Čím ženu stoprocentně vytočíte? A jak z toho ven?
Hádky do partnerského vztahu patří. Mnohdy vznikají kvůli maličkosti, jindy jde o závažnější problém. Víte však, co ženy stoprocentně nastartuje k výbuchu?
Hádky do partnerského vztahu patří. Mnohdy vznikají kvůli maličkosti, jindy jde o závažnější problém. Víte však, co ženy stoprocentně nastartuje k výbuchu?
Rozdělení úkolů v domácnosti
Ve většině domácnostech je scénář stejný. Žena přijde z práce, uvaří večeři, uklidí, k tomu napíše úkol s ratolestí… Muž má po pracovním maratonu pocit, že má nárok na odpočinek a nevidí důvod, proč by měl přiložit ruku k dílu. Slovo dá slovo a hádka je nasnadě.
Jak z toho ven?
Neřeště problém v rozčilení, ale raději si sedněte s partnerem večer v klidu. Vysvětlete mu, že i vy pracujete přes osm hodin denně a tudíž by bylo dobré, aby v domácnosti přiložil ruku k dílu. Nechte ho, ať si sám vybere, s čím by chtěl pomoci a uzavřete s ním „dohodu".
Dostatečně vám nenaslouchá
Pokud partner dostatečně nenaslouchá ženě, která si potřebuje vylít srdíčko a nedej bože se v závěru jejího monologu zeptá na něco, co bylo již řečeno, bouřlivá reakce na sebe nenechá dlouho čekat. Výsledkem je stoprocentně hádka.
Jak z toho ven?
Ženy by měly mít na paměti, že pokud se začnou svěřovat muži s nějakým problémem, okamžitě mužskému pokolení naskočí: musím vymyslet nějaké řešení. Proto je vhodnější před monologem pronést, že nechcete, aby hledal řešení, ale pouze vás vyslechl.
Peníze
Přísloví, že peníze jsou až na prvním místě, zná každý z nás. Špatná ekonomická situace přináší do vztahu nejistotu, nervozitu a samozřejmě také hádky. Problémem bývá také finanční podíl partnerů na domácnosti, nesoulad v představách za co a kolik utrácet, či do čeho investovat.
Jak z toho ven?
V tomto případě se nejedná o krátkodobou záležitost. Stanovte si proto jasná pravidla, která musíte oba bezpodmínečně dodržovat. Rozdělte si peníze na společný účet, ze kterého se bude hradit bydlení, jídlo apod. a zároveň si každý nechte peníze pro vlastní potřebu, za které si koupíte to, co sami uznáte za vhodné.
Rodiče a příbuzní
Dalším důvodem k hádkám jsou vztahy v rodině. Kvůli příbuzným se opravdu můžeme pohádat do krve. Hláška typu „maminka to vařila lépe" je pak naprosto dokonalou časovanou superrozbuškou.
Jak z toho ven?
I v tomto případě platí nutnost přijetí kompromisu. I když se s příbuznými navzájem úplně nemusíte, je vhodné se respektovat a čas od času společně poobědvat či povečeřet. Uvidíte, že to zklidní vztahy v rodině a vyhnete se zbytečným hádkám.
Výchova dětí
Situace notoricky známá. Maminka potomku zavelí: „Ne, zůstaneš doma a nikam nepůjdeš"! Dcera se sebere a zkusí to u tatínka. Problém nastane ve chvíli, kdy ten řekně: „Ale tak na chvíli jdi, já se za tebe přimluvím …" Hádka jako vystřižená z italského filmu je tady.
Jak z toho ven?
Hlavně neřeště situaci před dětmi, ale v klidu bez jejich přítomnosti. Shodnout se ve výchově bývá pro mnohé páry velkým oříškem, ale je to nutné. Jinak se dítě naučí využívat vaší neshody. To, co jeden zakáže, by neměl druhý povolit. Snažte se postupovat jednotně a navzájem se podporujte.
Nejčastější typy hádek:
- Dramatické - jsou typickým znakem tzv. italských manželství.
- Občasné - jedná se o hádky, které jsou většinou zapříčiněny maličkostmi.
- Stálé napětí - ve vztahu, kde je atmosféra trvale napjatá k hádce většinou stačí jen pár slov.
- Agresivně-preventivní - vznikají tehdy, když jeden z dvojice chce preventivně zabránit něčemu, co si přejen ten druhý.