reklama

Uznávaný fotograf radí: Jak fotit divokou přírodu

Za focení přírody získal spoustu cen. Jeho rady tedy asi nebudou úplně marné. Vyzkoušejte je.

Foto: Chris Schmid

Cenami ověnčený švýcarský fotograf Chris Schmid se proslavil svými fotkami africké přírody a života v divočině. Fotil například solné pláně v Namibii, ale jeho triky pomohou klidně i v Krkonoších (přestože lvy tu asi nepotkáte).

Během své expedice zažil stopování nosorožce dvourohého, vzácné setkání s karakalem, a zahlédl i smečku lvů lovících kořist. "Fotografování místní přírody v Namibii mi připadá fascinující: Sledovat, jak zvířata přizpůsobují své chování, aby mohla přežít, je úchvatný příběh, který můžete vyprávět prostřednictvím objektivu svého fotoaparátu," vypráví Chris.

"Vegetace je tu sporá a zásoby vody jsou v tak suchém prostředí velmi omezené, mnohem častěji pozorujeme, jak se skupiny zvířat rozdělují, když se vydávají na lov svého dalšího zdroje potravy. Místa, kde je možné nalézt úkryt, jsou vzácná a nepočetná, takže je jejich teritorium extrémně efektivní a smrtící."

Co je nejtěžší?

"Fotografování v takovémto drsném životním prostředí vás může postavit před mnohé výzvy, ale opravdovým problémem je tady prach," říká Chris. "Na druhou stranu umožňují nekonečné pláně výhled do velké dálky, proto je důležité vybavit se dobrými teleobjektivy. Používání Sony RX10 III při tomto konkrétním testovacím focení mi dodalo sebedůvěru. Působivá rychlost autofokusu a rozsah ohniskových vzdáleností byly při fotografování divoké přírody zásadní." 

"Při setkání tváří v tvář se vzácnými zvířaty jsem musel reagovat pohotově, abych nepromeškal ani záběr, a nemohl jsem se k nim příliš přiblížit," popisuje důvod, proč hodně záleželo na tom, jakou s sebou měl techniku. Klíčová byla rychlost tiché závěrky fotoaparátu, stejně jako to, že vše, co potřebuje, může dnes najít v kompaktním fotoaparátu, a nemusí s sebou vláčet příliš velké přístroje a doplňky. 

Jak na to?

Chris obvykle používá techniku Sony, ale jeho následující tipy uplatníte dokonce i tehdy, když fotíte pouze mobilem. Jak tedy fotit divokou přírodu?

  • Zajistěte si dobrého stopaře: Vyhledávejte dobré stopaře, protože vám poskytnou neocenitelnou pomoc. 
  • Buďte připraveni vstávat brzy, abyste se mohli připojit ke skupině zvířat, a buďte připraveni také na čekání: Například lvi obvykle spí až 20 hodin denně, takže musíte být pozorní, abyste zjistili, kdy se dají do pohybu, proto mějte fotoaparát v pohotovosti. 
  • Buďte všímaví: Zní to jednoduše, ale mohou se vám tak podařit úžasné a neočekávané záběry. I když trávíte den pozorováním gepardů nebo lvů, kteří zrovna nelovili, je pravděpodobné, že se na lov vypraví následující den, proto pokračujte ve sledování.  
  • Používejte fotografické filtry: Živly umí být nelítostné, aspoň na afrických pláních tomu tak je. Fotografické filtry mohou nabídnout značnou ochranu. 
"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama