Heterosexuálním mužům chybí příležitosti k randění. Nároky žen totiž rostou
Dnešní muži mají čím dál méně příležitostí k navazování romantických vztahů, protože ženy na ně zvyšují své nároky. Tvrdí to párový a rodinný psycholog Greg Matos, který napsal text o randění v době seznamovacích aplikací.
Heterosexuální muži mladého a středního věku jsou podle Grega Matose nejosamělejší v historii a tvoří značnou část ze skupiny lidí, kteří žijí dlouhodobě bez partnera či partnerky, vysvětlil v textu pro server Psychology Today. Jedním z důvodů jsou podle něj zvyšující se nároky žen. Z jeho zkušenosti párového terapeuta u nich muži často narážejí na to, že pro ně nejsou dostatečně emočně vyspělí.
"Od žen mezi 25 a 45 lety slýchám stále stejný příběh: Chtějí muže, který je dostupný, schopný v komunikaci a sdílí jejich hodnoty," vysvětluje Matos, s čím se jako psycholog setkává. Problém podle něj spočívá v tom, že rodiče malých chlapců často zanedbávají jejich výchovu směrem k emoční inteligenci. Pokud jim ale v dospělosti tyto schopnosti chybí, zvyšuje se riziko, že budou dlouhodobě singl.
K tomu se přidává fakt, že muži tvoří 62 procent uživatelů seznamovacích aplikací, ženy si proto mohou více vybírat a mají šanci na větší množství propojení. "Ženy jsou přehlcené tím, kolik je pro ně v aplikacích potenciálních partnerů. Souboj v online prostředí je tvrdý a seznámení naživo je čím dál vzácnější," vysvětluje Matos.
Řešením je podle něj, aby muži zapracovali na své emoční inteligenci a komunikačních schopnostech, například na terapii. "To znamená, že poznáte svůj vnitřní a myšlenkový svět a budete schopni o svém nitru komunikovat. Že vám budou intimita a citové napojení ve vztahu stát za snahu," říká psycholog.
Studie z roku 2021 uvádí, že samota trápí častěji muže než ženy, píše magazín LadBible. Muži se navíc k pocitu osamění neradi přiznávají, protože je to pro ně stigmatizující. Zároveň se ukazuje, že zatímco nároky žen na romantické partnery obecně rostou, muži jsou vybíravější hlavně po čtyřicítce.