reklama

Vegetariánská kuchyně nemusí být nudná

Když se řekne vegetariánské jídlo, mnohým z nás okamžitě naskočí synonymum zdravé, ale také možná ne příliš dobré a brzo hladové jídlo. Možná - ale taky vynikající a chutné!

Foto: Profimedia.cz

Když se řekne vegetariánské jídlo, mnohým z nás okamžitě naskočí synonymum zdravé, ale také možná ne příliš dobré a brzo hladové jídlo. Možná - ale taky vynikající a chutné!

Říkáme si, že pro sebe čas od času musíme něco udělat a dát si něco zdravého, takže přeci vydržíme, když se z nás na chvilku stane králík. Vegetariánská kuchyně však není nudná a mdlá, právě naopak.

Výhody vaření bez masa

Bezmasá strava může být chutná a atraktivní, takže dokáže uspokojit i ty nejnáročnější strávníky, a navíc dodá tělu potřebné živiny a pomáhá obnovit vnitřní energii. Vegetariánskou kuchyní můžete obohatit smysly chutí, vůní a barvou pokrmů. Právě rostlinná strava se vyznačuje zdaleka největší rozmanitostí chutí, vůní, tvarů, barev, složení a obsahu zdraví prospěšných látek. Je nejbohatším zdrojem vitamínů, minerálů, aktivních enzymů, které jsou rozhodujícím faktorem v udržení pevného zdraví v prevenci civilizačních nemocí.

Rozmanitost vegetariánské kuchyně

Vegetariánská kuchyně je velmi rozmanitá a proto lze bez masa připravit téměř jakýkoli recept. Navíc pokud je správně připravena a ochucena, může uspokojit i nejnáročnější labužníky. Při její přípravě je možné hodně experimentovat. O její rozmanitosti svědčí i fakt, že bez masa jdou připravit varianty klasických českých jídel, jako je například svíčková nebo koprová omáčka, může se v ní odrážet středomořská kuchyně, stejně jako lze vařit vegetariánskou exotiku v podobě kuchyně asijské. 

Dobrá chuť bez masa?

A lze se vůbec obejít se bez obligátního masa a kravského mléka, a přitom dosáhnout dobré chuti? Odpověď je jednoduchá - lze.  Základem dobré chuti je především výběr kvalitních surovin. V dnešní době je již běžně dostupný široký výběr BIO surovin. BIO suroviny do svého sortimentu zařazují také supermarkety, v každém větším městě již také existují specializované prodejny se zdravou výživou. Důležité je také vyhýbat se surovinám, které obsahují škodlivá Éčka, jako jsou umělá chemická dochucovadla, barviva, glutamany atd. K dochucení vegetariánské stravy existuje řada přírodních dochucovadel, například mořská sůl, kvalitní čerstvé bylinky nebo koření, nebo lze využít BIO rostlinné bujóny. K oslazení lze využít třtinový BIO cukr, med nebo javorový sirup. Mléko nahradí rostlinná smetana s přípravkem podmáslí, sojové mléko a sojová smetana.  Využít lze také chuťově výrazné ovčí a kozí sýry.

Jak nahradit maso

Na trhu existuje řada náhražek masa. Oblíbené je sójové maso nebo Sejtan (ochucená obilná bílkovina připomínající sekanou). K dostání je také rostlinný sýr Tempeh vyrobený fermentací sojových bobů. Mezi stálice vegetariánské kuchyně bezesporu patří sojový tvaroh Tofu, vyráběný srážením čerstvého sojového mléka, který dovede absorbovat jakoukoli chuť a vůni, které převezme z přidaných ingrediencí.  Novinkou v oblasti náhražek masa je pak Goody Foody, vyrobená ze směsi sójových a obilných bílkovin, a z vaječných bílků v příchutích věrně imitujících chuť hovězího a kuřecího masa. Dodává se v mraženém stavu a připravovat se dá velmi rychle jako přírodní nebo smažený plátek, do omáček nebo jako nudličky do asijských jídel.

Mýty o vegetariánské kuchyni

„Když se řekne slovo vegetariánství, u mnohých lidí může vyvolávat určitý druh skepse, protože nejíst maso přece není normální," říká manažer restaurace Maranatha Josef Fuksa a dodává: „Mezi lidmi obecně stále koluje o vegetariánství řada mýtů. Třeba ten, že bezmasá strava není plnohodnotná a vyvážená, není vhodná pro děti, nebo že bez masa a rostlinných tuků prostě jídlo chutnat nemůže. Fakta jsou ale jiná." Šéfkuchař restaurace Maranatha Radek Flégr doplňuje: „V restauraci Maranatha se snažíme, aby naše nabídka sledovala moderní trendy mezinárodní gastronomie, a také, aby si u nás každý mohl vybrat některý ze svých oblíbených pokrmů. V současné době využíváme více než 250 receptur."

 

3 vynikající vegetariánské recepty:

Dýňová polévka s kokosovým mlékem a restovanými semínky (pro 5 osob)

cibule                                            100 g
zázvor                                             50 g
bio zeleninový bujón Würzl              30 g
sůl
česnek                                             50g
skořice                                              5g
slunečnicový olej                              50 ml
kokosové mléko                            150 ml
nové koření celé                                 5g
hladká kukuřičná mouka                 100g
bio dýně Hokaido                           500g
dýňová semena                                 20g
rostlinná smetana                               50 ml
zeleninový vývar                            1 100 ml
pepř celý                                              1g
bobkový list                                         5 ks 

Na slunečnicovém oleji zpěníme cibulku a přidáme dobře opláchnutou, na kostičky 2x3 cm nakrájenou dýni (není třeba ji zbavovat slupky). Zalijeme zeleninovým vývarem, přidáme česnek, sůl a zázvor. Bobkový list, nové koření a celý pepř dáme do sítka a vložíme do polévky. Když je dýně měkká, sítko vyndáme, dýni rozmixujeme, zahustíme kukuřičnou moukou, přidáme zeleninový bujón Würzl a provaříme. Nakonec polévku zjemníme přidáním kokosového mléka. Sušená dýňová semínka opražíme a nasypeme do polévky při jejím podávání.

Marinované lilky s řeckými olivami a drcenými rajčaty, gratinované mozzarellou

lilek                                1000 g
olivy                                 150 g
sůl
bujón Würzl                       30 g
česnek                               15 g
bazalkové pesto               100 g
oregano                               2 g
cibule                               150 g
olivový olej                      100 ml
mozzarella                        300 g
drcená rajčata                  550 g

Lilek nakrájíme podélně na silnější plátky, osolíme a potřeme pestem. Necháme 10 minut marinovat. Na olivovém oleji zpěníme cibulku, přidáme drcená rajčata, česnek, Würzl, černé olivy, oregáno a sůl. Omáčku provaříme a dochutíme bazalkovým pestem. Lilky opečeme z obou stran na pánvi a nakonec přidáme plátek mozarelly. Podlijeme hotovou omáčkou a necháme zapéct ve vyhřáté troubě na 180 ºC (cca 10 minut). Podáváme např. s bramborovo-chřestovým nákypem s mrkvovou pěnou nebo s bramborovou kaší.

Celozrnný perník se sójovým mlékem, lesním ovocem a mátou

celozrnná mouka                  400 g
bio třtinový cukr                   200 g
sójové mléko                       250 ml
slunečnicový olej                  100 ml
kakao                                      1 polévková lžíce
kypřící prášek bez fosfátů       20 g
med                                         3 lžíce
perníkové koření
lesní ovoce                           200 g
čerstvá máta

Do mouky, cukru a kakaa v misce přiléváme pomalu za stálého míchání sójové mléko. Přidáme olej, kypřící prášek, perníkové koření a 3 lžíce medu. Vše důkladně promícháme a hotovou směs vlijeme na předem vymaštěný a moukou vysypaný plech. Pečeme v troubě 35 minut na 180 ºC. Při servírování zdobíme perník horkým lesním ovocem a snítkou máty.

reklama
Doporučené recepty
    reklama