reklama

Večeří vztah nezachráníte, říká autorka příručky o lásce. Odhaluje 50 druhů doteků

Nevíte, jak se svou drahou polovičkou oslavit Valentýna? Netrapte se, je to zbytečné. "Překvapení romantiku nedělá, to je mýtus. Ve výsledku jde hlavně o to, jak je na tom podprahová úroveň spokojenosti ve vztahu a jestli si lásku projevujete pravidelně," říká Karolina Rauschertová, autorka novinky Péče o lásku. Kniha je praktickou příručkou, jak pěstovat dlouhodobý spokojený vztah.  

láska, pár, Valentýn
láska, pár, Valentýn | Foto: Shutterstock

Karolina Rauschertová opravdovou lásku a umění milovat zkoumá více než dvacet let. Už od dětství si všímala, jak se k sobě dospělí chovají a jak vztahy ovlivňují klima v rodině. Když atmosféra nebyla právě dobrá, snila o tom, co jednou určitě udělá líp.

V knize Péče o lásku radí, jak ve vztahu naslouchat, proč partnerství nedusit výčitkami, a ukazuje i cestu, jak otevřít prostor partnerským hrátkám. Čtenářům mimo jiné odhaluje seznam 50 druhů doteků. 

"Jakou lásku si uděláte, takovou ji máte," říká autorka. "Často slyšíme, že na lásce ve vztazích se musí aktivně 'pracovat', ale to nezní moc atraktivně, zavání to povinností nebo něčím nepříjemným. Daleko hezčí a výstižnější je, že vztahy se aktivně 'tvoří', protože přesně tak to je," zamýšlí se Rauschertová s tím, že radit je vždy ošemetné. Většina lidí si podle ní jen postěžuje a hodí odpovědnost na druhého, než aby si vzala doporučení k srdci a začala se změnami u sebe.

Citovou vyprahlost opulentní večeří nezachráníte

Právě o práci na nedostatcích ale podle průvodkyně láskyplnými vztahy partnerství je. "Dlouhodobý vztah je to nejlepší hřiště osobního růstu a tréninku všech psychosociálních dovedností a také schopnosti přijímat zpětnou vazbu," popisuje čerstvá spisovatelka a autorka blogu Umění milovat. Zároveň péči o vzájemnou lásku nepovažuje za "až tak šíleně těžkou disciplínu".

Umění podle Rauschertové tkví v každodenních drobných láskyplných činech a otevřeném srdci. "Představa, že dlouhodobou citovou vyprahlost zachráníte jednou za rok drahou večeří při svíčkách, tak ta bohužel nefunguje ani na svátek všech zamilovaných," uzavírá Rauschertová.

Navzdory tomu je podle autorky škoda příležitost k vyznání lásky promarnit. Pokud ale na Valentýna kujete velké tajné plány, zkuste se raději přidržet rady, podle níž překvapení romantiku nedělá. Praktické heslo opravdové lásky podle příručky zní: Když nevím, tak se zeptám, a když toužím, tak požádám. Upřímná otázka "Čím bych ti udělal/a na Valentýna radost, miláčku?" může mít podle Karoliny Rauschertové větší efekt než složité překvapení. 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama