Jaké manželství vám nikdy nebude fungovat!
Téměř každé druhé manželství (49,6%) se dnes dle posledních statistických průzkumů v České republice rozvede. Přitom každý jdeme na radnici nebo do kostela s tím, že se manželství zrovna nám povede, nemyslíte?
Téměř každé druhé manželství (49,6%) se dnes dle posledních statistických průzkumů v České republice rozvede. Přitom každý jdeme na radnici nebo do kostela s tím, že se manželství zrovna nám povede, nemyslíte?
A určitě si při cestě na svatební cestu neříkáme, že s naším partnerem chceme zažívat peklo gradující v rozvodové stání, tahání se o děti a bourání společného majetku. Čísla však mluví jasně a tak nám nezbývá nic jiného, než se zamyslet nad tím, proč se vlastně tak velký počet manželství rozpadá. A také, co dělat pro to, aby to naše vydrželo.
Během mé praxe jsem se setkala s několika prototypy manželských párů, které čelily manželské krizi. Podívejte se spolu se mnou na nejčastější prototypy manželství, které se rozpadají.
Prototyp # 1 - Mladá manželství
To vás možná nepřekvapí. Oba dva partneři jsou psychicky nevyzrálí a nemají dostatečnou vztahovou inteligenci. Jednoduše nevědí, jak o vztah pečovat, ani jakého partnera vlastně z dlouhodobého hlediska chtějí. Často se berou po kratší známosti,
Až v manželství, zjišťují, že mají odlišné priority, zájmy a představy o životě, výchově dětí. V případě mladých manželství se také dost často děje, že je náš partner současně i naším prvním sexuálním partnerem a to může partnerský vztah negativně ovlivnit. Budeme totiž mít tendenci vždy srovnávat, a pokud nemáme možnost našeho partnera porovnat, budeme nad možnou rozkoší určitě přemýšlet. Jak víte, že je pro vás nejlepší jahodová zmrzlina? Protože jste ji schopni porovnat s jinou, že?
Rada zní: Než vstoupíte do manželství, měli byste s partnerem minimálně 2 roky žít ve společné domácnosti a také byste měli mít zkušenosti z dalších partnerských vztahů. Učte se vztahové inteligenci, což znamená, jak rozpoznat životního partnera, jak komunikovat ve vztahu a jak o vztah dlouhodobě pečovat.
Prototyp # 2 - Manželství protipólů
Traduje se, že se protiklady ve vztazích přitahují a že je tak lepší mít vedle sebe klidného, pokud jsme aktivní a podobně. Někdy se skutečně s partnerem můžeme v určitých oblastech doplňovat, avšak v zásadních životních oblastech bychom měli být charakterově podobní. Pokud budu extrovertní optimista a budu žít s introvertním flegmatikem, dříve či později z něj zešílím. Já totiž budu ráda povídat a chodit do společnosti, budu mít vyhraněné názory, a on? Jemu bude všechno jedno a radši bude zalezlý celé léto doma, bez přátel. Jak chcete strávit celý život s člověkem, který je úplně jiný, než jste vy?
Rada zní: Vybírejte si životního partnera, který vám bude v základních charakterových vlastnostech podobný. Stejně tak bude mít podobné priority, jako vy. Může vás doplňovat v méně důležitých oblastech, ale pamatujte, že z kopretiny tulipán neuděláte. Změníte jej možná v drobnostech jako je úklid kuchyně, jeho základní charakter však zůstane neměnný.
Prototyp # 3 - Manželství bez sexuální chemie
Jeden z nejčastějších prototypů manželství, které se objevují v mé poradně. Od začátku jim to neklape v ložnici a nefunguje mezi nimi takzvaná sexuální chemie. Ta se bohužel nedá vyrobit a odlišná chemie také značí na to, že daní dva nejsou kompatibilní, neboli - nehodí se k sobě. Sice se nějakou dobu snaží nerespektovat sexuální nespokojenost, avšak to z hlediska našich pudů není možné. Uspokojivý sex prostě k životu potřebujeme a naopak, není nic horšího, než prožívat dlouhodobě sex neuspokojivý.
Rada zní: Pokud s někým chcete strávit celý život bez nevěry, měl by vás rozhodně přitahovat a mělo by vám to dlouhodobě fungovat v oblasti intimity a dotyků. Uvědomte si, že nevěra je pro každý vztah konečnou stanicí a nedělejte si iluze, že to bez příjemného sexu vydržíte celý život.
Prototyp # 4 - Manželství na truc
Posledním častým typem manželství, které většinou končí rozpadem je manželství z trucu jednoho z partnerů. Jednoduše, jeden z partnerů zažil nepříjemný rozchod a chce se sňatkem i novým přívalem emocí zahojit. Nebo chce dokázat rodičům, že je již dospělý a tak se natruc rozhodne vzít si krátkodobou známost. Přitom, vstup do manželství bychom měli udělat pro to, že s druhým chceme sdílet celoživotní pouto, nikoliv proto, abychom někomu druhému dokázali naší sílu nebo hodnotu.
Rada zní: Pokud nejste emočně stabilní a zažíváte trápení z rozpadu vztahu, nelepte to vztahem dalším a svatbou již vůbec ne. Vyrovnejte nejdříve svůj život a až poté vstupujte do dalších vztahů. Hodnoťte primárně to, zda je váš současný partner skutečně ten pravý pro život z dlouhodobého hlediska, nikoliv na základě pomatení smyslů.
Závěrem...
Možná si dnes říkáte, že vztah na celý život stejně neexistuje. Že je lepší si prostě někoho vzít a ono to nějak dopadne. Jsem možná věčný optimista, ale tvrdím, že vztahy na celý život existují, jen my lidé neumíme ve vztazích chodit a zbytečně bouráme něco, co jsme po léta stavěli. Věřte, že můžete mít celoživotního partnera, se kterým jste šťastní.
Musíte pro to ale něco udělat, naučit se základům vztahové inteligence. Možná to tedy bude chtít trochu práce, ale rozhodně se vám vyplatí. Když se vám totiž podaří pohodu ve vztahu udržet a dostatečně o něj pečovat, nebudete utrácet za rozvod, nepřijdete peníze ze společného jmění, nebudou trpět vaše děti a hlavně, nebudete zažívat ten obrovský stres (rozvod je druhá nejvíce stresová událost v životě jedince). To se vcelku vyplatí, nemyslíte?