reklama

Odhalte se v sauně, zkuste striptýz. Sex koučka radí, jak se postupně zbavit studu

V intimních chvílích raději zhasínáte světlo a po bytě byste se nikdy nepohybovali nazí? Stydlivost je nepříjemný fyzický pocit, který může zablokovat jakékoliv vzrušení. Podle sex koučky je to svým způsobem stres, který může mít negativní vliv na partnerský vztah. Překonat se dá cvičením o samotě i v páru.

Stud může zablokovat jakékoliv vzrušení. Prohlédnout grafiku
Stud může zablokovat jakékoliv vzrušení. | Foto: Shutterstock

Sex koučka Julie Gaia Poupětová své klienty učí, že "software" pro stud máme sice vrozený, během života se ale postupně učíme, v jakých situacích jej cítíme. "Každému z nás tak stydlivost aktivuje jiné téma. Řadu z nich jsme například získali v průběhu výchovy. Některé dokonce už v prvních 18 měsících, takže si je nemůžeme pamatovat," uvádí Poupětová.

I když je pozitivní přístup k nahotě v rodině plusovým faktorem, faktem podle Poupětové zůstává, že lidé, kteří necítí zvýšený stud v kontextu nahoty, zažívají stydlivost v jiných situacích. "Například neradi hovoří o sexuálních aktivitách, protože mají pocit, že to není potřeba. Nebo se ostýchají používat sexuální pomůcky," dává příklad koučka. 

Stydlivost způsobuje stres

Pokud se chce jedinec ostychu zbavit, musí s ním podle Poupětové pracovat vědomě a postupně. "Ideálně tak, že oba partneři vědí, co dělají. Namísto toho, aby si jej navzájem přehazovali, společně se jej zbavují pomocí cvičení," říká Poupětová a upozorňuje, že se jedná o nakažlivou emoci.

"Pokud s ním nepracujete vědomě, velmi rychle pocítíte stud toho druhého. Je to velmi často nepříjemný fyzický pocit, který pochopitelně úplně zablokuje jakékoliv vzrušení. Zároveň je to svým způsobem stres. Lidé tak často reagují únikem, útokem nebo zamrznutím. Ať už ve fyzické, nebo verbální rovině," popisuje autorka knihy Intimní štěstí. 

Zbavíte se ho cvičením 

Takové reakce brání spokojenému sexuálnímu životu o samotě i ve dvou. "Pokud se stres vyvolaný studem v intimní oblasti pravidelně opakuje a v podstatě si s ním nevíte rady, je jen otázkou času, kdy vás vaše nepříjemné pocity, frustrace a případně tlak vašeho protějšku zaženou do kouta. Dané aktivitě se začnete programově vyhýbat," říká odbornice. 

Klíčem je podle ní rozvíjet dovednost, která jedinci a páru umožní daný problém lépe překonat. "Začít se osmělovat a po chvíli učení zjistit, že stud polevil nebo zmizel úplně," vysvětluje Poupětová, která mimo jiné stydlivým párům sestavuje plán rozvoje kroků a dovedností, které dvojici mohou pomoci. 

Jak se postupně zbavit studu? Podívejte se do galerie.

reklama
reklama
reklama