reklama

Vinařské stezky jižní Moravy: To musíte zažít!

Víno je poetika a magie, skvěle chutná, prospívá a lidi spojuje. Vězte, že vinařství na jižní Moravě patří mezi nejstarší v Evropě. Réva vinná se zde pěstuje již od dob Keltů. Zdejší lidé dobře vědí, že skutečné poklady se neukrývají na dně moří, ale ve vinných sklepech nebo archivech. Přijměte pozvání...

Foto: www.jizni-morava.cz

Vinařství na jižní Moravě patří mezi nejstarší v Evropě; réva vinná se zde pěstuje již od dob Keltů. Zdejší lidé dobře vědí, že skutečné poklady se neukrývají na dně moří, ale ve vinných sklepech nebo archivech. Přijměte pozvání...

K návštěvě vábí nejen vinohrady, památkové rezervace vinných sklepů či sklepní uličky, ale také vinařské expozice, výstavy, veletrhy či vinobraní.

Za vínem na kole... 

Kraj je navíc protkán cyklistickými vinařskými stezkami, které nabízejí neobvyklé spojení - kolo a víno. Ale nemusíte se bát - víno je sice alkohol, avšak jeho koštování je obřad, během něhož se mluví, jí i zpívá.

Vinařské tradice jižní Moravy nabízejí spoustu skvělých chutí, vůní a zážitků, které můžete objevovat po celý rok. Na přelomu zimy a jara, kdy už je víno "zralé", se vydejte na některý z vinných koštů, ochutnejte nejlepší vína určité vinařské oblasti a zhodnoťte spolu s vinaři, jak se vydařila loňská úroda.

Jezte, pijte, hodujte!

Od časného jara do pozdního podzimu můžete obdivovat pestrou nádheru tradičních vesnických hodů, tedy lidové slavnosti, konané při svátku patrona obce či místního kostela. V hodový den, zpravidla v sobotu, bývá dědina jako ze škatulky, z jednoho konce na druhý prochází průvod krojované chasy, na návsi stojí nazdobená máj a bujaré oslavy se protáhnou do pozdní noci, mnohdy i do druhého (...a dalšího...) dne.

Všechna vinařství na jižní Moravě naleznete ZDE

Navštivte ta nejslavnější vinobraní

Mezi nejsvátečnější chvíle vinohradnických obcí patří vinobraní, čas, kdy celoroční úsilí vinařů vrcholí sklizní úrody. Mezi ta nejslavnější a nejnavštěvovanější patří vinobraní Znojemské a Pálavské. Za hlaholu kostelních zvonů a slavnostních fanfár projíždí městy Znojmem a Mikulovem historické průvody, centra zaplní středověká řemeslná tržiště a vojenská ležení, ze všech koutů zaznívá hudba a na náměstích se tančí a jásá. Velkolepou středověkou nádheru korunují rytířské turnaje, skupiny historického šermu, divadla, soutěže pro děti a slavnostní večerní ohňostroje. Především se však otevřou brány městských sklepů a ochutnává se místní víno - zralé i kvasící v podobě burčáku.

Všechny vinné sklípky naleznete ZDE

Pokud o vinobraní přijdete, určitě si vyberete podle svého gusta z desítek a možná stovek výstav vín, které se konají po celý zbytek roku. Možná budete mít štěstí a zúčastníte se žehnání vína, zimního vinařského svátku, připomínaného na sv. Martina. Vinaři se v ten den schází v kostele, kde je požehnáno vzorkům doneseného vína; podle tradice by pak měl vinař alespoň pár kapek požehnaného vína vlít do každého vinného sudu ve svém sklepě. Martinskou slavnost samozřejmě provází košt vín, oslavy a veliké hodování, jemuž vévodí dozlatova vypečená martinská husa.

Projděte si s námi nejvýznamnější vinařské stezky

1) Moravská vinná stezka

Trasa: Znojmo, sv. Alžběta - Nový Šaldorf - Havraníky - Slup - Hevlín - Drnholec - Mikulov - Pavlov - Dolní Věstonice - Pouzdřany - Hustopeče - Horní Bojanovice - Kobylí - Klobouky - Krumvíř - Čejč - Čejkovice - Mutěnice - Kyjov - Bzenec - Moravský Písek (- Uherské Hradiště)

Moravská vinná stezka nabízí několikadenní putování  krajem, který zdobí víno, venkovská krajina a příroda, bohatá historie a živé tradice. Červeně značená Moravská vinná stezka prochází všemi moravskými vinařskými podoblastmi a protíná sedm z deseti okruhů místních vinařských stezek. Na její trase leží 70 vinařských obcí, desítka chráněných přírodních lokalit i významné historické a architektonické památky regionu.

Délka trasy: 290 km

2) Kyjovská vinařská stezka

Trasa: Náročnější trasa, vedoucí zvlněnou pahorkatinou a okrajem Ždánického lesa, prudká stoupání a táhlé sjezdy v podhůří Chřibů

Nádraží na trase: Kyjov, Vlkoš, Čejč

Kopcovitým profilem a délkou je Kyjovská vinařská  stezka výzvou zkušeným cyklistickým harcovníkům, pestrostí a biologickou hodnotou krajiny představuje lahůdku pro milovníky přírody. Trasa netvoří uzavřený okruh, svým průběhem spíše kopíruje ráz krajiny a několika větvemi navazuje na stezky procházející sousedícími oblastmi - Bzeneckou, Velkopavlovickou, Mutěnickou. V průběhu bezmála devadesáti kilometrů vinařské stezky vás čeká mírně zvlněný terén Kyjovské pahorkatiny, prudká stoupání a nádherné sjezdy v podhůří Chřibů i členité úseky s dalekými výhledy na okraji přírodním parku Ždánický les. Po celé cestě vás bude provázet zelená barva lesů, remízků, vinic, sadů, polí a luk.

Bývalá Kyjovská vinařská oblast je dnes součástí velké podoblasti Slovácko

 Vinařství na Kyjovsku má již typický severní ráz a vyznačuje se bohatým odrůdovým sortimentem. Pěstují se zde nejen běžné odrůdy pro bílá vína, ale i velké plochy odrůd modrých, které většinou dávají červená vína říznějšího charakteru. Vzhledem k položení vinic jsou rozšířenější ranné odrůdy jako je Müller-Thurgau či Muškát moravský, výborné kvality tady dosahují i vína Rulandské šedé a Ryzlink rýnský. Pestrou ukázkou typologie sklepní architektury i příležitostí k ochutnání zdejší „burgundy" či „milerky" jsou sklepní areály ve Vlkoši, Kelčanech, Skalce nebo Hýslých. Stálá vinařská expozice ve sklepě „U Petra" v Kyjově na Šištótě nabízí kromě ochutnávky vína i muzeální expozici vinařského nářadí, náčiní a krojů.

Délka trasy: 85 km

3) Velkopavlovická vinařská stezka

 
Trasa: Trasa stezky, procházející národopisnou oblastí Hanáckého Slovácka, nabízí pestrý výběr terénu pro všechny kategorie cyklistů. Jižní větev stezky prochází rovinami Dolnomoravského úvalu, severní průběh stezky zdobí zvlněný terén Ždánického lesa

Nádraží na trase: Kobylí, Bořetice, Velké Pavlovice, Šakvice

Barevnou krajinou „modrých hor", bezlesým „krajem beze stínu" i kultivovaným územím Lednicko-valtického areálu vede více než sto kilometrů Velkopavlovické vinařské stezky. Vydejte se po stezce mezi vinohrady a navštivte malebné uličky s otevřenými sklepy, které určují tvář požehnané vinařské oblasti nejlepších červených vín ve střední Evropě. Vychutnejte si táhlá stoupání v kopcích Ždánického lesa, odměnou vám budou daleké výhledy do údolí folklórní oblasti Hanáckého Slovácka, shlédněte romantické stavby Lednicko-valtického areálu a kochejte se harmonickou krajinnou kompozicí Lichtenštejnů, která patří mezi nejvýznamnější kulturní památky lidstva.

K mimořádným zážitkům putování po stezce patří...

...ochutnávky nejlepších vín podoblasti ve Stálé vinařské expozici v Hustopečích, krása lidové architektury ve sklepních uličkách a poznání území, které bylo pro svou výjimečnou hodnotu zapsáno do seznamu památek chráněných UNESCO.

Velkopavlovicko, kraj kudy prošel Pán Bůh

 Štědrá příroda, hřejivé slunce a pracovití lidé tu po staletí zušlechťují krajinu, kde se rodí nejlepší červená vína ve střední Evropě. Mezi pravidelnými řádky vinic, táhnoucích se k obzoru, bezlesým „krajem beze stínu" i harmonickou krajinnou kompozicí Lichtenštejnů vede více než sto kilometrů Velkopavlovické vinařské stezky.

Délka trasy: 110 km

4) Znojemská vinařská stezka

Trasa: Nejdelší z regionálních vinařských stezek prochází rovinami centrálního Znojemska, koření cyklistiky v podobě kopečků a terénních úseků nabízí severní úseky stezky v okolí Hostěradic a Moravského Krumlova

Sjízdnost trasy: Většina trasy je sjízdná po celý rok, travnaté a nezpevněné cesty jsou za mokra přístupné pouze na horském kole 

Nádraží na trase: Znojmo, Hrušovany, Šanov, Moravský Krumlov

Nejdelší vinařská stezka spojuje pětapadesát vinařských  obcí

 V rozlehlé oblasti, které dominují aromatická bílá vína, si na své přijde skutečně každý. Vyznavači rovných silničních úseků a pohodových cest mezi poli a vinicemi ocení severní část stezky a oblast kolem řeky Dyje. Milovníci náročnějších terénů si nejlépe vychutnají národní park Podyjí a lesní partie severně od Znojma. Milovníkům vína, lidové architektury a tajemných sklepních labyrintů doporučujeme návštěvu obcí jižně od Znojma. Nejvýznamnější vinařské lokality v obcích Šaldorf-Sedlešovice, Hnanice, Šatov, Chvalovice, Vrbovec a Jaroslavice nabízí skvělá vína i jedinečnou atmosféru sklepních uliček.

I když Moravský Krumlov si většina z nás spojuje spíše s  chátrajícím zámkem a Slovanskou epopejí Alfonse Muchy (jež je dnes přes veké nevole přesunuta do Prahy), než s vínem, Znojemská vinařská stezka začíná právě tady. Severní část stezky vede většinou po klidných silnicích, nejvýznamnější vinařskou obcí této části podoblasti jsou Olbramovice. Malovaný sklepní komplex, vinařské experimenty, stylové ubytování i výbornou domácí kuchyni nabízí Markovy vinné sklepy. Nedaleké rodinné vinařství Matoušovi sází spíše na tradici a domácí atmosféru vinařských i ubytovacích služeb.

Délka trasy: 165 km

Stačí rozkliknout webové stránky ZDE a naplánovat si úžasnou dovolenou s celou rodinou!

 

--------------------------------------------------------------------------------

Navštivte vinařství jižní Moravy. 

 

 

 

 

 

 

 

reklama
reklama
reklama