reklama

Jak se umět přijmout i se všemi nedostatky: Zkuste si jednoduché cvičení

Brát se takovými, jakými jsme, se snadno říká, ale špatně dělá. Každý z nás by rád něco změnil na své povaze i vzhledu. Přijmout sama sebe neznamená, že máme ze svých nedostatků radost.

Foto: iStock

Co vlastně znamená, že se se sebou smíříme? V první řadě je to změna úhlu pohledu na svou osobnost. Podívejte se na sebe z odstupu, a když spatříte něco, co se vám na sobě nelíbí, zkuste to prostě neutrálně přijmout jako fakt. Bez negativního pocitu.

Nehodnotit se nálepkami "jsem dobrý/dobrá" nebo "jsem špatný/špatná", ale jsem prostě "takový/taková". Proč o přijetí sebe sama ale vůbec usilovat? Umožňuje totiž snadnější hledání řešení problémů.

Jednoduché cvičení, které zvládne každý

Existuje jedna psychologická metoda, kterou můžete opakovat a která funguje, pokud na ni nezapomenete - zejména však funguje za předpokladu, že jí uvěříte. Ta spočívá v šesti krocích:

  • pozorování
  • zvykání
  • uklidnění
  • stanovení svých vnitřních hodnot
  • přijetí
  • láska

Těžkosti většinou pociťujeme už během prvního kroku, protože během pozorování sebe sama objevujeme vlastnosti či skutečnosti, které se nám nelíbí a vyvolávají v nás velmi silné emoce. Pociťujeme frustraci, hněv, znechucení, vinu, smutek. V tu chvíli chceme toto pozorování ukončit, protože nám způsobuje bolest. Pokud ale vydržíme, můžeme za nějaký čas postoupit na další úroveň: zvykání.

Všechny tyto úrovně sebepřijetí přichází v psychoterapii, proto většinou tak dlouho trvá, než uvidíte na svém vnitřním prožívání zásadní změny. Nemalujte si ale nic narůžovo. Věci, které se vám na sobě nelíbí, tady pořád budou. Jen vás nebudou tak drásat.

Můžete se pak na sebe dívat, aniž byste krčili nos nebo se znechuceně museli odvracet. "To jsem já, tohle je fajn, to už méně," je ten postoj.

Třetí úroveň má emocí ještě méně. Vnímáte, že máte něco, co se vám nelíbí, ale nevyvolává to ve vás už skoro žádné ostré pocity. Někdo se zastaví na této úrovni sebepoznání a už nepotřebuje pokračovat dál.

Nic není bez důvodu

Čtvrtá úroveň sebepoznání je doslova magická. Ukazuje se totiž, že i negativní vlastnosti, které máme, nám k něčemu jsou. Nemáme je náhodně, jsou tu, aby nás třeba ochránily, něco nás naučily, abychom se díky nim posunuli. V psychoterapii můžete v této úrovni sebepřijetí dělat opravdu velké pokroky a zlepšit vztah k sobě i okolí. Někdy nejdřív pochopíme, proč nějaké špatné vlastnosti máme a k čemu nám slouží, a až pak je přijmeme.

Konečně přijetí

Na páté úrovni, kam mnoho z nás bohužel nedojde, se konečně cítíme úplní. Necítíme, že jsme jakkoliv špatní a potřebujeme nápravu, dokážeme do sebe zahrnout fakt, že každý má na nedokonalost právo. Můžete se cítit jako zvíře, které někdo konečně vypustil z klece, aby ho nakrmil a pohladil.

Co znamená sebeláska?

Sebeláska znamená, že když se vám nedaří nebo když se opět konfrontujete se stránkami, které na sobě nemáte rádi, tak se netrestáte. Zacházíte se sebou jako s dítětem, které potřebuje pohoupat, ukonejšit. 

reklama
Doporučené recepty
    reklama