reklama

Vydělávají kuřáci státu peníze?

Protikuřácký zákon, který by měl omezit konzumaci cigaret v pohostinských zařízení, sněmovna už rok probírá, stále mění a odkládá.

Foto: Reuters

Protikuřácký zákon, který by měl omezit konzumaci cigaret v pohostinských zařízení, sněmovna už rok probírá, stále mění a odkládá.

Výsledkem je skutečnost, že na rozdíl od většiny evropských zemí se u nás stále kouří téměř všude.

Komu pomůže nový zákon?

Odpůrci restriktivních opatření si stěžují, že se dnes poprvé v dějinách západní kultury pokouší státní moc občanům předpisovat, jak mají žít zdravě a poukazují na téměř nulový efekt na snížení počtu mladistvých kuřáků, který měl například zákaz reklamy tabákových výrobků.

Toto opatření podle statistik pouze obralo ekonomiku o miliardové příjmy z reklam a nyní, pokud dojde k zavedení zákazu kouření v restauracích, nás podle některých prognóz čeká dramatický pokles návštěvnosti těchto zařízení a s tím spojené další dopady a problémy. Potřebujeme tedy nový protikuřácký zákon?

Úspora z nemocnice

Jestliže odpůrci argumentují ekonomickými hledisky, podívejme se na věc čistě z tohoto pohledu. Statistiky hovoří více než jasně:

Pokles akutních infarktů myokardu (AIM) po zavedení nekuřáckých restaurací se snížil o 27% v Coloradu po 18 měsících, v Itálii o 11 % po 6 měsících, v Heleně (stát Montana, USA) o 40 % po 6 měsících, ve Francii o 15 % za první měsíc (!) atd.

Kdyby se v Česku snížil počet AIM jen o 15 %, znamenalo by to zhruba o 5400 méně hospitalizací ročně a uvědomíme-li si, že jeden takový pobyt v nemocnici přijde cca na 100 000.

**"Je to úspora 540 milionů za rok a to jen v tomto jediném bodě. Všichni v evropské unii tak průměrně doplácíme přes 300 EUR na osobu a na rok na důsledky kouření," upozorňuje doktorka Králíková.

Zákon - začátek konce?

Nejdůležitější a možná také jedinou smysluplnou námitkou odpůrců tohoto zákona ale nadále zůstává pochybnost, zda státu vůbec přísluší takovýmto způsobem zasahovat do lidské svobody.

Ze stejných důvodů je potom totiž možné zakázat jezdit autem, jíst vepřové a cukrovinky, opékat buřty, přibírat na váze a popíjet víno. Prolomíme-li jednou tuto pomyslnou hranici lidských svobod, může se nám stát, že opět skončíme ve šťastné zemi Velkého bratra, kde bude vždy někdo povolaný vědět lépe než my, co je pro nás nejlepší.

Úplný zákaz kouření v pohostinských zařízeních platí již například v Británii, Irsku, Švédsku, Finsku či Francii, ale také v bývalých jugoslávských svazových republikách Černá Hora, Slovinsko a Makedonie. Kouření výrazně omezilo i Nizozemsko.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama