reklama

Sněhové zpravodajství: Zmrzlý technický sníh

Po prvním jarním sluníčku přichází do lyžařských center mráz, někde sníh a jinde zase obleva

Foto: Žena

Hory jsou stále plné sněhu. Lyžařská střediska hlásí plné svahy milovníků zimních sportů. Po prvním jarním oteplení se vrací mráz a s ním i zmrzlý povrch sjezdovek.

Počasí přeje lyžařům. Od minulého víkendu se kvalita sněhu zlepšila. Vlhké sjezdovky se mění na zmrzlou plochu a na horách, kde napadl čerství sníh, je kvalitní prašan, na kterém si zařádí každý lyžař.

Mrzne a mrzne

V Jizerských horách si na kvalitu sněhu opravdu nemohou stěžovat. Na Rejdici je 100 centimetrů prašanu. Podobně je na tom Severák a Tanvaldský Špičák, prachová peřina kolem 60 centimetrů. Ostatní lyžařská střediska, Černá Říčka, Josefův Důl a Příchovice mají sjezdovky pokryté zmrzlým sněhem od 60 - 85 centimetrů.

Na Pradědu je stále přes dva a půl metru zmrzlého sněhu. Červenohorské sedlo, Kouty nad Desnou, Ostružná, Petříkov a Ramzová mají téměř metrovou zmrzlou pokrývku. Technický sníh si můžete vyzkoušet v Horním Václavově, kde ho leží 60 centimetrů.

Kvalitní prašan je základ

Pokud si chcete hory a lyžování opravdu užít, vydejte se na Šumavu. Na Hochfichtu se povaluje 160 nadýchaného prašanu. Špičák je pokrytý 90 centimetry prašanu. Stejný typ pokrývky potkáte i na Zadově a Nových Hutích, prašan od 45 - 60 centimetrů. Kvilda a Lipno hlásí na sjezdovkách firn - přechod mezi mokrým a zmrzlým sněhem.

Ideální podmínky jsou v Krkonoších. Nejlépe se lyžuje ve Špindlerově Mlýně, kde na tratích leží 170 centimetrů prachové peřiny. Kolem metru a půl prašanu leží v Rokytnici nad Jizerou a Černé Hoře. Zmrzlý sníh kolem jednoho metru je v Malé Úpě, Harrachově a Velké Úpě. Mokrý a těžký sníh okolo 130 centimetrů mají v Peci pod Sněžkou.

Další zastávkou po stopách prašanu mohou být Orlické hory. v Deštné v Orlických horách jsou sjezdovky pokryté 95 centimetry. Stejně kvalitní lyžování na metrové přikrývce zažijete v Říčkách v Orlických horách. V Čenkovicích, České Třebové a v Přívratech je sníh zmrzlý od 25 - 60 centimetrů. V Červené Vodě se díky technickému zasněžování podařilo přidat sníh na vrstvu 95 centimetrů.

Firn versus technický sníh

Chystáte se do Krušných hor? Vyzkoušejte Klínovec se 150 centimetry firnu. Stejný tip sněhu leží i na Božím Daru. Zalyžujete si na 85 centimetrech. Bublavu a Bouřňák pokrývá firn ve vrstvě od 40 - 60 centimetrů.

V Beskydech se řada skiareálů uměle zasněžuje. Technický sníh od 80 - 100 centimetrů můžete vyzkoušet v Mostech u Jablunkova, na Rališce, na Trojáku a U Sachovy studánky. Zmrzlá pokrývka sjezdovek leží v Bílé, na Soláni a ve Velkých Karlovicích. Nejvíc sněhu leží na Razule, ale jde o velmi nekvalitní a mokrý povrch.

 

 

 

 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama