reklama

Univerzita třetího věku? Proč ne!

Chtěli byste studovat a myslíte si, že už na to nemáte věk? Vyzkoušejte univerzitu třetího věku!

Foto: Thinkstock

Trénovat mozek je dobré v každém věku. Obzvlášť by se měli o to pokusit senioři. Jednou z možností, jak svou hlavu neustále používat, je absolvování  Univerzity třetího věku.

Studovat ve stáří není ostuda. Naopak se starší lidé setkají s mladými a předají si celou řadu zkušeností. Navíc si senioři doplní vzdělání, a tím získají lepší zaměstnání nebo platové ohodnocení.

Co je univerzita třetího věku?

Cílem tohoto vzdělání je zvýšení odborné kvalifikace. Senioři získají nové vědomosti nebo případně dokonce i tituly. Celkově se jim zlepší kvalita života, prodlouží duševní aktivita a získají cenný kontakt s mladšími generacemi. Rozsah výuky se v různých zemích liší. Senioři se zúčastňují jednotlivých přednášek nebo volí kompletní vysokoškolské studium, které absolvují s řádnými studenty. V České republice se nejčastěji objevují tematicky zaměřené cykly přednášek s frekvencí jedné lekce týdně.

Charakter studia

Univerzita třetího věku je neprofesním zájmovým studiem občanů České republiky. Je součástí systému celoživotního vzdělávání. Účastníci se stávají posluchači, ale ne studenty ve smyslu zákona. Základní kurz je v podobě tříletého cyklu přednášek a seminářů. Přednášky probíhají v akademickém roce. Obsahují tematické bloky z klíčových oborů fakult. Třetí ročník už je specializovaný a posluchač si jeho obor vybírá z nabídky.

Studování je zábavné

Univerzita třetího věku reaguje na potřeby a požadavky seniorů. Starší lidé mají čím dál víc chuť se vzdělávat a dozvídat se novinky ze světa vědy a pracovat s odborníky. Některé univerzity po základním tříletém studiu nabízí další jednoleté nástavby. Senioři se tak mohou vzdělávat v oblasti fotografie, práce na počítači, jazycích, pedagogice, výživovém poradenství a v mnoha dalších oborech. U většiny kurzů je podmínka pro přijetí středoškolské vzdělání s maturitou. V některých případech je tato podmínka prominuta. Poplatek za kurzy se pohybuje od 100 do 500 korun za semestr. Výši poplatku stanovují pořádající fakulty.

 

 

reklama
Doporučené recepty
    reklama