reklama

Fenomén singles: O kolik je dražší žít sám

Je logické, že když žijete sami, stojí vás to víc peněz, než když rozpočet s někým sdílíte. Ale tušíte, jak velký ten rozdíl je?

Foto: Thinkstock

Být single může být fajn a mnoha lidem vyhovovat. Člověk může být jakkoli sobecký, může se věnovat jen sám sobě a dělat cokoli, co se mu zrovna zachce, aniž by to někomu říkal, nebo s někým konzultoval. Na druhou stranu to má i spoustu nevýhod, a tou objektivní jsou určitě peníze.

Nejdražší na tom všem přitom není bydlení a domácnost, jak by se mohlo zdát. Když totiž bydlíte sami, stačí vám menší byt, často ani nevyžadujete tak dobré vybavení, případně bydlíte třeba s kamarádkou, takže se o nájem stejně dělíte. 

To samé platí o spotřebě vody, elektřiny, nebo třeba o jídle. Prostě nenakupujete pro dva, ale pro jednoho.

Horší je samotný způsob života. Jsou sice lidé, kteří si na single životě zakládají a nikoho nehledají, ale mnohem víc je těch, kteří se pokoušejí nějakou spřízněnou duši najít. 

A takové randění něco stojí. Podle průzkumu britského webu Topcashback za schůzky utratí nezadaní o 70 procent víc peněz než ti, kteří mají stálého partnera. Do toho se počítají muži i ženy, přestože třeba útratu v restauraci často platí spíš muži.

Zmíněný průzkum totiž zjistil, že za jedno rande se začíná utrácet už pár dní před ním, a ještě chvíli po něm. Nakupujeme nové oblečení, něco utratíme na samotné schůzce, a další den to ještě chodíme probrat s přáteli, což znamená další výdaje.

Jedno takové rande pak prý vyjde zhruba na dva a půl tisíce korun. 45 procent dotázaných ovšem říká, že peníze stejně investovali zbytečně. 20 procent dokonce přiznává, že právě zbytečné utrácení je důvodem, proč na hledání partnera postupně rezignují.

Neznámkuje a nedává diktáty: Chci děti podporovat, ne je nachytávat na tom, co neumí | Video: Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama