Za svůj roztomilý výraz dostanou cokoliv. "Psí oči" se chlupáči naučili až od lidí
Umí se na člověka podívat tak, že to dokáže obměkčit lidské srdce. Nové zjištění vědců z americké univerzity v Pittsburghu ukazuje, že za neodolatelný pohled čtyřnohého přítele může domestikace člověkem a jeho neverbální komunikace s ním.
Výsledky nejnovější studie výzkumníků ukazují, že k vývoji typických "psí očí" došlo díky domestikaci před asi 33 tisíci lety. "Psi se od ostatních savců liší vzájemným poutem s člověkem, které se projevuje opětovaným pohledem, což mezi lidmi a jinými domestikovanými savci, jako jsou koně nebo kočky, nepozorujeme," uvedla hlavní autorka studie Anne Burrowsová, profesorka na katedře fyzioterapie na Rangos School of Health Sciences na Duquesne University v pensylvánském Pittsburghu.
Jak píše server CNN, studie, která byla před několika dny prezentována na výročním zasedání Americké asociace pro anatomii ve Filadelfii, zkoumala svalová vlákna ve vzorcích obličejových svalů u vlků a domestikovaných psů.
Burrowsová říká, že během procesu domestikace mohli lidé selektivně chovat psy na základě výrazů ve tváři, které byly podobné jejich vlastním. "Ukázalo se, že psi mají ve srovnání s vlkem více rychlých obličejových svalů," uvedla.
Právě to podle ní umožňuje psům lépe napodobovat lidské výrazy. Naznačuje, že se psí svaly mohly vyvinout tak, aby byly pohyblivější, což by prospívalo komunikaci mezi psy a lidmi.
Výsledky studie poukázaly na to, že vlci mají ve srovnání s dnešními domestikovanými psy nižší procento vláken s rychlým a pomalým stahem. Rychlá, tedy takzvaně bílá svalová vlákna se totiž nacházejí po celém těle a umožňují provádět náhlé a silnější pohyby, kupříkladu vyrazit ze startovní čáry při běžeckém závodě. Tento typ svalů se však rychle unaví na rozdíl od pomalých, jinak též červených svalů, které pracují rovnoměrněji. To například umožňuje běžcům zaběhnout dlouhé maratony.
Zmínění vědci uvedli, že vlkům při vytí pomáhají pomalá vlákna, která zvířata mají kolem očí a obličeje, zatímco psům vyvinuté větší množství rychlých svalů pomohlo získat pozornost svých majitelů krátkým rychlým štěkotem a rozmanitější paletou výrazů.
Podle předchozí studie Burrowsové z roku 2019 vlci, na rozdíl od psů, postrádají sval zvaný 'levator anguli oculi medialis', kterým psi dokážou zvednout obočí tak, aby vypadalo více dětsky. I tento pohyb obočím pak vytváří výraz oněch psích očí, který se podobá výrazu smutného lidského obličeje. "Nás to pak vede k péči o zvíře," doplňuje spoluautorka studie Madisen Omsteadová.
Psím očím napomáhá i další sval nazývaný 'retractor anguli oculi lateralis', který stahuje vnější koutky očních víček směrem k uším. Vytváří díky tomu výraz, jako by se pes "usmíval očima". Stejný výzkum z roku 2019 zjistil, že zatímco vlci mají kousek tohoto svalového vlákna, většina domestikovaných psů má sval plněji vyvinutý a používá jej častěji. Výjimkou je podle autorů sibiřský husky, který je na rozdíl od mnoha jiných plemen příbuznější vlkům.