reklama

Jak dlouho ve skutečnosti trvá sex?

Málokdo si bere do postele stopky, a tak se odhady času hodně liší od reality. Na rozdíl od vžitých představ totiž normální sexuální akt zabere 'pouhých' pět minut. Přidáváme si cíleně na výkonnosti, nebo nám jen čas při milostných hrátkách překotně pádí?

Foto: Thinkstock

Je v lidské povaze se srovnávat. Nabízí se to i v oblasti milování. A co je vlastně ‘normální’? To se vědci snažili zjistit doslova se stopkami nad postelí.

Běží ti čas

V první řadě si museli ujasnit, co vlastně budou za sex považovat. Svádění u sklenky vína asi ne. Dokonce vynechali i předehru a soustředili se přímo na samotný pohlavní akt od zavedení penisu do vagíny po ejakulaci.
Mezinárodní průzkum, který publikoval americký Národní institut zdraví sledoval milostný život pěti set heterosexuálních párů po dobu čtyř týdnů. Podmínkou byl věk více než 18 let a půl roku trvající stálý vztah s pravidelným sexem. Sledovaní si opravdu brali do postele stopky. Ponechejme stranou představu, jak samotný akt měření musel narušovat soustředění na sledovanou činnost, a podívejme se na výsledky.

Překvapivá byla zejména jejich variabilita – od 55 sekund do 44 minut čistého času. Už z toho plyne poznání, že 'normální' dobu sexu stanovit nelze. Získán byl ale časový průměr, statisticky přesněji řečeno medián. Ten dosáhl hodnoty 5,4 minut.

Ve většině sledovaných zemí (Holandsko, Španělsko, Anglie, USA) se výsledky příliš nelišily. Výjimku představovalo Turecko, kde ex trval podstatně kratší dobu – medián dosáhl hodnoty 3,7 minut. Tím také snížil průměr všech zemí, který by bez něj dosáhl hodnoty 6,7 minut.

Průzkum přinesl i spoustu dalších zajímavých vedlejší poznatků: Na délku soulože nemělo vliv použití kondomu ani mužská obřízka. Průzkum také vyvrátil vžitou představu, že zkušení muži 'to' umí déle protahovat – naopak čas milování u starších párů byl kratší. Zatímco ve věkové skupině do třiceti let dosahoval průměr 6,5 minut, u párů starších jednapadesáti let klesl medián na 4.3 minuty. 

Pouhých pět minut?

Přijde vám pět minut vyhrazených zázračné chvíli splynutí mužského a ženského těla málo? To se ale mýlíte. Praktická příroda nemá ve zvyku plýtvat časem. A už vůbec ji nezajímá, jestli si plynoucí minuty příjemně užíváme. Z tohoto úhlu pohledu by tři sta vteřin bylo víc než dost. Proč tedy musí muž kmitat mnohosetkrát tam a zase zpátky, abychom se rozmnožovali?

To naznačil průzkum univerzity v Portsmouthu, publikovaný na portálu Evolution and Human Behavior. Vědci při něm použili umělé penisy a vagíny a také napodobeninu spermatu v podobě kukuřičného sirupu. Při simulaci lidského rozmnožovacího aktu pak došli k závěru, že rozšiřující se tvar hlavy mužského penisu slouží jako 'lžíce', která má pohybem tam a zpět odstranit z vagíny sperma případného předchozího konkurenta, aby spermie posledního muže měly větší šanci proniknout k vajíčku a oplodnit ho. To by zároveň vysvětlovalo, proč penis po ejakulaci ochabne a i přes nejlepší vůli nemůže muž v milování pokračovat – odstraňoval by vlastní semeno.

Máte obavy, že tyto informace už nedokážete pustit z hlavy? Nebojte. Příroda je možná praktická, lidská mysl však dokáže její nástrahy překonat. V lidských myslích je doba milování díky příjemným prožitkům daleko delší. Zapomeňte proto na statistiky a prostě si užívejte.

reklama
Doporučené recepty
    reklama