reklama

Závislost na mailu, Facebooku a mobilu: 5 příznaků

Nevzpomínám si, kdy jsem se naposledy celou hodinu v kuse soustředila na jednu jedinou věc, aniž bych u toho nekontrolovala e-mail, zprávy ze světa nebo aspoň příspěvky na Facebooku. Vy ano?

Foto: Profimedia.cz

Nevzpomínám si, kdy jsem se naposledy celou hodinu v kuse soustředila na jednu jedinou věc, aniž bych u toho nekontrolovala e-mail, zprávy ze světa nebo aspoň příspěvky na Facebooku. Vy ano?

Pokud jste odpověděli něco ve stylu "no jasně", už nemusíte číst dál. Vy ostatní byste měli vědět, že nějak takhle vypadá závislost na technologiích. Zbavit se jí dá snadno, dokonce ani nemusíte rušit účet na Facebooku a odpojovat doma internet

Pojďme se ale podívat, jaké jsou nejčastější projevy této závislosti a jak s nimi zatočit:

1) Bolí vás za krkem

Důvod je prostý - neustále ohýbáte hlavu dolů, ať už k počítači, mobilu nebo iPadu. Vašemu tělu se zkrátka nebude líbit žádná póza, kterou strnule držíte často a dlouho. Zkuste se při práci vyvarovat toho, abyste hlavu měli jakoby předsunutou před ramena, tím svým krčním a zádovým svalům škodíte ze všeho nejvíc. Zkuste si během práce u počítače také dělat pravidelné přestávky a vždycky se alespoň trochu projděte a protáhněte. Dobře poslouží i gymnastický míč, který občas vyměňte za židli.

2) Nechce se vám mluvit

Obzvlášť stydliví lidé si velmi brzy zvyknou na tichou on-line komunikaci a když jim pak zvoní telefon, nechtějí ho brát a raději píší sms, stejně jako se snaží co nejvíce záležítostí vyřídit přes e-mail, aby nemuseli někam chodit a s někým mluvit.

Náš tip: Vědci: Facebook je mašina na závist  

Když to potom dojde dál, vynechávání normální lidské komunikace potom způsobí, že nejsme schopni rychle reagovat, správně se vyjadřovat a podobně. Zkuste proto vyvažovat on-line komunikaci s tou živou. Ale opravdu spravedlivě - stejný čas, který strávíte na virtuálním chatu či mailu, byste měli věnovat i mluvení s lidmi.

3) Pálí vás oči

Není divu, když většinu dnes trávíte koukáním do obrazovek, displejů a monitorů. Ona zářící plocha není sama o sobě tak agresivní, ale při pohledu na ni přestáváme mrkat, čímž se oko vysušuje a začíná pálit. Mějte tedy po ruce oční kapky a také se hlídejte a mrkejte. A pokud možno zkuste koukat také někam jinam...

4) Nesoustředíte se

Splnit jeden úkol vám trvá celou věčnost, protože u toho myslíte na několik věcí najednou, odbíháte, překlikáváte, případně máte rozpracovaných úkolů víc a ani do jednoho se nedokážete pořádně ponořit. Co s tím? Prostě vypněte všechny kanály, které vás ruší - ztlumte telefon, odhlašte se z Facebooku a e-mailu, a jejich kontrolování si dávejte za odměnu. Jakmile budete v polovině jednoho úkolu, můžete zkontrolovat mailovou schránku. Jakmile ho dokončíte celý, můžete se na deset minut podívat na sociální sítě...

5) Nemůžete spát

Můžete být unavená jak chcete, a přesto se může stát, že neusnete. Právě proto všichni odborníci na spánek doporučují se minimálně hodinu před usnutím nedívat do žádných zářících obrazovek, které nás udržují v bdělém stavu. Dobré není ani takhle navečer řešit nějaké závažné problémy, na které pak v posteli budete myslet, místo abyste odpočívali.

Týka se vás některý z námi uváděných bodů? Nebo snad všechny? A co si vlastně myslíte o závislostech na zmiňovaných aplikacích, technologiích, sítích atd.? Nepřeceňuje se to zbytečně?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

5 tipů, jak ze sebe na Facebooku nedělat hlupáka

Třetina mladých lidí se rozchází přes facebook

Odkládáte povinnosti? Přestaňte se zbytečně stresovat

Denně běží maraton a má jich už 94: Chci jich 500. Dělám to pro nemocné děti, říká | Video: Martin Veselovský

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama