reklama

Domácí válka Roseových: Když velké lásky končí nenávistí a terorem

Asi všichni si vzpomínáme na legendární film Válka Roseových, ve kterém vášnivá láska končí terorem. Taková dramata se však odehrávají i ve skutečném životě. Možná v menší míře, ale to neznamená, že je to v pořádku…

Foto: iStock

Je až děsivé, kolik žen podle sociologických statistik zažívá ve vztahu ponižování a naprostou ztrátu sebehodnoty, psychické nebo dokonce fyzické týrání.

Problémy většinou začínají pozvolna, ale lze v těchto případech vypozorovat styčné body. Americká vztahová koučka Emma Randy seřadila věci, které ženy nejčastěji dělají, aby omluvily vážné vztahové problémy, do následujících bodů. Pokud se ve vašem partnerství něco podobného odehrává, měla byste vážně uvažovat o odchodu nebo společně s partnerem vyhledat odbornou pomoc…

Omluvy na denním pořádku

Partner se k vám chová hrubě, ponižuje vás před přáteli, každý den vám vytýká drobnosti, které mu ještě před pár měsíci nevadily… Trápíte se, ale milujete ho. A taky se bojíte, že když se ozvete, mohl by vás opustit a vy byste zůstala sama. Proto omlouváte všechno, co udělá. Omlouváte ho před sebou a jako lvice se bijete i v situaci, když někdo z rodiny nebo přátel upozorní na to, že takhle by se k vám chovat neměl.

Vždy se necháte zviklat

Rozhodnete se například, že odjedete z práce, která vám nevyhovuje. Nebo třeba jen, že pojedete s přáteli na víkend, kde on být nemůže nebo nechce. On ale začne mít pocit, že nad vámi ztrácí moc - vy se přece nemáte rozhodovat samostatně, máte poslouchat jeho, radit se s ním… A tak začne zpochybňovat, snaží se vám ukázat, že jste hloupá, neschopná, neumíte dělat správné rozhodnutí. Nenechte se zviklat! A pokud necháte, je to ukazatel, že je vaše sebehodnota narušená. Je čas s tím něco dělat, možná vyhledat odbornou pomoc někoho, kdo vás vyslechne a najde příčiny toho, co se ve vašem životě právě odehrává.

Nedokážete vidět pravdu

Je dost časté, že to, co u sebe nechceme vidět, u ostatních vnímáme dost ostře. Kritizujeme známou, která se nechá od manžela "prudit" a to, co se děje u nás za zavřenými dveřmi, vidět nechceme. Nalít si čistého vína je ale nezbytné pro spokojený život. Především je důležité dopátrat se toho, proč chcete zůstat s člověkem, který se k vám nechová podle vašich představ. Viděla jste podobný model chování u rodičů, nebo máte pocit, že byste lepšího muže nenašla? Pokud jsou kořenem toho, že zůstáváte s tyranem, podobné složité pocity, i tady je důležité vyhledat pomoc někoho, kdo vám pomůže najít cestu z bludného kruhu. Může to být psycholog, psychoterapeut nebo vztahový kouč, hlavně někdo, kdo je vám sympatický a ke komu máte důvěru.

Strach ze změn

Výzkumy ukazují, že za neochotou odejít ze vztahu, někdy stojí strach ze změn. Máte pocit, že i když to u vás nefunguje a parter se nechová dobře, jinde by to mohlo  být horší. A co byste dělala, kam byste šla, máte přece společnou hypotéku nebo pronájem… A co by rozchodu řekla rodina a kamarádi? "Tohle jsou všechno zástupné problémy. Mluví z vás strach, ze změny, ze samoty… Vaše okolí obvykle velmi dobře vnímá, že váš vztah není v pořádku. Od svých klientek slýchám, že když se odhodlaly a udělaly finální krok, odešly z nefungujícího vztahu, jejich okolí si oddechlo. Málokdo, byť se jedná i o rodinné příslušníky, si troufne mluvit do cizího vztahu, ale to neznamená, že nevnímají, co se u vás odehrává," píše vztahová koučka Emma Randy.

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama