reklama

Tomáš Klus zahraje o víkendu v Bohnicích: Festival Mezi ploty slibuje skvělý program

O víkendu se bude v Praze v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice konat již sedmadvacátý ročník kulturního festivalu Mezi ploty. Kromě koncertu Tomáše Kluse, Báry Polákové a dalších umělců nabídne i divadelní program a mnoho zajímavých aktivit, které přispějí k duševní harmonii a pohodě.

Foto: Profimedia.cz

Na pódiích v parku Psychiatrické nemocnice Bohnice vystoupí 25. a 26. května hvězdy Divokej Bill, Tomáš Klus, Barbora Poláková, Wohnout, Rybičky 48, Katarzia, Xindl X, Vypsaná fiXa, Klara & The Pop, Kašpárek v rohlíku, Vosto5, Divadlo MeetFactory nebo Studio Ypsilon. To je jen malá ukázka ze 160 kapel a divadel, které to rozjedou v rozkvetlém parku Psychiatrické nemocnice Bohnice.

Hudební a divadelní program doprovodí spousta tvůrčích dílen a soutěží, bezpočet workshopů, kurz hypnózy, a dokonce chůze po žhavém uhlí. Akce je  multižánrová a multigenerační, takže je vhodná i pro rodiny s dětmi. Připraven je bohatý program se spoustou pohádek a veselých příběhů, skvělé muziky, soutěží a tvůrčích dílen, ve kterých se děti i jejich rodiče mohou s chutí zapojit do hry.

Nejde jen o kulturu

Smyslem festivalu Mezi ploty není pouze zábava. Podle slov zakladatele, ředitele a šéfdramaturga projektu Roberta Kozlera jde o to, pomoci odstranit předsudky a tabu, které psychické nemoci obestírají. A zároveň zbourat bariéry mezi psychicky nemocnými a zdravými lidmi. Lidé se proto v rámci programu dozvědí také to, jak zvládat duševní krize či nejrůznější závislosti, a k dispozici jim budou i psychologové.

Například v Rodinné zóně budou pro rodiče kromě pohádek, loutek a koncertů kapely Kašpárek v rohlíku připraveny diskuse o výchově dětí a partnerských vztazích.

"I když tabu duševního zdraví v posledních letech zeslábla, pořád se často zdráháme požádat o pomoc, když je nám na duši těžko," vysvětlují organizátoři, proč se na Mezi ploty kromě umělců sjíždějí i odborníci, kteří si s návštěvníky povídají o duševních problémech a každodenních strastech.

Kde je svět normální?

Umělci, kteří letos na festivalu vystoupí, chtějí podpořit nejen cíle festivalu samotného, ale zároveň také upozornit na bezohlednost a lhostejnost, které vládnou mezi lidmi. Paradoxně je možná svět za branami Psychiatrické nemocnice Bohnice "normálnější" než venku.

"Dva póly byly vždy a vždy budou, páč tady na světě to takhle prostě je, aby to drželo pohromadě. Světlo potřebuje tmu, aby mělo tvar. Problém tkví v tom, že spolu nemluvíme, čímž dáváme prostor těm, co chtějí mluvit za nás. Takoví lidé z podstaty nejsou společnosti prospěšní, neboť považují svou pravdu za pravdivější než jinou. Já věřím, že pravdou je každý z nás. Náš jedinečný pohled na svět. Jen se naučit sdílet. Dát si za pravdu, a ne hned do držky," vyjádřil se Tomáš Klus.

Ředitel zve do Bohnic

Ředitel projektu Mezi ploty Robert Kozler jejich poselství s nadsázkou shrnuje slovy: "Naše společnost je dnes tak schizofrenní, že se snad může sjednotit jedině v parku psychiatrické nemocnice, na festivalu Mezi ploty. Proto do Bohnic zveme všechny, kteří pořád vyznávají normální lidské hodnoty, jako je tolerance, přátelství a zájem o druhé lidi."

Program celého festivalu najdete na www.meziploty.cz.

 

Autorka knihy Zbořeno: Některé demolice v Praze byly bolestné, Transgas byl zjevení | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama