reklama

Portrét Marilyn Monroe od Warhola jde do dražby. Očekávaná cena je astronomická

Aukční síň Christie's oznámila, že bude v květnu v New Yorku dražit portrét americké herečky Marilyn Monroe od amerického výtvarníka a průkopníka pop-artu Andyho Warhola. Očekává, že by se sítotisk z roku 1964 mohl prodat za 200 milionů dolarů (4,5 miliardy Kč).

Foto: ČTK

Portrét s rozměry metr krát metr nese název Shot Sage Blue Marilyn a zobrazuje Marilyn Monroe na bleděmodrém pozadí. Pochází ze série, která se proslavila jako "Shot" (postřelená) poté, co díla prostřelila návštěvnice Warholova manhattanského ateliéru.

Slavný obraz americké herečky a světové ikony s pohnutým osudem (1926-1962) patří curyšské nadaci sourozenců Thomase a Doris Ammannových, která výtěžek z prodeje věnuje "na zlepšení života dětí na celém světě prostřednictvím zdravotních a vzdělávacích programů".

Christie's očekává, že se obraz vydraží za rekordní částku za umělecké dílo z 20. století. Aukční síň v této souvislosti portrét označuje za "jeden z nejvzácnějších a nejvýjimečnějších obrazů vůbec".

Alex Rotter, který v Christie's vede sekci umění 20. a 21. století, portrét označil za "nejvýznamnější obraz 20. století, jenž se v poslední generaci dostal do aukce". "Marilyn Andyho Warhola je absolutním vrcholem amerického pop-artu a příslibem amerického snu, který snoubí optimismus, křehkost, slávu a ikonografii," uvedl v prohlášení.

Warhol začal vytvářet sítotisky Monroe po její smrti v roce 1962. V roce 1964 umělec herečku zobrazil na pěti portrétech stejné velikosti s různým barevným pozadím.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama