reklama

Co si s partnerem vyjasnit, než se rozhodnete mít dítě

Milujete jeden druhého a toužíte po tom stát se rodinou? Nebo vám tikají biologické hodiny, jste spolu dlouho a říkáte si, že to zkusíte? Než se začnete snažit o miminko, je ale nutné zjistit, zda si oba představujete budoucnost stejně.

Foto: Shutterstock

Rodičovství je skvělé a přináší spoustu nečekaných emocí. Také posouvá hranice v tom, aby dostalo to nejlepší z vás. Jako všechny život významně ovlivňující záležitosti nastavuje zrcadlo. 

Jak dokážete snášet nepohodlí, nevyspání, obětavost. Páry, které spolu dokázaly dobře komunikovat a byly schopny domluvy předtím, než měly děti, zvládají většinu výzev v relativním klidu a pohodě. Problém mají ti, kteří si mysleli, že nový človíček v životě vyřeší nefunkční vztah, nebo ti, co spolu předtím dostatečně neprobrali, jak si těhotenství, porod i rodičovství představují.

Na čem se dohodnout?

Nejdřív si zformulujte, jak chcete, aby v ideálním případě probíhal porod. Kde by se měl konat, zda v nemocnici, nebo v porodním domě, jestli u něj chcete partnera, dulu, je pro vás důležité absolvovat předporodní kurz?

Jak se o dítě budete starat? Půjdete na mateřskou, otcovskou, najmete si chůvu? Kdo bude hlavní živitel? Budete se muset uskromnit? Finanční plány jsou v tomhle ohledu klíčem k předejití případným stresům.

Alespoň teoreticky si rozdělte povinnosti: pokud vy kojíte, partner přebaluje. Ten z vás, kdo přes den chodí do práce, si užije ratolest večer při koupání a ukládání ke spánku.

Jestli je jeden z partnerů věřící, je tohle dost žhavá otázka: chcete oslavit příchod dítěte na svět nějakým rituálem? Jaké svátky budete slavit a jak?

Kvůli jménu žádost o rozvod

Ačkoliv je to v celém balíčku záležitostí, na kterých se musíte domluvit, vlastně banalita, největší hádky partnerů, kteří spolu čekají dítě, bývají o jménu budoucího potomka. Začněte proto raději seznamem těch, co pro každého z vás nepřichází v úvahu.

Domácí harmonie záleží na stylu výchovy

Společně s partnerem jste tým, proto musíte být úplně sladění v záležitostech toho, jaké hranice svému dítěti chcete vytyčit, co ho chcete naučit a jakou volíte formu odměn či trestů. Největší neplechu dělá styl výchovy: jeden něco zakáže, druhý povolí. Všichni pak mají zmatek, chybí vzájemný respekt, rodiče se pak mezi sebou pravidelně hádají.

Partnerství na prvním místě

Tohle tvrzení novopečené matky často rozčiluje, protože mají pocit, že veškerá láska patří jejich drobnému uzlíčku. Omyl. Dítě je plodem vztahu, který máte mezi sebou a jeho otcem. Nejdřív jste byli pár, pak se stáváte rodiči. I po narození dítěte je pro vztah stěžejní, abyste chodili na rande a bavili se o dospělých věcech. Domácí a pracovní aspekty vynechte, užívejte si přítomnosti jeden druhého.

Lockdown je jediná šance. To, k čemu směřujeme, je smutné a tragické, říká Levínský | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama