reklama

11 důvodů, jimiž si nevědomky ničíte manželství

Idylické manželství? Tyto věci ho nevědomky ničí.

Foto: Thinkstock

Co všechno se ukrývá za manželským slibem? Věrnost, láska, pochopení, odhodlání stát při sobě v dobrém i zlém, v nemoci i ve zdraví. Přesto to občas zaskřípe. Ale proč?

Víte, že si manželství můžete ničit i nevědomky? Podívejte se na 11 důvodů, které váš vztah naruší, aniž byste něco tušili.

Chovat se k nim jako k dětem? Nesnáší to!

Tak to je přesně situace, kdy si většinou neuvědomujeme, jak strašně se k mužům chováme. A je úplně jedno, zda už své děti máte, či nikoliv. Neříkám, že jim hned otíráme nalíznutými prsty špinavou tvář, ale neustále je kontrolujeme. "Jedl jsi něco v práci, nepotřebuješ kapesník, popotahuješ, uprav si ten límeček..."

Snad nemusíme vysvětlovat, že tak partnera přivádíte k šílenství. Připadá si neustále jak pod drobnohledem, a to i z největšího flegmatika udělá naštvaného cholerika.

Podceňování

"Nemám v tom krátkém účesu druhou bradu?" Kdo z nás dam (ale i mužů) nevznesl někdy podobný dotaz. Přitom si ani neuvědomujeme, jak strašně tím naše partnery můžeme štvát. Je pravda, že donutit muže k tomu, aby nám pochválili šatník či účes, bývá někdy složité, ale neměli byste to od nich vyžadovat tímto způsobem. Podobné drobné dotazy je dokážou vytočit a nás vlastně taky – když neuslyšíme to, co chceme, jsme naštvané a většinou to skončí drobnou hádkou.

Takže pokud si pořídíte nové oblečení nebo boty, ukažte je tak, jak se patří, a se vším všudy. Hlavně se proboha neptejte, zda v těch lodičkách nemáte tlusté kotníky!

Hádky jako sport

Rády se hádáte a ještě radši své muže vytáčíte? Že jste to nikdy neudělala? Stačí se jen zamyslet. Většinou velké hádky začnou právě malou prkotinou, která by normálně za hádku nestála, ale proč to nerozvést, když vás to tolik baví a sledujete, do jakých krajností jste schopná zajít, natož jak na ně reaguje partner. Abyste jednou nepřepálila a nezůstala sama!

Lenost na denním pořádku

Vypadá to na největší skrytou hrozbou. A tím máme na mysli jakoukoliv lenost, ať už je to snaha být pro druhého hezky upravený, posouvat vztah dál, podnikat společné věci jako rodinné vaření, piknik, výlety nebo zvelebovat byt či dům. Proč byste nemohli vyrazit po 15 letech manželství na rande se vším všudy, koupit si nějaký pěkný hadřík, zajít ke kadeřníkovi a překvapit svého manžela novým vzhledem?

Jinak vše zaběhne do každodenních kolejí a vás to brzy přestane bavit. Pusa na dobré ráno, druhá na dobrou noc a to je vše za celý den. Chce to oživovat sexuální život, vymýšlet zajímavé činnosti a snažit se objevovat ve vašem vztahu něco nového. Abyste se na sebe každý den těšili a toužili po společně stráveném čase.

Nechte jim svou hospodu i kamarády

V mnoha manželstvích bývá ze začátku problém, že se navzájem dusíme. Trávíme spolu hodně času a máme pocit, že vše musíme dělat jen spolu, ale to není pravda. Každý by měl mít vlastní zájmy a kamarády, a pokud k tomu u vašeho partnera patří jednou týdně hospoda s kamarády, není nutné mu to vyčítat, natož ho bombardovat esemeskami, kdy už chce jít domů, když vy tam pořád na něj čekáte tak sama.

Mít vlastní osobní prostor je důležité, máte tak pocit svobody a hlavně, když dorazíte po dlouhém dni domů a jste spolu, máte si o čem povídat.

Urážlivky

Také vás naštve, když vám váš manžel neudělá něco hned, jak si to přejete, a pak když už má snahu vše napravit, vy neustále opakujete: "Ne už nechci, ne už nemusíš, nenamáhej se!" Na to rychle zapomeňte. Vydrží to jednou, snesou to i příště, ale pak se také můžou sbalit a odkráčet pryč. Nedělejte uraženou.

Chrápání

Nepovažujeme chrápání za nejhorší způsob, jak si ničit manželství. Přesto mnoho z nás nechápe, proč v noci trpět nebo si pořizovat oddělené lože, když stačí zajít k lékaři. Bohužel to není jen pánskou výsadou, ani ženy si někdy nechtějí přiznat, že mají problém.

V mnoha případech jde jen o malou prkotinu, kterou vyřeší příslušná léčba nebo malý chirurgický zákrok.

Srovnávání s ostatními páry

Máte ve svém okolí známé páry, které podle vás mají ve vztahu více vášně, podnikají výlety a tak nějak prostě více žijí? Možné to je, ale pořád to svým partnerům nepředhazujte, začnou mít nepříjemný pocit, že jsou neschopní, anebo naopak budete špatná vy, že s tím neustále obtěžujete a srovnáváte.

Žárlivost

Nepatří zrovna do kategorie "nevědomky si ničit manželství". Většinou o ní víme, a to pořádně, ale občas se stane, že žárlíme ne proto, že bychom nevěřili partnerovi, ale sami sobě. Nejhorší na tom je, že si to neuvědomujeme. Mít dostatečné sebevědomí a věřit si v tom, že jsem ta, po které muž touží, je velmi těžké. Když získáte sebedůvěru, přestanete se stresovat ve chvíli, kdy manžel vyráží na firemní večírek a vy víte, že v práci nemá jen kolegy, ale i kolegyně.

Čtení mailů a SMS

Tak na to honem rychle zapomeňte! Pokud vy sami nechcete své zprávy či maily ukazovat, určitě se nepouštějte do tajných akcí. Zaprvé je to váš problém, vy svému protějšku nevěříte, proto je dobré to rychle odbourat, a zadruhé dříve nebo později se to dozví a pak začne pořádné rodeo.

Představte si, že přečtete nějaký mail, jehož kontext neznáte, uděláte si vlastní závěr a překroutíte fakta. Buď vás bude hryzat svědomí, nebo se naštvete a partnera se zeptáte, co to má znamenat. Věřte, že číst soukromé maily a vůbec cokoliv je jistým koncem, a je jedno, zda je vztah v začátku, nebo slavíte stříbrnou svatbu.

Tolerovat i plný pokoj mašinek

Vztah je o kompromisu a také o toleranci. Stejně jako partner snese, že chodíme pětkrát týdně do fitka, ke kadeřnici nebo ke kosmetičce, i my bychom měly být schopné tolerovat jeho sny a přání.

Ve chvíli, kdy si pořídí mašinky přes celý obývací pokoj nebo se rozhodne, že si udělá z pokoje pro hosty fotoateliér, není namístě okamžitě startovat. Netvrdíme, že může zabrat celý dům, ale vždycky se dá rozumně domluvit. Tolerovat znamená podporovat. Samozřejmě nemáme na mysli tolerování záletů a milenek.

21 let za boj na Ukrajině: Je to přísný trest, ale zavařil si to sám, říká Soukup | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama