reklama

Jak zkrotit příliš velké ego? Máme pro vás návod

Už Freud říkal, že ego je založeno na uspokojování slasti. Je naší vrozenou složkou, díky které uděláme maximum pro to, abychom uspokojili sami sebe. Je tu však jedno velké "ale".

Foto: iStock

Naše ego se často nekamarádí se záměry naší duše. A tak jedna část naší osobnosti velí jít jedním směrem, druhá zcela opačným. V jakých situacích se nám tedy nevyplatí své ego poslechnout? Zkušenosti ze své praxe nám předává vztahová koučka Lenka Černá.

1) Sex

Rozkoš do našeho života patří a rozhodně je kořením, které každý z nás potřebuje. Co se ale stane v okamžiku, kdy se dostaneme do určitého vztahového stereotypu, ze kterého se již vytratila prvotní vášeň? Umíme my, jako lidé, pracovat na tom, aby náš vztah dostal nový vítr, nebo se k němu chováme jako ke starému oblečení, které nám už zcela nepasuje? Bohužel jsme v oblasti vztahů stále více konzumní a, stejně jako staré oblečení, raději jej vyhodíme a vyměníme, než abychom si jej ponechali a zkusili mu věnovat svou péči. Naše ego volá po něčem novém, neosahaném, a nevěra je na světě…

2) Konflikty

Asi nikdo z nás nemá zálibu v konfliktních situacích a raději se jim obloukem vyhýbáme. Přesto občas k rozporu v našem životě dochází a doprovází jej rozbouřené emoce i vyměňování svých názorů. Já jsem zastáncem názoru, že konflikt je přirozenou součástí našich životů, ale je poměrně zásadní, jak na konflikt nahlížíme a co je jeho záměrem. Pokud jsme příliš nakloněni našemu egu, jediným cílem je zničit protivníka a za každou cenu prosadit svůj vlastní názor. Když ale jednáme synergickou cestou, jde nám primárně o to, aby se konflikt uzavřel smírčí cestou a obě dvě strany se cítily příjemně. Jakou variantu si vyberete vy?

3) Vztahová očekávání

Když vstupujeme do partnerských vztahů, většinou od nich máme konkrétní očekávání. Přejeme si, aby nás ten druhý miloval celou svou duší, trávil s námi hodně času, měl stejné názory na výchovu dětí… A tak často narážíme na překážky, které neumíme vyřešit jinak než věčnou argumentací a obviňováním toho druhého. Skutečná láska však nemá podmínku. Neexistuje žádné "miluji tě, protože…". Pokud tedy do vztahu vstupujete s nějakým očekáváním, které se vám po pár měsících nebo letech nesplní, zkuste se zamyslet nad tím, proč jste vlastně do vztahu vstupovali. Chcete naplnit svoji prázdnotu a žádáte o to druhého, nebo toužíte jít životem s někým, koho z hloubi duše milujete? Očekávání je vždy otázkou našeho ega, společné plynutí nikoliv.

4) Neschopnost odpouštět

Pro naše ego je typické slovo JÁ. Nejvíce se projevuje ve věku od 7 do 14 let, kdy se učíme fungovat ve vztazích se svým okolím. Právě v tomto období je velice důležité, abychom se naučili fungovat s druhými a vytvářet s nimi synergické vztahy. Když se tomu v inkriminovaném věku nenaučíme, naučíme se podvědomě své potřeby zatlačovat nebo je naopak prosazujeme s agresivní energií. Když v dospělosti následujeme pouze své ego a chceme za každou cenu dosáhnout svého, může to pro nás mít v pracovních i osobních vztazích katastrofální následky.

Lenka Černá

Lenka Černá

Lenka Černá se koučinku a osobnímu růstu věnuje 14 let. Je majitelkou sítě privátních klinik PURE CLINIC v Praze a Brně. Moderuje vlastní pořad Restart života na TV Stream, jehož cílem je snižovat spotřebu antidepresiv a dalších léků pomocí praktických koučinkových rad a tipů. Založila Školu pro Ženy, která se specializuje na pomoc ženám v důležitých životních oblastech.

5) Nadváha a obezita

Naše ego je napojené na touhy a ty se týkají i našeho stravování. Když pracuji se ženami, které trápí nadváha nebo obezita, často se ukazuje, že nedokážou rozeznat ego od skutečných potřeb jejich těla. Určitá nenasycenost jídlem může vzniknout už v našem dětství, kdy jsme například nebyli kojeni od našich matek nebo nám určité jídlo zakazovali. V dospělém věku se tento nedostatek a určité emoční neukojení projeví tím, že máme tendenci se přejídat a sytit se vším, na co máme chuť.

reklama
Doporučené recepty
    reklama