8 návyků, které (skoro) vždycky vedou k rozvodu
Je pár věcí, které když budete v manželství (nebo ve vztahu) dělat, zcela jistě tím přiblížíte jeho konec. A budete se možná divit, ale nevěra na tomhle seznamu není...
Bohužel často ničí manželství mnohem větší maličkosti než je nevěra. Stačí pár špatných návyků, o kterých zpočátku ani nevíte, že je máte. Ani váš partner si jich dlouho nevšímá. Jenže pak si všímat začne, a během několika okamžiků tak můžete všechno zkazit.
"Existují průzkumy, podle kterých naprosté maličkosti indikují vážné problémy v partnerském vztahu," upozorňuje pro americký on-line magazín Marie Claire terapeutka Carrie Cole.
Zároveň radí, na co si tedy dát pozor:
1) Nepomlouvejte
Všimněte si, kolik lidí mluví před svými kamarádkami, ale klidně i před náhodnými známými špatně o svém partnerovi. Často dokonce i tehdy, že jsou s ním vlastně celkem šťastní. Jako by to byl nějaký folklor. Nepomlouváš svého manžela, jsi divná.
Jenže opak by měl být správně. Pokud vás partner štve, řešte to s ním. Maximálně se své opravdu blízké přítelkyně zeptejte na radu. Ale nepomlouvejte ustavičně, ani proto, abyste zapadly mezi partu nešťastných žen. Pak se totiž stanete jednou z nich. Stěžování si je nakažlivé i návykové.
2) Nepamatujte si jen to špatné
Negativní věci a cokoli, čím vám někdo ublížil, se bohužel pamatuje mnohem snadněji, než všechno pozitivní. Dobré věci bereme jako samozřejmost, zatímco ty špatné řešíme a zabýváme se jimi až do skonání světa.
Jakmile pak přijde sebemenší hádka nebo neshoda, není nic lepšího než tuhle záležitost vytáhnout a druhému připomenout, jak špatný je. V tu chvíli pak zapomínáme, že se to stalo před rokem, a že se dotyčný od té doby třeba už dávno změnil, nebo ho to mrzí a znovu by to neudělal.
Zkuste tedy pracovat na tom, že začnete automaticky zapomínat všechno, co váš muž neudělal, nesplnil, zapomenul, přehnal. To, že si to pamatujete, vám totiž k ničemu není. Když budete mít v hlavě pomyslný seznam prohřešků, na konci tohoto seznamu vás čeká rozvod.
3) Naučte se být empatická
Následující bod vás asi moc nepotěší, ale na druhou stranu vám může dodat sebevědomí. Když ho totiž zvládnete, znamená to, že jste moudrá a vyrovnaná žena s pevnou vůlí.
O co jde? Abyste měla klidný a dlouhodobý vztah, je fajn se smířit s tím, že ženy jsou mnohem empatičtější než muži. Je to vědecky dokázáno a znamená to, že pro vás je mnohem jednodušší přijít na to, proč se on chová určitým způsobem, než naopak. Vy máte větší šanci ho pochopit, tak to aspoň zkuste.
4) Pozor na pěsti a ukazováčky
Skutečně i na takové drobnosti záleží. Řeč těla totiž vůbec není tak zanedbatelná, jak by se mohlo zdát. Když jde i do naprosto nedůležitého sporu se zdviženým ukazováčkem, nebo se hádáte a mácháte u toho kolem sebe pěstmi, nevědomky tak partnerovi říkáte, že byste mu nejradši jednu ubalila.
Možná si to i myslíte, jenže skutečně chcete žít s mužem, kterého máte chuť mlátit? Takže buď se naučte tu chuť ovládnout, nebo si najděte jiného, kterému nebudete chtít ubližovat. Jinak se totiž může stát, že se po někom jiném poohlédne on.
5) Dejte si pauzu
Nemyslíme takovou tu filmovou, kdy si dva lidé řeknou, že si od sebe potřebují na chvíli odpočinout a dají si pauzu. Málokdy se pak k sobě totiž vrátí. Carrie Cole tím myslí umění vypnout uprostřed konfliktu. Naučit se mít v hlavě jakousi záklopku, nebo pojistku, za kterou natáhnete, když už jde do tuhého a začínáte na sebe být hnusní.
V téhle chvíli vypněte, dejte si na pár minut pauzu, a až se uklidníte, běžte to řešit znovu. Dobré je na tuhle taktiku partnera upozornit ve chvíli, kdy jste oba v klidu a žádná hádka na obzoru není. Když o ní totiž nebude vědět předem, možná ho urazíte o to víc, když se během hádky najednou sbalíte a půjdete se na chvíli projít.
6) Tvařte se mile
Asi už jste zjistila, že fungující a oboustranně spokojený vztah se nikdy neobejde bez kompromisů. Občas musím brát ohled, trochu se přizpůsobit. Myslet na toho druhého. Měli bychom se starat o to, jak na druhého naše chování působí. A nejen chování, ale i výrazy.
Dejte si tedy pozor na všechny úšklebky a oči v sloup, když vám položí hloupou otázku, nebo vás vyruší, když něco děláte, nebo prostě něco pokazí. Nechovejte se k němu jako k dítěti (vlastně ani k tomu byste se tak chovat neměla) a nechte si od cesty všechny řeči o tom, že se dalo čekat, že to zkazí, a podobně.
Naopak všechno přijímejte s čistým štítem, bez předsudků. Usmívejte se, protože nikdy stoprocentně nevíte, na co se zeptá, nebo co udělá, tak nechoďte do vzájemných interakcí už předem přesvědčená o jeho neschopnosti. A co víc, i když skutečně něco pokazí, dokud nepůjde o nevěru, o zpronevěření vašich úspor nebo o to, že ztratil dítě ve městě, netvařte se tragicky, ale mile. On je to totiž pořád ten člověk, kterého jste si vybrala, že s ním chcete žít. A nikdo vás nenutil.
7) Nebojujte
Všichni se hádají. Je to normální, protože lidé naráží na věci, ve kterých si musí ujasnit svůj názor nebo společný postup. Hádky mohou být konstruktivní a prospěšné, pokud jde o konstruktivní výměnu názorů, kterou doprovází naslouchání.
Hádka by se totiž nikdy neměla zvrhnout v boj o to, kdo vyhraje. O to tady totiž nejde. Vaším cílem by mělo být ujasnit si situaci, něco si vyříkat, dohodnout se. Proto v žádném případě nevytahujte špínu a staré křivdy, o kterých byla řeč v bodě dvě.
Další zásadou je používání urážek a sprostých slov. Jakmile s tím jednou začnete, bude se to stupňovat a skončíte tam, kde vůbec skončit nechcete. Váš protějšek navíc může mít pocit, že vám to musí vrátit a začne téměř krvavá bitva.
8) Nemlčte
Zapomeňte na pověstné: "Co ti je?" - "Nic." Nikdy neříkejte nic, když něco. Nenechávejte si problémy pro sebe. Pokud vám něco vadí, řešte to. Jestli to neumíte vyřešit sama v sobě, pak o tom svému muži řekněte. Samozřejmě při tom dodržujte výše popsanou asertivitu.
V opačném případě se ve vás budou problémy kumulovat tak dlouho, až jednou bouchnete, a s vámi možná i váš vztah. Kromě toho pokud si protějšek zvykne na to, že většinou mlčíte, nic nerozebíráte a o ničem nemluvíte, bude hodně těžké ho pak najednou naučit opak.