reklama

Jak vycházet se svým ex? Hlavně pozor na občasný sex

Rozchod je bolestná věc, všichni to známe, někdy je ale nutné s bývalým partnerem být v kontaktu, což může být hodně náročná záležitost.

Foto: iStock

Skončilo to, zaklapneme za sebou dveře - i ty virtuální v naší mysli - a už se nikdy neuvidíme. Kéž by to bylo vždycky tak jednoduché.

Často se bohužel stává, že k tomuto "ideálu" potřebujeme rozvodové papíry, děláme ve stejné firmě, dělíme se o byt nebo - a to je asi ze všeho nejhorší - máme ve společné péči děti. 

Ješitnost stranou

Ve všech výše zmíněných případech platí jen jediná věc, díky které můžeme všechno nějak "uhrát" - komunikace - tedy to nejtěžší, co si dokážeme v takové emocionální krizi představit. "Bez komunikace to nejde, i když člověk musí na začátku často ustoupit, pokud ten druhý komunikovat nechce. Věřte ale, že ústupky v rozumné míře vám pomůžou vztah stabilizovat a pomoci nastavit nějaké budoucí základy, které jsou potřebné, hlavně když jsou ve hře děti," říká vztahová terapeutka Kateřina Lebedová. Tak tedy ješitnost stranou, pokud vás partner zranil a nedokážete se s celou věcí vyrovnat, pomůže jen čas a šikovný terapeut, který vám pomůže celou situaci uchopit a pochopit.

Komunikovat neznamená obnovit vztah

Lidé, hlavně ti, kteří byli opuštěni, mají často pocit, že navázáním nějakého dialogu se jejich partnerský vztah de facto obnovuje. Pozor na to! To, že jste rozchod zvládli bez urážení a mlčení a jste schopni zajít na kávu, znamená jen to, že jsou obě strany rozumné a snaží se. To, že vám expartner občas něco "olajkuje" na sociální síti, znamená jen a pouze to, že vás má rád jako člověka, nebo ještě pravděpodobněji, že chce mít klid a být vstřícný. Neberte to tedy tak, že se pod přátelskou fasádou skrývá jeho vášnivý, znovu obnovený zájem.

Hlavně pozor na sex. Je jasné, že rozchodem vzájemná přitažlivost úplně nezmizí, tedy většinou, proto se varujte nějakých pokusů o intimní sblížení. Mohly by vyjít, což by mělo za následek přerušení slibně započaté komunikace nebo - snad ještě hůř - to, že kdyby měl expartner pocit, že se mu něco nedaří, zaběhl by si k vám "pro útěchu". To že by z toho bylo něco víc, v to ani nedoufejte. Proto: žádný sex s vaším ex.

Přetvářka lepší než vztek

Pokud se rozvádíte a musíte spolu vyřešit majetkové vyrovnání, buďte milí. Tím, že se poštěkáte u každé položky, o kterou se máte dělit, ničeho nedocílíte. Jestli je jeden z vás ten bohatý a druhý by měl odejít s málem, o to víc je třeba zapojit diplomacii. Bohatší z dvojice by měl uznat, že nechat tomu druhému byt nebo auto je fér, pokud spolu prožili hezká společná léta, a většinou se velkorysost objeví, pokud tedy druhý partner nedělá scény a nevynucuje si to, na co leckdy podle zákona ani nemá nárok. Samozřejmě jsou případy, kdy ten movitější z páru netuší, co to velkorysost je, popřípadě už má nového partnera, který ho nutí "šetřit". I v takovém případě si ale myslím, že hádky nic nevyřeší. Jen se vám po nich přitíží a pocit hořkosti, který po rozchodu nastává, bude trvat o něco déle.

Co říct závěrem

Rozchod je bolestné téma pro obě strany. Pokud vás postihl, nestyďte se zajít za koučem nebo terapeutem a ze všeho se vymluvit. Je to mnohem lepší než podpora kamarádů, i když i ta je důležitá. U terapeuta se vám ale dostane profesionálního pohledu na věc a nikdo vás nebude ujišťovat a utěšovat, že věci jsou jen černobílé. Další věcí je určitě i konečná čára za vztahem. Je dobré expartnera vymazat ze sociálních sítí, protože právě ty svádí ke sledování. A proč vědět, s kým aktuálně randí, že změnil práci, nebo hodnotit, že když byl s vámi, měl větší styl? Kamarádky na vínu vás chvilku poslouchat budou, ale expartnerovi jsou vaše názory ukradené, tak proč si hořkostí kazit život…

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama