reklama

Cesta k vyvrcholení není u žen rovnocenná. Emancipace je v tomto daleko, tvrdí koučka

Zatímco způsob, jakým muži dosahují orgasmu při pohlavním styku, je většinou totožný s jejich masturbační technikou, u žen to bývá často jinak. Zažívají pak dvojí sexuální život: o samotě a pak s partnerem. Který ale vede častěji k úspěšnému vrcholu?

Foto: Shutterstock

Pojetí ženského orgasmu má za sebou dlouhou historii - byl nezbytný k početí, byl pak důležitý jen pro zdraví ženy a v 50. letech se díky výzkumům ukázalo, že je většina žen schopná vyvrcholit pouze přes klitoris. Studie z roku 2016 říká, že při sexu je orgasmu schopno dosáhnout 65 procent žen, zatímco k vrcholu se dostane 95 procent mužů. Neměli bychom tedy o ženském orgasmu mluvit více (a více ho dělat)?

Orgasmus jako záruka početí

Do roku 1870 se orgasmus považoval za nezbytnou součást vedoucí k početí a podle dobových studií a lékařských záznamů na tom ženy nejspíš nebyly vůbec špatně. I když se na orgasmus dívalo oficiálně jako na funkční nezbytnost, mělo se za to, že oplodnění zajistí synchronizovaný orgasmus. Podle některých tehdejších lékařských zpráv se doporučovalo ženu před stykem nejdříve nakrmit afrodiziakálním jídlem, pak ji namasírovat, aby se afrodiziaka dostala do celého těla, a až následně jít do "akce".

Podle knihy Vagina britské spisovatelky Catherine Blackledgeové toto rozdělení padlo například díky výzkumu Lazzara Spallanzaniho, ve kterém oplodnil fenu kokršpaněla, aniž by dosáhla klimaxu. Nebo díky Američance Mabel Loomisové Toddové (která byla milenkou bratra spisovatelky Emily Brontëové). Ta ve svých důkladných a otevřených sexuálních zápiscích popsala, že v rámci pokusu účelně vyvrcholila o několik minut dříve než její muž, a výsledkem bylo jejich jediné dítě. 

S orgasmem za panem doktorem

Pak se několik desetiletí považoval ženský orgasmus za důležitý především pro zdraví ženy a lékařská praxe finančně vzkvétala. Ženám se v případě hysterie či jiných freudovských onemocnění doporučovalo, aby se chodily "uvolnit" aspoň jednou týdně ke svému lékaři nebo porodní bábě. Podle odhadu se tak ve Spojených státech tehdy více než tři čtvrtiny veškerých praktikujících lékařů věnovalo "nemocem postihujícím pouze ženy" a jejich celkový roční odhad dělal kolem 150 milionů dolarů.

I proto se "ze zdravotních důvodů" staly vibrátory v 90. letech 19. století po šicím stroji, ventilátoru, vařiči a opékači topinek pátým elektrifikovaným přístrojem. Jako věc "dobrá na víkendové cesty" se vibrátor také dostal do reklamních letáků, o tomto celém období vypráví například film Vrtěti ženou s Maggie Gyllenhaalovou. 

Orgasmus nikoliv přes vulvu, ale přes klitoris

Do dnešní doby posunuly vnímání orgasmu rozsáhlé výzkumy Williama Masterse a Virginie Johnsonové v 60. letech (Netflix o této dvojici a jejich práci natočil celý seriál Masters of the Sex), které přišly mimo jiné s tím, že většina žen nedosáhne orgasmu přes vulvu, jak se do té doby myslelo, ale přes klitoris. Tím se dostáváme ke studii z roku 2016 v publikaci Archives of Sexual Behaviour, která zkoumala 52 tisíc dospělých Američanů a zjistila, že zatímco při sexu dosáhne orgasmu 95 procent mužů, žen o 30 procent méně, což se vysvětlovalo také tím, že 75 procent žen orgasmu dosáhne právě jen přes klitoris, nikoliv vaginálně.

OMG yes, stránka, které fandí i Emma Watsonová

O tom, že je ženský orgasmus ošemetná věc, debatovali před čtyřmi lety také Rob Perkins a Lydia Danillerová. Z jejich společné diskuse vznikly stránky OMG yes, největší současná pokladnice manuálů, textů a návodných videí o ženském i mužském potěšení. Mimochodem fanynkou této stránky je například herečka Emma Watsonová. Stránka například na základě poznatků výzkumů univerzity v Indianě, která zkoumala dvacet tisíc žen mezi osmnácti a pětadevadesáti lety, přichází s třinácti způsoby, jak ženy dosahují orgasmu.

"Myslím, že zažíváme něco jako kocovinu z předchozí generace, která stále neviděla ženy jako sexuální bytosti samy o sobě. Je to poměrně nová věc, že se na ženy pohlíží tak, že mají své vlastní touhy. Víme, že ženský orgasmus existuje, ale vždycky, když se o orgasmu bavíme a má se dostat do debaty, snažíme se jej nějakým způsobem spoutat, osedlat," vyjádřila se Danillerová pro stránku Busted a dodala, že jejich projekt není ani tak o orgasmu, jako o potěšení obecně. 

Ženská masturbace není "normální sex"

Zatímco převážná většina mužů masturbuje stejným způsobem, i sexuální koučka Julie Gaia Poupětová mluví o naprosto nepřeberné variabilitě masturbace u žen. "Způsob, jakým masturbují muži, tedy způsob stimulace, doteky i stimulované orgány a části těla, se podobá stimulaci při pohlavním styku. U žen tomu ale tak ve většině případů není. To je myslím jeden z hlavních rozdílů, o kterých se nemluví a na co se pak třeba v partnerských vztazích naráží. Ženy mohou narážet na předsudky partnerů, jejich představy o správném sexu - tedy o tom, co považují za přirozené - a při sexu jednoduše nedosáhnou vrcholu, protože způsob, jakým nejpřirozeněji dosahují orgasmu ony, není součástí toho, čemu dvojice říkají sex," vysvětluje.

Julie Gaia Poupětová

Julie Gaia Poupětová

  • Odbornice v oblasti sexuálního vzdělávání. Od roku 2008 působí jako certifikovaná sex koučka.
  • Vystudovala imunologii a vývojovou biologii na PřFUK. Ve své praxi kombinuje vědu s empatií.
  • Vytvořila inovativní systém skupinových kurzů a online školu pro jednotlivce i páry.   
  • Je autorkou knihy Intimní štěstí (2020), ve které odhaluje své zkušenosti s výukou partnerských dovedností a nabízí nový pohled na řešení vztahových problémů.
  • V letech 2010-2014 otevírala diskusi o sexualitě ve své show na rádiu Frekvence 1.

Na základě své dvanáctileté praxe Poupětová podotýká, že velká část žen, se kterými se setkává na svých kurzech a trénincích, tak prožívá paralelně vedle sebe dva druhy intimního života: prvním je neorgasmický život, který ale obsahuje "správný druh sexu", tedy soulož a pár dalších aktivit, které se ale nijak nepodobají běžnému způsobu masturbace ženy. A vedle něj je tu pak ten život orgasmický, který zahrnuje preferovaný masturbační styl ženy.

"Ten se ale dost liší od soulože, žena ho před mužem skrývá, nemluví o něm, považuje ho často za náhražku nebo za něco podřadného a přičítá to vlastní neschopnosti, za kterou se v podstatě stydí. Dokud se tyto dva životy v partnerském vztahu nepropojí, nemůžeme vůbec o emancipaci ženského orgasmu ani začít uvažovat," popisuje svou praxi Poupětová. 

"Jiná" cesta k dosažení vrcholu u ženy by neměla být znevýhodňována

Masturbace je de facto první cestou, při které náš nervový systém zažívá vzrušení a vyvrcholení. Vytváří něco jako šablonu vzrušení a orgasmu, která se nám ukládá hluboko v mozku a jejíž naplnění často marně ženy očekávají při partnerském sexu. "Z toho všeho plyne, že emancipace ženské masturbace je ještě hodně daleko," říká Poupětová. 

Emancipace ženského orgasmu pak spočívá právě v tom, že by měla být v partnerství přirozená cesta ženy k dosažení orgasmu rovnocenná k přirozené cestě muže k orgasmu, tedy ženská cesta by neměla být znevýhodňovaná, zavrhovaná a sama o sobě by měla mít stejnou hodnotu jako ta mužská. Pokud žena masturbuje, je podle Poupětové její nejpřirozenější a nejsnadnější cestou k orgasmu právě masturbace.

"V dlouhodobých vztazích, kde partneři stojí o to, aby i jejich intimní život byl uspokojivý a aby je naplňoval, je potřeba začít odvozovat hodnotu masturbace nikoli od původního smyslu pudu a rozmnožování, ale od míry hormonální odměny, která díky takové aktivitě zaplaví náš mozek. Díky této odměně, incentivu, se totiž budete na sex s partnerem těšit příště zas, takže je to vlastně jeden z mála způsobů, jak udržet kvalitní sexualitu i v dlouhodobém vztahu," mluví o dalším rozměru celé problematiky sexuální koučka.

Masturbace jako cesta k seberozvoji a lepšímu vztahu

Je tu ještě jedna důležitá věc: přijme-li druhý partner něco, za co se stydíme, vytváří se velký pocit důvěry a podporuje se kreativita. Z tohoto hlediska se dá tento způsob považovat za dlouhodobě udržitelnou cestu ven ze stereotypu a rutiny, které jsou jinak ve vztahu nevyhnutelné. Navíc jak ukázala deset let stará studie Debry Herbenickové z univerzity v Indianě, je zde souvislost mezi vztahem ženy k jejím genitáliím a jejím sexuálním prožitkem. Čím pozitivnější vztah žena má ke své vagině, tím uvolněnější se cítí a dává pocitům volný průběh, což pochopitelně přispívá k lepším prožitkům vzrušení i orgasmu. 

Na masturbaci bychom se tak neměli dívat jako na projev pouhého vybití pudů nebo náhražky za sexuální akt, jak o ní mluví pudové pojetí sexuality, není to nic "tam venku". Naopak bychom ji měli vidět jako cestu k seberozvoji, zkoumání vlastního sexuálního potenciálu a také k vyrovnanějšímu a spokojenějšímu partnerskému vztahu a možná celé společnosti vůbec. 

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama