma děsí, začněte venku. Přece jen uslyšíte příjemné zvuky přírody. Další věc, kterou podvědomě přejímáme z rodiny, je "držení slova". Drželi rodiče slovo? Nebo o tom jen mluvili a "skutek utek"?

"Pokud máte kolem sebe děti, buďte k nim upřímní a držte slovo. A zase pozor na pouhé fráze. Děti si všechno velmi dobře pamatují. Pokud mají kolem sebe lidi, co slibují a slib nedodrží, stává se to pak jejich součástí. Postupem času budou reagovat stejně. Tedy: chcete něco po dětech? Pak je potřeba to bez vytáček dělat i u sebe," uzavírá Lucie Mucalová.

reklama
Doporučené recepty
    reklama