reklama

Tomáš Kubík: Malovat naučím opravdu každého

Vztah učitel a žák je základ, na kterém stavíme. Ne nadarmo je naším heslem: "S námi se naučí malovat opravdu každý!"

Foto: malbaakresba.cz

MgA. Tomáš Kubík

  • Vystudoval Výtvarnou školu Václava Hollara a následně Akademii výtvarných umění v Praze - atelier klasických malířských technik prof. Zdenka Berana. Diplomoval v intermediální škole prof. Milana Knížáka.
  • Od dětství cítil silnou potřebu kreslit a malovat. Během studií na uměleckých školách prošel mnoha uměleckými směry a zkoumal práce nejrůznějších malířů a sochařů z celé historie umění. Asi nejvíce ho oslovilo období renesance a baroku.
  • Momentálně se věnuje jak malbě obrazů, tak i pedagogické činnosti v oboru kresba a malba. Snaží se studentům předávat své zkušenosti a znalosti, načerpané za roky studií na uměleckých školách.
  • Za nejdůležitější samostatnou výstavu Tomáš považuje výstavu obrazů a kreseb v galerii Design Lab v Miami na Floridě, v roce 2006. V Čechách jsem se účastnil mnoha skupinových i samostatných výstav a to zejména v galerii U Prstenu v Praze, v galerii AVU, v Jihočeské galerii v Českých Budějovicích, v galerii na zámku Hluboká nad Vltavou a mnoha dalších.

Provozuje úspěšné kurzy malování a kreslení pro začátečníky a na svém webu malbaakresba.cz říká: "Jsme tu pro všechny, kteří v sobě cítí touhu malovat, kreslit, vyzkoušet si něco nového, dozvědět se o sobě skrze výtvarné umění něco více."

Tomáše Kubíka jsme pro vás vyzpovídali, rozhovor si přečtěte níže.

Naučíte ve vašich kurzech malovat či kreslit úplně každého?

Ano, jsme rozhodně schopni každého naučit základy kresby a malby. Začátečníci, kteří přijdou na naše kurzy se zpravidla velmi rychle posouvají vpřed. Naši lektoři jsou pečlivě vybíráni. Přijímáme lektory empatické, inteligentní, s pozitivním přístupem ke studentům. Vztah učitel a žák je základ, na kterém stavíme. Ne nadarmo je naším heslem: "S námi se naučí malovat opravdu každý!"

Kdo a proč se hlásí do vašich kurzů?

Hlásí se k nám celé široké spektrum zájemců o výtvarné umění. Naše kurzy jsou určeny pro všechny věkové skupiny, děti, dospělé i seniory od úplných začátečníků až po pokročilé umělce i pro uchazeče o studium na uměleckých školách, kteří potřebují pomoc s přípravou na přijímací zkoušky.

Jak probíhá samotný kurz? Kde a s čím s naprostým laikem začínáte?

Každý kurz má svůj specifický program. Některé kurzy jsou konkrétněji tématicky zaměřené, jako například klasická olejomalba, módní návrhářství, figurální kresba atd. Jiné jsou více širokospektrální. Například na kurzu Základy kresby a malby jsou studenti od základu seznamováni se všemi hlavními uměleckými technikami a tématy. Poznávají stavbu obrazu, kompozici, barevnost, kresbu. Současně se dozvídají něco o historii výtvarného umění od jeho prvopočátků až do současnosti.

Jaká je motivace lidí, kteří se k vám přicházejí učit kreslit či malovat?

Je velmi různá! Chodí k nám jak zájemci o spíše relaxační polohu malby, tak i ambicióznější studenti, kteří se chtějí v budoucnu věnovat malování naplno, tvořit, vystavovat. Naše kurzy jsou příležitostí k příjemné relaxaci ve tvůrčí atmosféře výtvarného ateliéru. Chceme poskytnout inspirativní prostředí a výuku na profesionální úrovni.

Poznáte po několika lekcích talent?

Otázkou zůstává, co je to talent? Určité vlohy se rychle projeví, to je pravda. Talent je ale třeba živit praxí, cvičením a učením se nových věcí. K tomu se snažíme naše studenty vést. Je velmi zajímavé sledovat rozvoj talentu.

Stalo se někdy, že jste odhalil v původním laikovi skrytý talent?

Jistě, to se děje velmi často. V malování a vůbec v umění je to proměnlivé. Pamatuji si už ze svých studií na uměleckých školách, že spoustu z počátku výrazných talentů zapadlo a naopak mnoho na první pohled "outsiderů" se vypracovalo ve vynikající malíře! Na našich kurzech je to obdobné. Neustále jsem překvapován výkony našich studentů.

S jakým výsledkem jste vy sám, i vaši klienti spokojen/i?

Nejdůležitější je, aby nás to bavilo! Abychom měli z kreslení a malování radost. Naším cílem je zábavnou formou předvést studentům co nejvíce uměleckých technik, které se pak naučí používat ve svůj prospěch. Důležité je nebát se experimentovat! Z výtvarného umění není třeba mít zbytečně velký respekt, naopak, chceme si hrát a užívat si prozkoumávání tajů tohoto světa.

Jsou vaše metody v něčem jiné, originální, více efektivní?

Naši lektoři jsou velmi výrazné osobnosti a čas strávený po jejich boku může být pro studenty velmi inspirativní. Já se ve svých lekcích zabývám především výukou řemeslných základů. Se studenty se věnuji různým technikám kresby a malby a stejnou měrou také tématům, námětům a rozdílným přístupům k jejich zpracování.

Inspiruji se vlastními zkušenostmi ze svých studijních let, které obohacuji o nové poznatky a technologie. V současné době jsme například naši výuku obohatili o ucelený výukový systém známý pod pojmem "Kreslení a malování pravou mozkovou hemisférou." Je velmi vhodný pro naprosté začátečníky.

Co je nejtěžší pro profesionálního malíře či kreslíře a co pro laiky? Prý je to hlava koně, je to tak? Nebo jsou to portréty?

Celkově je to určitě figurální malba! Sem může spadat i hlava koně. Při kresbě či malbě člověka nebo i zvířete je na první pohled vidět každá chybka. Oproti třeba zátiší nebo krajinomalbě, kde se dají například proporční vztahy obejít či zjednodušit. Malíři figuralisté byli v celé historii výtvarného umění stavěni vždy na nejvyšší příčky popularity a respektu.

Máte nějaké pikantní či vtipné historky z ateliéru?

Je pravdou, že se na kurzech hodně nasmějeme. Celkově u nás panuje pozitivní nálada. Je to přímý důsledek práce v kolektivu. Pokud chcete konkrétní historku, pamatuji si například, jak jedna velice aktivní studentka šla čistit paletu a štětce od olejových barev, aniž by se zeptala jak na to. Po chvíli se vrátila z umývárny celá od modro-fialovo-zelené barvy. Tomu se nešlo nesmát. Myla totiž olejové barvy a na místo ředidla použila vodu, což nefunguje.

Tím pádem jenom prostě barvy po sobě rozmazala, na rukou na obličeji, všude… Nakonec jsme jí společnými silami vyčistili a uvedli do původního stavu. Ten první pohled, jak zoufale vešla do dveří celá od barvy, ale nezapomenu.

Proč je důležité umět kreslit a malovat?

Nemyslím si, že je důležité UMĚT kreslit či malovat, ale je důležité se těmto činnostem věnovat. A to v životě každého člověka. Podobně jako hudba či tanec je malování pro člověka činnost naprosto přirozená. Je tomu tak od pradávna. Jako děti jsme spontánně kreslili, malovali, čmárali, tak proč s tím nepokračovat i v dospělosti? Výtvarné vyjadřování zkrátka přináší jen samé benefity. Je kreativní, tvůrčí a má výrazný terapeutický účinek.

Jaké jsou vaše další zajímavé aktivity?

Stále rozšiřujeme naší nabídku rozličných typů kurzů a dalších doplňkových aktivit. Sledujeme aktuální zajímavé výstavy a pořádáme zájezdy za uměním, zejména po Evropě. Navštěvujeme světově proslulá muzea a galerie, kde organizujeme komentované prohlídky výstav.

Připravujeme též workshopy s výraznými osobnostmi současné malířské scény. Věnujeme se publikační činnosti. Organizujeme společné výstavy našich lektorů i šikovných studentů v kamenných galeriích i na internetu v naší online galerii buyart.cz. Všechny tyto činnosti se snažíme zdokonalovat na maximum a nabízet umělecké vyžití všem zájemcům o výtvarné umění. Však...přijďte se podívat!

zdroj: malbaakresba.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Test: Které slavné obrazy světových malířů najdete v Praze?

Naučíme vás rychle slohy architektury: Zvládnete to!

10 nejkrásnějších designových stolů, jaké jste kdy viděli

reklama
Doporučené recepty
    reklama