reklama

Každá třetí Češka má problém říct, co chce v posteli a že nedosahuje orgasmu

Podle nového českého průzkumu získává většina českých žen informace o sexualitě z diskusí na sociálních sítích. Jako dobrý zdroj informací pro dospívající by je doporučila pouze necelá pětina z nich. O čem se ženám nesnadno mluví s partnery a co jim přijde v sexu a vztazích nepřirozené?

Důvodem ostychu je často obava z odmítavé reakce.
Důvodem ostychu je často obava z odmítavé reakce. | Foto: Shutterstock

Šest tisíc Češek v novém průzkumu e-shopu pro zdravou sexualitu Yoo.cz. odpovídalo na několik témat spojených s intimním životem. Jedním z nich byla i otázka, zda je pro ně těžké soukromě hovořit o některých citlivých problémech. Výsledky ukázaly, že pro třetinu respondentek je více či méně obtížné mluvit s protějškem o svých obtížích s dosahováním orgasmu a nespokojenosti s vlastním sexuálním výkonem.

Podle vztahové psycholožky Zdeňky Pospíšilové je důvodem ostychu často obava z odmítavé reakce. Způsobují ji například negativní zkušenosti nebo vliv rodiny - konkrétně to, jak spolu členové domácnosti komunikovali a dávali si najevo respekt.  

Žena potřebuje podporu 

Každá třetí respondentka také považuje za obtížné sdělit při sexu svému protějšku, po čem právě touží. Pro čtvrtinu jsou nelehké diskuse o nespokojenosti s vlastním tělem a fyzických překážkách v sexu, jako je bolestivost či vaginální suchost.

"Záleží, jak jsou partneři zvyklí se bavit celkově. Pomoci může reflektování, že partnerku zřejmě něco trápí. Ukázat, že ji rádi vyslechneme, pokud si o tom bude chtít promluvit. Dala bych tomu čas a zaměřila se celkově na prohlubování vzájemné důvěry, která vytváří bezpečné prostředí," radí Pospíšilová.

O nespokojenosti s vlastním sexuálním výkonem se však ženám podstatně hůř mluví s někým z blízkých přátel. Obtížné je to pro více než polovinu dotazovaných.

Převlékání ano, fetišismus ne

Respondentky také hodnotily, jak přirozené jsou podle nich u člověka některé sexuální preference a praktiky, které jsou běžně považovány spíše za okrajové. Jako přirozené označila většina žen preferenci vztahů s osobami stejného pohlaví (84 procent), hry na role a převlékání do kostýmů (80 procent), anální sex (73 procent) a styk s více osobami současně (51 procent).

Za nepřirozené označila většina dotazovaných sadomasochismus (56 procent), fisting (56 procent), fetišismus (59 procent) a pissing (68 procent).

O tom, jaký postoj zaujímá člověk k některým preferencím a praktikám, rozhoduje podle Zdeňky Pospíšilové více faktorů. "Roli může hrát například míra konzervativnosti prostředí, ze kterého jedinec pochází a v němž se pohybuje. Dále také to, jak se v něm o těchto věcech hovoří," říká odbornice. 

Raději pomůcku než náhodný sex

Informace o sexualitě a vztazích čerpají respondentky ze zkušeností lidí v jejich okolí (92 procent). V těsném závěsu jsou články a rozhovory s odborníky v médiích (85 procent), na třetím místě je erotická literatura nebo pornografie (71 procent). Nicméně velmi podobná část žen využívá diskuse na sociálních sítích (67 procent).

Pouhých 16 procent by paradoxně diskuse doporučilo jako zdroj informací o sexualitě a vztazích pro dospívající. V první řadě by oslovily rodiče, vyhledaly přijatelnou literaturu a následně články a rozhovory s odborníky v médiích. Téměř 90 procent dotazovaných se také shodlo na tom, že je lepší, když mají dospívající erotickou pomůcku, než aby vyhledávali náhodné partnery.

Video: Jak mluvit s dětmi o sexu? Ideálně od malička. Masturbaci nezakazovat, ale vysvětlit (12.2.2022)

„Sexuální výchova by měla začít odmalička. Neříkat dětem, že na to mají dost času. Začnou si pak informace hledat jinde,” říká Marcela Poláčková. | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama