reklama

I finance mohou odhalit sílu vztahu aneb "Každý zvlášť, prosím vás!"

Šíleně se milujete, skoro ve všem si notujete, na všem se domluvíte....Opravdu ale na všem? Jak jste na tom třeba se společnými penězi?

Foto: Shutterstock

Nějak si "toho" nejde nevšimnout. Jak moc se o penězích mluví, co všechno se pro ně dělá, ale jak málokdo v nich má pořádek a hlavně jak málokdo má k nim v pořádku vztah. A co potom, když nastane život v páru? To se o nich nemluví buď vůbec, nebo si "jede" každý své. Ženská pseudonezávislost nezná mezí a základní mužská velkorysost v této otázce se zase úplně vytratila.

Byla jsem o víkendu na horách. V jedné zapadlé krkonošské boudě jsem se dala do řeči s kuchařem a číšníkem v jednom, který už za svůj život stačil projet kus světa a pořád pendluje mezi Anglií, Slovenskem a Českem. Když přišla řeč na hosty a jejich typologii, odpověděl: "Víte co vůbec nechápu? To české placení. Přijede vcelku sympatický pár, je tu na noc, takže oběd, večeře, snídaně a když dojde na placení, on řekne: "Prosím vás, rozpočítejte to… To se vám nikde jinde ve světě nestane. At už jde o zamilovaný pár nebo o skupinku přátel."

"Zvlášť, prosím vás!"

O co tady jde? A jde o nějaký obecný fenomén nebo jsou důvody "placení zvlášť" případ od případu jiné? Ona je emancipovaná až na půdu, tak si přece všechno zaplatí sama? On je držgrešle, a ona si přece vydělá? Ona by se ráda nechala pozvat, ale bojí se, co on si o ní pomyslí? On by ji rád pozval, a sice se jí neptal, ale tuší, že by si svou útratu ráda zaplatila sama. On se obává, že by se shodil tím, že by ona všechno chtěla zaplatit sama, ale zároveň to za ni nechce platit, tak se kousne, a řekne, že si to zaplatí každý sám.

Ona čeká, že to zaplatí on a pak se rozdělí. Ona čeká, že bude grant a zaplatí to, ale nestane se tak. Oba se střídají v tom, že jednou platí on, jednou ona. A tak bychom mohli pokračovat ve variacích na dané téma ještě dlouho. Jsou finance v páru spíše pohodou, hranou pohodou, nebo komplikací?

Pár otázek na úvod

Položte si pár otázek a možná tady najdete odpovědi, které vám zapadnou do vašeho partnerského a finančního života:

1) Co pro mě znamenají peníze?
2) Jak to mezi sebou měli máma a táta v oblasti financí? Každá své? Společné?
3) Viděl/a jsem někdy tátu nebo mámu dělat si vzájemně radost? Uměli se překvapovat?
4) Byly finance v naší rodině zdrojem starosti nebo radosti?
5) Žila jsem v dostatku nebo jsem si každou korunu musela chránit?
6) Podrazil vaši rodinu někdo v oblasti financí a jediné, co vám zůstalo je nedůvěřovat a hlídat si svou kasu?

Mluvit, mluvit, mluvit

"Do vztahu vstupujeme jako dva odlišné lidé, s různými návyky a převzatými vzorci chování. Proto je dobré si ujasnit, jak to vlastně s financemi máme. Je pochopitelné, že ve fázi poznávání se s financemi zacházíme individuálně, ale postupem času je potřeba si tuto otázku položit. V koučování a v terapii vidím největší problém v tom, že lidé mlčí. Když jim nevyhovuje model, který v jejich vztahu vlastně přijímají, před partnerem mlčí. Stěžují si kamarádkám, hledají, co je správně. Nehledají ve vztahu sponzora, ale přijde jim trapné dělit každou matonku.

A tady je kámen úrazu. S partnerem je třeba mluvit, mluvit, mluvit. Oblast financí je ve vztahu velice zásadní. Můžete na tom ztroskotat. Mnohdy jen proto, že muž byl takto zvyklý fungovat s penězi ze své původní rodiny nebo z předchozího vztahu, kde partnerka chtěla všechno striktně dělit a muž to přijal jako fakt," říká psychoterapeutka pro děti a dospělé Lucie Mucalová.

Finance jako leitmotiv celého života

Jaké je ideální řešení a existuje vůbec? "Ideální řešení je takové, v jakém se cítíte oba příjemně, bez trapnosti a ponížení. A pokud váš protějšek odmítá poslouchat řeči o penězích, přijde mu to zbytečné nebo vás označuje za zlatokopku, pak je asi dobré si zvážit, zda zrovna tohoto člověka chci mít po svém boku. Téma peněz se bude vztahem prolínat a v případě, že nebudete v rozvnováze, váš vztah může krachnout. I v oblasti financí si budujete zdravý vyvážený vztah, který je oboustranný a fungující a hlavně je o potřebách vás obou," dodává Lucie Mucalová.

Odchod milované Libuše Šafránkové. Čím si diváky tolik získala? Sledujte DVTV | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama