reklama

Tip na výlet: Milujete Řím? Musíte vidět Trevír!

Pro všechny milovníky Říma tu máme skvělý tip: Jeďte do Německa - do Trevíru! A že jste o tomto nádherném městě nikdy neslyšeli? Nevadí, přečtěte si náš článek a budete příjemně překvapeni.

Foto: Trier Tourismus

Pro všechny milovníky Říma tu máme skvělý tip: Jeďte do Německa - do Trevíru! Že jste o tomto nádherném městě nikdy neslyšeli? Začtěte se a budete příjemně překvapeni.

Toto město na řece Mosele nevyniká pouze svým římským dědictvím a uměleckými poklady. Nabídka kulturních aktivit je také působivá. Mezi nejpopulárnější akce patří vinné a gurmánské festivaly, Antické slavnosti, římský festival ‚Chléb a hry‘ a v neposlední řadě vánoční trhy.

PODÍVEJTE SE VLEVO DO FOTOGALERIE PLNÉ KRÁSNÝCH FOTEK TREVÍRU!

Trevír: ‚Roma secunda‘, neboli druhý Řím

‚Augusta treverorum‘ zněl původní název města, které roku 16 př. n. l. založil římský císař Augustus. Později se stalo hlavní metropolí západní čási říše a velkolepým císařským sídlem. Přezdívalo se mu ‚Roma secunda‘, neboli druhý Řím, protože co do významu jižnímu městu statečně konkuroval. Nikde jinde v Německu nenajdete takovou koncentraci římských památek. Románský sloh, gotika, renesance i baroko nicméně také na dnešní podobě města zanechaly své stopy.

Trevír vždy lákal návštěvníky z celého světa. Od pradávna přitahoval dobyvatele i mírumilovné kupce a učence. Dnes jej blízkost hranic sousedních států vystavuje mnoha vlivům. Do Francie dojedete za půl hodiny, do Belgie to trvá o maličko déle a Lucembursko je doslova za humny.

Obklopen kouzelnou krajinou, lesy a kopci chráněných krajinných oblastí Hunsrück a Eifel a terasovitými vinicemi lemujícími řeky Mosela, Sára, Ruwer a Sûre, skýtá Trevír a jeho okolí mnoho možností pro volný čas.

Jídlo a pití

V místních restauracích každý najde, po čem jeho srdce touží – od sofistikované mikrogastronomie až po poctivé moselské speciality. Mírné klima navíc umožňuje po většinu roku využívat venkovních posezení.

Jednou z nejvyhledávanějších restaurací je Zum Domstein (Hauptmarkt 5, www.domstein.de). Místní šéfkuchař připravuje římské speciality podle nejslavnějšího kuchaře a gurmána vlády císaře Tiberia, Marka Gavia Apicia. Podnik má také vlastní vinný sklep s 200 druhy vín, převážně z oblasti Mosel-Saar-Ruwer. Z doporučení nejlépe vychází suchý ryzlink, moselské rulandské modré či sladký výběr z bobulí (Beerenauslese). Za ochutnávku zaplatíte od 7 eur.

Nákupy

Přestože je Trevír nejstarším německým městem, v místních ulicích bez problémů narazíte na nejnovější módu. Skloubit kulturu s nákupy je velmi snadné – pěší zóna lemovaná obchody začíná hned vedle Černé brány a táhne se přes hlavní náměstí až do jižní části města. Narazíte zde na nákupní centra, stejně jako na malé specializované butiky.

Trevír – město světového dědictví UNESCO

UBI BENE – IBI PATRIA (Kde se cítíš dobře, tam je tvůj domov), praví staré římské pořekadlo a něco na něm bude. Na Mosele se Římané zabydleli na pět set let a zanechali po sobě stopy téměř všude – od cla, přes právní normy až po ekonomiku. Trevír se stal hlavním městem západní části Římské říše a sídlem císařů. Žádné jiné německé město nebylo do takové míry ovlivněno římskou kulturou, což dosvědčují mnohé památky chráněné organizací UNESCO.

Ohromné stavební ambice typické pro římská města jsou patrné při pohledu na Černou bránu (Porta Nigra). Jedna z místních nejoblíbenějších památek pochází z 2. století n. l. a kromě obrany sloužila také jako symbol římské moci. Je největší dochovanou městskou branou na světě, její tři kolegyně, Bílá, Střední a Slavná brána, střežící město z dalších světových stran, již takové štěstí neměly. 

Mezí významné památky patří také Trevírská katedrála. Vznikla přestavbou chrámu, který na tomto místě nechal ve 4. století n. l. vystavět císař Konstantin Veliký.

Další z památek zapsaných na seznam UNESCO jsou Císařské lázně pocházející ze 4. století n. l. Tento přepychový lázeňský komplex byl pátým největším svého druhu v celé Římské říši. Dnešní návštěvník již vodu neuvidí, ale může se projít jednotlivými místnostmi a podzemními chodbami pro služebnictvo.

Trevírský amfiteátr, vybudovaný okolo roku 100 n. l., je situován mimo centrum města. Jeho tříúrovňové hlediště mohlo pojmout až 20 000 diváků, kteří se zde až do 4. století pravidelně scházeli k oblíbené kratochvíli - sledování krvavých gladiá- torských zápasů. Tato dávná tradice každoročně ožívá v srpnu, kdy město pořádá světově unikátní festival nazvaný ‚Chléb a hry‘.

Římský most ze 2. století n. l. funguje dodnes jako jedna z nejdůležitějších spojnic západní části města. Pět z jeho sedmi pilířů je původních.

Kostel Panny Marie (Liebfrauenkirche) je jedinou místní amátkou chráněnou UNESCO, která nepochází z období Římské říše. Byl vystavěn ve 13. století a jako takový je považován za nejstarší gotický kostel v celém Německu.

Archeologické nálezy na světové úrovni

Rheinische Landesmuseum Trier je jedním z nejvýznamnějších archeologických muzeí v Německu. Jedinečný a nezaměnitelný je mimořádný počet i kvalita exponátů z římských dob.

V této éře mělo město Trevír nepopiratelný historický význam, a to nejen jako hlavní město a administrativní metropole římské provincie Gallia Belgica, ale také jako císařská rezidence. Muzeum také dokumentuje historii a kulturní rozvoj v celém regionu od pravěku do konce 18. století. Sbírka je neustále obohacována o nové archeologického objevy. Více na www.landesmuseum-trier.de (stránky jsou pouze v němčině).

ŘÍMSKÉ MENU RESTAURACE ZUM DOMSTEIN

Zahajuje ho koktejl Mulsum, připravený z vína, medu a koření. Oblíbeným předkrmem je Lucanicae, klobásky s piniovými oříšky a zelenými fazolkami. Jako Mensa Prima, neboli hlavní jídlo, se nabízí například šunka připravená s mandlemi, fíky a myrtou, ale také jehněčí na víně s bylinkami a datlemi, ryby, zvěřina, telecí či vegetariánské smažené cukety a karotky s meruňkami. Cena menu závisí na volbě hlavního chodu a začíná na 21 eurech.

TREVÍR JE...

  • ...nejstarším německým městem
  • ...nejstarším císařským sídelní městem v Německu
  • ...největší římskou obcí severně od Alp
  • ...nejstarším biskupským sídlem v Německu

JAK SE TAM DOSTAT?

Letadlem např. s Germanwings na sedm desítek evropských destinací. V rámci České Republiky Germanwings létají z Prahy do Kolína nad Rýnem/Bonnu a zpět sedm dní v týdnu.

Letenky je možné zarezervovat na webových stránkách www.germanwings.com prostřednictvím call centra na tel. čísle (+420) 246 019 695 (denně: 8.00 – 21.00).

reklama
reklama
reklama