reklama

Chcete, aby vás miloval? Musíte se mít ráda

Mít se ráda zní možná jako klišé, ale skrývá se v tom velká pravda. Když to totiž nezvládnete, nečekejte, že najdete muže, který to udělá za vás.

Foto: iStock

Je těžké se mít ráda, když vám odmala říkali, že nejste dost hezká, chytrá nebo že to nikdy nikam nedotáhnete. Rodinné zázemí má velký podíl na tom, jaký si vytvoříme vztah sami k sobě.

A to vůbec nechci tvrdit, že nás naši rodiče záměrně poškozovali, jenže "před revolucí", kdy jsem prožila větší část dětství třeba já, se na nějakou dětskou psychologii zrovna moc nehledělo. Rodičům prostě tu a tam něco ulétlo. A pokud jsme jako malé byly duše citlivé, mohly jsme si to "uložit", nechat to v sobě kvasit a do budoucna si odnést přesvědčení, že bychom na sobě měly hodně pracovat, když to chceme někam dotáhnout.

Nebuďte na sebe moc tvrdí

Mluvím teď čistě za sebe, ale "americký" styl výchovy ve stylu "všechno děláš báječně" mi také blízký není. Myslím, že rodiče by děti neměli jen chválit, ale měli by je chválit natolik, aby si do života odnesly tu správnou dávku sebevědomí.

Moje kamarádka Karolína celé dětství poslouchala lamentování, že pracuje pod své možnosti, je na sebe málo tvrdá a že její sestra to vždycky dotáhne dál. A jak to skončilo? Karolína je na sebe tvrdá až moc, pracuje dvanáct hodin denně, mateřskou ani neměla a do toho zvládá dvě malé děti. A pořád má pocit, že tak trochu pracuje pod své možnosti. Bohužel z toho, že si sama sebe moc neváží, se odvíjejí i její vztahy, včetně toho manželského. Její muž bral Karolínino pracovní nasazení jako samozřejmost, ze zásady ji nechválil, a přesně v duchu její matky jí naopak jemně naznačoval, že by zvládla ještě víc, jen kdyby chtěla. Krutá pravda jí došla až nedávno, skoro ve čtyřiceti, když se najednou zhroutila a dva měsíce nemohla pracovat ani se starat o děti a domácnost. Dnes chodí na terapie, učí se mít se ráda a také se rozvádí…

Základ osobního rozvoje

Každý kouč, psycholog, ale i ezoterický guru vám jako jednu z prvních věcí na terapii řekne, že základem skutečné partnerské lásky je, aby si oba lidé vážili sami sebe. A právě slavná ezoterička a terapeutka Doreen Virtue píše: "Žena nemusí být se vším spokojená – chtít zhubnout, vyhladit pleť nebo vystudovat vysněnou školu je cíl, který je v pořádku. Měla by být ale smířená s tím, jaká je, mít se ráda. Vždy je o čem snít a co zlepšovat, když si ale sama sebe nebudete vážit, život nikdy nebude podle vašich představ."

S tím určitě souhlasím a potvrdila mi to i jedna čtenářka, která mi v mailu popsala, jak celý život toužila najít spřízněnou duši. Vystřídala dost partnerů, ale jako by se jejich kvalita jen zhoršovala – jeden ji ponižoval slovně, druhý ignoroval všechno, co řekla a udělala, třetí ji dokonce bil. I když toužila po rodině a byla ve věku, kdy je na to čas, řekla si, že než tohle, raději zůstane sama. Začala na sobě pracovat a zaplatila si osobního kouče. Opět se začala zajímat o věci, které ji vždycky bavily, ale nikdy na ně nebyl čas. Smířila se s tím, že má pár kilo navíc; místo aby držela diety jako dosud, začala zpevňovat tělo na pilatesu a hledání partnera přestala řešit. Našel si ji sám, dnes jsou spolu pět let, mají malého syna a jsou šťastní. Ona se naučila mít se ráda a on ji miluje, opravdu a bez výhrad.

Bez pochybností to nejde

Občas o sobě pochybovat, snažit se na sobě pracovat a sem tam chtít něco vylepšit určitě není od věci – dokonalí vážně nejsme a taky by to byla nuda. To všechno by ale mělo stát na pocitu, že i když je co zlepšovat, cítíte se ve své kůži dobře. Jakmile o tom máte pochyby, ať už se za nimi skrývá lehká šikana ve škole, nedostatečný zájem rodiny nebo ošklivě nevydařený první vztah, neváhejte a zajděte se poradit s odborníkem. Třeba stačí málo – dvě tři sezení – a najdete klíč k tomu, jak se sebou pracovat a jak se mít ráda. A pak už je cesta k partnerovi, který ocení vaše kvality, otevřená.

reklama
reklama
reklama