reklama

Vorel: Graffiti jsem si taky zkusil

Rozhovor - Snažím se každým filmem vytvořit nový žánr, říká Tomáš Vorel, který právě natáčí obrázkovou komedii Gympl.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Co myslíte termínem obrázková komedie?
Myslím tím, že je to hlavně obrazový, výtvarný film. Přes den se maluje na gymplu, v noci graffiti. A my v čele s kameramanem Jíchou chceme, aby každý záběr byl obraz, barevně stylizovaný, grafický. Ale to se snažíme vždycky u každého filmu: Kamenný Most, Cesta z města, Skřítek...

Takže znovu natáčíte komedii?
Komedie to je taky, přestože je to zároveň tragédie a zároveň dobrodružný příběh. Těžko přesně určit žánr. Mě vlastně žánrové zařazení vůbec nezajímá. Snažím se každým novým filmem vytvořit nový žánr. Třeba Skřítek, můžete mi říci, co to bylo za žánr?

A je Gympl teenagerská komedie?
Tak zaprvé: první teenagerská komedie se jmenovala Kouř a natočili jsme ji v roce 1990! Za druhé: Scénář Gymplu jsme začali psát zhruba před pěti lety, kdy Snowborďáci ještě neexistovali.

Významnou roli by asi měla hrát hiphopová hudba...
Hudbu a skladatele stále hledáme a nevíme. A nemusí to být hip-hop. Ne všichni writeři poslouchají hip-hop. A tenhle film není jen o graffiti a není jen o mladých. Je to průřez všemi generacemi, včetně mrtvých a ještě nenarozených.

Ve filmu hraje i Váš syn - není ve věku, kdy ho je docela těžké urežírovat?
Naopak, můj syn jak stárne, je čím dál vážnější a zádumčivější. Takže já ho naopak musím provokovat, aby ožil a vydal energii. V jeho očích se možná naopak já jevím jako dětinský pomatenec.

Jak jste přišel na obsazení Jiřího Mádla?
Když jsme hledali gymnázium, kde se bude film natáčet, tak se nám nejvíc líbila Budějovická. A když jsem vycházel z budovy gymnázia, potkal jsem Vojtu Kotka, kterého jsem předtím neznal. Šel tam na opravnou zkoušku, hrozí mu vyhazov. Tak jsem si řekl, že je to znamení, že v našem filmu má hrát roli grázla Michala. Ale nemohl, protože chystal film se Šteindlerem. Takže od Kotka byl krok k Mádlovi, kterému jsem hned zavolal. Scénář se mu líbil, dokonce se kvůli němu ostříhal, takže roli Michala hraje on.

Bylo náročné přesvědčit k roli Pavla Teličku?
Teličku vybrala Eva Holubová, která hraje ředitelku školy, a tak jsem jí dal právo vybrat celý učitelský sbor. No a ona se v Karlových Varech setkala s Teličkou a asi se jí líbil jako školní inspektor. Tak jsme se sešli v kavárně Slávie a zkusili úryvky ze scénáře na kameru. A fungovalo to...

Zkusil jste někdy sám malovat graffiti?
Na legální zdi u Barrandovského mostu jsem zkusil svoje logo VorelFilm. Ale je to vošklivé, tak to ani nehledejte. Malovat graffiti je stejně těžké jako točit film nebo psát scénář. Pořád dokola, každý den, rok za rokem kreslit, kreslit, kreslit. A pak z toho něco slušného může vypadnout. Takže mezi graffiti, které vidíte na ulicích, jsou obrovské rozdíly. Někdo je patlal, někdo je na úrovni akademických malířů...

Češi v Primarku: Výlet i zábava, lidi za udržitelnost platit nechtějí, říká Louženská | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama