reklama

Jak se nestát obětí proutníka. Pozor na alkohol a sex na prvním rande

Najít dnes partnera, kterého jste si vysnila, není jednoduché, stejně tak nenaletět proutníkovi, který vás má jen jako další "skalp". Důležité je zachovat chladnou hlavu a nenachytat se na sladké řečičky - ale pozor, zní to snadněji, než to ve skutečnosti je.

Foto: iStock

Opravdu to není jednoduché, když už žena potká muže, který ji přitahuje, zaujme příjemným chováním a oslní ostrovtipem, musí si dávat pozor, aby se z něj nevyklubal jen "lovec skalpů".

Ne že by toto riziko snad nehrozilo vždy, ale podle výzkumů se procento mužů, kteří vztahy berou jen jako "víkendovou zábavu", zvyšuje. A paradoxně ve věkové skupině mužů po čtyřicítce je proutníků nejvíc.

Neškodná zábava, nebo krutost

"Je zajímavé, že většina mužů, kteří ženu berou spíše jako hračku než jako potenciální partnerku, se rekrutuje z věkové kategorie čtyřicet let a více. Kromě zavilých starých mládenců se většinou jedná o muže, kteří se rozvedli nebo udělali nějakou horší zkušenost s dlouhodobým vztahem, a tak se rozhodli, že si budou jen užívat a vázat se nechtějí. Tito muži berou často lovení žen jako neškodnou zábavu a vůbec si neuvědomují, že takové chování je pro ženy kruté až šokující," říká socioložka Jane Frickant.

Ukázkové rande s proutníkem vypadá asi tak, že vás takový muž někde osloví (klidně v kavárně nebo v tramvaji), přes sociální sítě, je to kamarád kamaráda. Obvykle je to dobře vypadající, zábavný muž, který umí být odpovídajícím způsobem výřečný. Pokud vás zaujme a necháte se zlákat ke konverzaci, vcelku ví, že "má vyhráno", a jde tak říkajíc na jistotu.

Zjistěte, jestli je to "profesionální balič"

Samozřejmě, ne každý muž, který vás tímto způsobem osloví, je profesionální balič, a tak je důležité oddělit "zrno od plev". Pokud si samozřejmě nechcete užít jen malý románek… A také vám nechci slibovat, že následující tipy fungují vždycky, někdy je žena tak zamilovaná a muž tak protřelý, že vás dokáže sbalit rafinovanějším způsobem, ale tam musíte dát na své instinkty a intuici.

Na co si tedy dát pozor…

Sex na prvním rande - Je to tradiční klišé, ale vězte, že i zde jsou rozdíly. Pokud váš protějšek znáte delší dobu, proběhla "doba balení", toto je první skutečné rande a vy máte chuť se s ním vyspat, možná to není moc taktické, ale mohlo by to projít. Pokud jste se ovšem s pánem seznámila odpoledne v parku, večer už jdete na víno a po něm k vám domů, je dost pravděpodobné, že je to vaše první a poslední setkání.

Opatrně s alkoholem - Mnoho profesionálních baličů ví, že pořádná dávka alkoholu zabírá na každou. Samozřejmě většina z nich investuje do útulné vinárny, kde do vás nalijí lahev dobrého vína, vy jim na sebe povíte i to, co nevíte, a oni pak vymyslí taktiku, jak vás získat. Takže pozor na alkohol a přehnanou hovornost. "Já takového proutníka rovnou ve vinárně potkala… Pracoval tam a já byla zrovna v depresi, že už nikdy nenajdu toho pravého. Mluvila jsem o sobě, pila skvělé víno a ráno se probudila v posteli vedle cizího kluka - no hádejte, jestli ještě zavolal…" napsala mi Markéta.

Zjistěte si o něm něco - Většinou vám zde radím, ať muže "nestalkujete" na sociálních sítích, toto je ale výjimka. Pokud jste se nově seznámili a nic o něm nevíte, dejte si mezi seznámením a prvním rande čas, aspoň den dva. Zeptejte se ho na jméno s tím, že si ho chcete na sociálních sítích připojit, a pak se na pár informací o něm podívejte. Pokud je jeho profil na Facebooku zbrusu nový, tak to celkem "smrdí". Pokud na sociálních sítích není, nestyďte se zeptat, kde pracuje, nebo na nějakou informaci, kterou si můžete aspoň trochu ověřit. "Jakub mě oslovil přes jednu sociální síť, tedy požádal mě o přátelství, pár dní jsme si psali a pak šli na rande. Nerada přiznávám, že jsme skončili hned napoprvé v posteli. No a podruhé už nebylo, protože jako by zmizel z povrchu zemského. A s ním i jeho profil na sociální síti," napsala mi Světlana.

Pozor na kamarády - Ne na všechny, ale na proutníky ano. Pokud se dostanete do situace, že vás začne svádět váš kamarád nebo kolega, o kterém je známé, že je tak trochu proutník, zbystřete. Pokud se vám líbí, dejte tomu čas, a jestli i po pátém rande budete mít pocit, že s vámi chce skutečně chodit, dejte mu šanci. V opačném případě nenaleťte, obzvlášť pokud začal projevovat zájem třeba na vánočním večírku…

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama