reklama

Češi také přišli na zaručený lék na špatnou náladu v době covidu. Nakupují štěňata

Rok strávený doma vyvolává v lidech touhu se rozptýlit a potěšit se. Výzkumníci Royal Veterinary College přišli s průběžnými výsledky, které ukázaly, že dvě z pěti štěňat si lidé pořídili na základě dopadů koronaviru. V Británii tak v roce 2020 počet psů překročil hranici deseti milionů. A stoupající trend zaznamenáváme i v Česku.

Foto: iStock

Koronavirová pandemie je s námi již přes rok, není proto divu, že se tato situace podepsala i na duševním zdraví nás všech. A jak vybruslit z této situace? Lidé po světě přišli na způsob - pořídit si do domácnosti štěně. Zatímco ve Velké Británii vzrostl počet psích mazlíčků o 2 procenta, v Norsku bylo v roce 2020 nově registrováno celkem o 9 procent více psů než v předchozím roce. V Česku se tento nový trend s názvem #pandemicpuppy také objevuje s markantním vzestupem.

Výzkumníci Royal Veterinary College přišli s průběžnými výsledky, které ukázaly, že 2 z 5 štěňat si lidé pořídili na základě dopadů koronaviru. V Británii tak už v roce 2020 počet psů překročil hranici 10 milionu. 

Hashtag #pandemicpuppy na Instagramu získal v posledních měsících vysokou popularitu. Takto označených "pandemických" čtyřnohých chlupáčů už je totiž na Instagramu přes přes 45 tisíc a s ohledem na vysoký nárůst oproti minulým letům se pořizování štěněte stalo jakýmsi "koronavirovým trendem".

Z Česka se stal národ pejskařů

Nárůst zájmu o štěňata během pandemie je ohromný. Jenom v České republice v dubnu 2020 dosáhl vyhledávaný výraz "štěně" nejvyšší popularity. Tento průzkum zohledňuje všechny roky od roku 2004, nikdy však výraz "štěně" nedosáhl takové popularity jako právě v roce 2020. To samé nastalo i pro výraz "štěně prodej", přičemž popularita obou těchto výrazů se stále drží na špici.

Podobný strmý trend oblíbenosti vykazují i jednotlivé rasy. Nejvyšší popularitu v rámci vyhledávání na internetu si tak podle Google Trends díky koronaviru vysloužilo například štěně dalmatina, francouzského buldočka nebo zlatého retrívra.

Slavné osobnosti podlehly trendu

Ze slavných osobností si tzv. pandemické štěně pořídila například Simona Krainová nebo Matthew Perry. Ti mají něco společného, vytvořili totiž svým čtyřnohým kamarádům i vlastní profily na Instagramu.

Čivava Angela, kterou Simona Krainová se svou rodinou přivítala v červenci, se pyšní se skoro šesti tisíci sledujícími. Alfred, labradoodle Chandlera ze seriálu Přátelé, má od ledna 2021 již přes sto tisíc fanoušků.

Podle amerického deníku The Washington Post lidé během pandemie pejsky i hojně adoptují. Jeden z příkladů může být herečka Jennifer Anistonová, která v říjnu 2020 do rodiny přivítala adoptovaného pejska Lorda Chesterfielda.

Z útulku zachránila chlupáče i česká herečka Alice Bendová. Ta na podzim loňského roku do rodiny přijala 11tiletou čivavu, Jeníčka.

Cena štěňat logicky stoupá

Zájem o pejsky, především pak o štěňata, je enormní a podle Centrálního registru psů ČR na něj chovatelé reagují zvyšováním cen. Zatímco před koronavirem jste si mohli pořídit australského ovčáka za 25 tisíc korun, nyní se jeho cena vyšplhala až ke 40 000 Kč.

To samé platí prakticky pro každou psí rasu. Německý ovčák stál v roce 2012 běžně devět tisíc korun, v době pandemie za toto štěně dáte až patnáct tisíc. Vyšší ceny ale nedělají zájemcům problém. Poptávka štěňat značně převyšuje nabídku, a tak mnozí na své mazlíčci čekají i několik měsíců.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama