reklama

Češky se stydí za své nahé tělo - patříte mezi ně i vy?

Kult krásného vysportovaného těla se především vlivem médií stal společenskou normou ovlivňující estetické vnímání, ale také noční můrou zejména něžného pohlaví.

Foto: Profimedia.cz

Kult krásného vysportovaného těla se především vlivem médií stal společenskou normou ovlivňující estetické vnímání, ale také noční můrou zejména něžného pohlaví.  Svlékli byste se kupříkladu vy na veřejném koupališti?

Ruku na srdce - líbí se vám vaše nahé tělo? A měli, či neměli byste problém se nazí "vystavit" například na nudapláži, ještě lépe na obyčejné pláži, mezi spoluobčany v plavkách? Chodíte před partnerem/kou doma nazí, nebo se spíše stydíte?

Ať tak či onak, přečtěte si, co ukázal exkluzivní průzkum společnosti SANEP. Výrazná většina českých žen se totiž ve srovnání se svými protějšky za své nahé tělo stydí a více jak polovina českých žen kvůli svým fyzickým schránkám trpí komplexy.

Tlustí Češi to neřeší!

Naopak čeští muži, kteří dle různých statistik patří mezi nejtlustší v Evropě, si ze svých nadbytečných kilogramů a otylých postav přílišné starosti nedělají. Zajímavé je zjištění, že veškerý stud a komplexy se při tak intimních chvílích, jako jsou sexuální hrátky, u většiny žen vytrácí. Lze tak konstatovat, že české ženy akceptují kult krásného těla, nicméně podobu svého těla řeší primárně ve vztahu k veřejnosti, potažmo všeobecně přijímané normě ideálu ženské krásy.

Ty však padají v kontaktu s těmi nejbližšími. Z průzkumu vyplývá, že Češi bez ohledu na svá těla nejsou národem exhibicionistů. Nicméně i přes to, že drtivá většina Čechů nemá v oblibě ani producírování na nudistických plážích, případný otevřený rozhovor ohledně jejich nahoty jim žádný problém nedělá. Oproti průzkumu provedenému v loňském roce lze konstatovat, že se zvýšil počet žen, které se stydí za své nahé tělo, ale i žen, které trpí komplexy.  

Ženy pod tlakem!

Za své nahé tělo se stydí více jak dvě třetiny (66,6 %) dotázaných, jež představují reprezentativní vzorek něžného pohlaví v České republice. Na rozdíl od žen si čeští muži ze svého nahého těla žádné problémy nedělají a za své tělo se nestydí, a to navzdory faktu, že patří mezi nejtlustší v Evropě. Ve srovnání se ženami se za své tělo stydí 38 % mužů, kteří představují reprezentativní vzorek mužské populace ČR. Více jak třetinový rozdíl mezi ženami a muži pak lze do jisté míry chápat jako potvrzení skutečnosti, že společenský tlak je v oblasti krásy a těla mnohem více kladen na ženy.

Komplexy ze svého nahého těla se trápí více než polovina (54 %) žen.

Mužů, kteří mají kvůli svému nahému tělu komplexy, je 18 %, tedy o více jak třetinu méně. Ženy jsou tak na podobu svého nahého těla citlivější, nicméně s ideálem krásy jsou společností a médii mnohonásobně více konfrontovány.

V případě sexu a sexuálních hrátek však u řady žen i mužů jdou pocity studu či komplexy z nahého těla zcela stranou. Za své nahé tělo se totiž při intimních chvilkách stydí  37 % žen a pouze 8 % mužů. I sex je tedy oblastí, v níž si ve srovnání se svými protějšky muži mnohem méně připouštějí své případné fyzické nedostatky.

Čeští exhibicionisté jsou na tom jak?

Za příznivce exhibicionismu se v České republice počítá pouhých 4,9 % žen a 6,2 % mužů. Fakt, že Češi neradi dávají na veřejný obdiv svá těla, dokládá i skutečnost, že nemají v oblibě nudistické pláže. Ty vyhledává pouze 5,9 % žen a 9,8 % mužů. I zde tak lze do jisté míry pozorovat, že muži se s podobou svého těla dokážou smířit lépe než ženy.

I přes stud a komplexy, které jsou u části respondentů vyvolány vzhledem své postavy, je zjevné, že se Češi nebojí otevřeného rozhovoru o nahotě, a to ani když se jedná o jejich vlastní tělo. Otázky a rozhovory týkající se nahoty jsou pak nepříjemné 40,3 % žen a 28,5 % mužů.

zdroj: Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 16. července - 30. července 2011 na vybrané skupině 24 823 otázaných. Celkově se průzkumu zúčastnilo v rámci respondentního panelu s 200 tisíci registrovanými uživateli 50 722 dotázaných.


 

 

Bittnerová: Vložky zdarma? Pro spoustu žen je menstruace stigma, muži diskuzi hrotí | Video: Emma Smetana
reklama
reklama
reklama